ABŞ-də kriptovalyuta bazarını tənzimləməsi nəzərdə tutulan "Clarity Act" qanun layihəsi ətrafında müzakirələr davam edir.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu dəfə 78 bank və bankçılıq təşkilatı qanun layihəsinə əlavə məhdudiyyətlərin daxil edilməsini tələb edib
Məlumata görə, ABŞ Bankirlər Assosiasiyası (American Bankers Association) və Amerikanın Müstəqil İcma Bankları Assosiasiyasının (Independent Community Bankers of America) rəhbərlik etdiyi 78 bank təşkilatı Senatın çoxluq lideri Con Tun (John Thune) və azlıq lideri Çak Şumerə (Chuck Schumer) birgə məktub ünvanlayıb.
Banklar qanun layihəsinin 404-cü maddəsində boşluq olduğunu bildirərək dəyişiklik edilməsini istəyiblər. Onların fikrincə, hazırkı redaksiya fəaliyyət və əməliyyatlara əsaslanan stabilkoin (stablecoin) mükafatlarına imkan yaradır ki, bu da faktiki olaraq faiz ödənişinə bərabərdir.
Məktubda qeyd olunur ki, bu cür mexanizmlər bank əmanətləri ilə rəqabəti gücləndirə və xüsusilə kiçik və regional banklardan vəsait axınına səbəb ola bilər. Buna görə də banklar qanunda qadağanın daha da genişləndirilməsini və "bank faizinə əhəmiyyətli dərəcədə bənzəyən" bütün təşviq mexanizmlərinin də qadağan edilməsini tələb edirlər.
Qeyd edək ki, bundan əvvəl kriptovalyutalara tənqidi mövqeyi ilə tanınan senator Elizabet Uorren (Elizabeth Warren) də Senat rəhbərliyinə məktub göndərərək qanuna etik norma əlavə olunmasını təklif edib. O, yüksək vəzifəli dövlət rəsmilərinin kriptovalyutalara investisiya etməsinin məhdudlaşdırılmasını istəyib.

78 банковских организаций потребовали изменить закон о криптовалютах
В США продолжаются обсуждения законопроекта Clarity Act, призванного регулировать рынок криптовалют.
Как сообщает Valyuta.az, на этот раз 78 банков и банковских организаций потребовали включить в законопроект дополнительные ограничения.
По имеющейся информации, 78 банковских организаций во главе с Американской ассоциацией банкиров (American Bankers Association) и Независимыми общественными банками Америки (Independent Community Bankers of America) направили совместное письмо лидеру большинства в Сенате Джону Тьюну (John Thune) и лидеру меньшинства Чаку Шумеру (Chuck Schumer).
Банки заявили о наличии пробела в статье 404 законопроекта и потребовали внести в нее изменения. По их мнению, действующая редакция допускает вознаграждения в стейблкоинах, начисляемые за определенные действия и операции, что фактически приравнивается к выплате процентов.
В письме отмечается, что подобные механизмы могут усилить конкуренцию с банковскими депозитами и привести к оттоку средств, особенно из небольших и региональных банков. В связи с этим банки требуют расширить предусмотренный законом запрет и распространить его на все стимулирующие механизмы, которые «в значительной степени напоминают банковские проценты».
Ранее сенатор Элизабет Уоррен (Elizabeth Warren), известная критическим отношением к криптовалютам, также направила письмо руководству Сената, предложив включить в законопроект этическую норму. Она призвала ограничить возможность инвестирования в криптовалюты для высокопоставленных государственных чиновников.