“Bank of America”nın son sorğusuna əsasən, dünya investorları iqtisadi perspektivlər və süni intellektlə bağlı xərclər barədə fevraldan bəri ən nikbin mövqedədirlər. Fond menecerlərinin ABŞ-da yumşaq pul siyasətinə dair gözləntiləri də güclənib.
“Bank of America”nın Qlobal Fond Menecerləri Sorğusunun nəticələrinə əsasən, investorların əhval-ruhiyyəsi fevraldan bəri ən yüksək səviyyəyə çatıb. Fond menecerləri iqtisadi artım, süni intellektlə bağlı investisiyalar və ABŞ Federal Ehtiyat Sisteminin yumşaq pul siyasəti yürüdəcəyi ehtimalı ilə bağlı nikbin mövqe nümayiş etdirirlər.
Valyuta.Az- “Yahoo Finance”-a istinadla xəbər verir ki, portfellərdə nağd vəsaitin payı iyundakı 4,1 faizdən 3,6 faizə enərək “çox aşağı” səviyyəyə düşüb. Bu isə “Bank of America”nın kontrarian satış siqnalının işə düşməsinə səbəb olub.
Respondentlərin rekord səviyyədə — 54 faizi qlobal iqtisadiyyatda “yumşaq eniş” ssenarisinin baş verəcəyini gözləyir. Yalnız 2 faiz sərt eniş proqnozlaşdırır.
Sorğu iyulun 2-dən 9-dək, ABŞ–İran qarşıdurmasının aradan qaldırılmasına dair müvəqqəti razılaşmadan sonra və əsasən gərginliyin yenidən artmasından əvvəl keçirilib.
Əsas nəticələr:
• İnvestorların iqtisadi artıma, süni intellektlə bağlı kapital xərclərinə və yumşaq pul siyasətinə dair nikbinliyi fevraldan bəri ən yüksək səviyyəyə çatıb.
• Respondentlərin 54 faizi qlobal iqtisadiyyatda “yumşaq eniş” ssenarisinin baş verəcəyini, 2 faizi isə sərt eniş olacağını gözləyir.
• ABŞ səhmlərinin portfellərdəki payı 2024-cü ilin dekabrından bəri ən yüksək səviyyəyə çatıb.
• Qlobal yarımkeçirici şirkətlərin səhmləri ardıcıl üçüncü ay ən çox seçilən alış mövqeyi olub. İnvestorların 82 faizi bu mövqeyi qeyd edib.
• İyulda texnologiya sektorundakı mövqelər bir qədər azaldılsa da, respondentlərin heç biri bu sektorda qısa mövqedə olmadığını bildirib.
• Respondentlərin 61 faizi iri texnologiya şirkətlərinin bu il kapital xərclərini azaltmayacağını düşünür. 28 faiz isə azalma gözləyir.
• İnvestorların 45 faizi süni intellekt köpüyünü bazarlar üçün ən böyük risk hesab edir.
• İnvestorların 83 faizi ABŞ Federal Ehtiyat Sisteminin ölkədə keçiriləcək aralıq seçkilərdən əvvəl faiz dərəcələrini artırmayacağını gözləyir.
• İnvestorlar 2026-cı il üçün neftin qiyməti üzrə proqnozlarını iyundakı 86 dollardan 71 dollara endiriblər.

Согласно последнему опросу Bank of America, мировые инвесторы демонстрируют самый высокий с февраля уровень оптимизма в отношении экономических перспектив и расходов, связанных с искусственным интеллектом. Также усилились ожидания управляющих фондами относительно смягчения денежно-кредитной политики в США.
По результатам глобального опроса управляющих фондами Bank of America, настроения инвесторов достигли максимального уровня с февраля. Управляющие фондами позитивно оценивают перспективы экономического роста, инвестиции в сферу искусственного интеллекта и вероятность перехода Федеральной резервной системы США к более мягкой денежно-кредитной политике.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Yahoo Finance, доля денежных средств в портфелях снизилась с 4,1% в июне до 3,6%, опустившись до «очень низкого» уровня. Это привело к срабатыванию контрциклического сигнала на продажу Bank of America.
Рекордные 54% респондентов ожидают реализации сценария «мягкой посадки» мировой экономики. Лишь 2% прогнозируют жесткую посадку.
Опрос проводился с 2 по 9 июля — после достижения временного соглашения об урегулировании противостояния между США и Ираном и преимущественно до нового обострения напряженности.
Основные результаты:
Оптимизм инвесторов в отношении экономического роста, капитальных расходов, связанных с искусственным интеллектом, и смягчения денежно-кредитной политики достиг максимума с февраля.
54% респондентов ожидают «мягкой посадки» мировой экономики, тогда как 2% прогнозируют жесткую посадку.
Доля американских акций в инвестиционных портфелях достигла максимального уровня с декабря 2024 года.
Акции глобальных производителей полупроводников третий месяц подряд остаются наиболее популярной позицией для покупки. Этот вариант выбрали 82% инвесторов.
Хотя в июле позиции в технологическом секторе были несколько сокращены, ни один из респондентов не сообщил о наличии короткой позиции в этом секторе.
61% опрошенных полагают, что крупнейшие технологические компании не будут сокращать капитальные расходы в этом году. Снижения ожидают 28%.
45% инвесторов считают пузырь в сфере искусственного интеллекта главным риском для рынков.
83% инвесторов ожидают, что Федеральная резервная система США не будет повышать процентные ставки до промежуточных выборов в стране.