“ABB” 2026-cı ilin ikinci rübünü 250,56 milyon manat xalis mənfəətlə başa vurub.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu göstərici 2025-ci ilin ikinci rübündə qeydə alınmış 155,47 milyon manatla müqayisədə 95,08 milyon manat və ya 61,16 faiz artıb.
Hesabata əsasən, bankın faiz gəlirləri 2026-cı ilin ikinci rübündə 613,23 milyon manat təşkil edib. Bu göstərici 2025-ci ilin müvafiq dövründə 531,72 milyon manat olub. Beləliklə, faiz gəlirləri illik müqayisədə 81,51 milyon manat və ya 15,33 faiz artıb.
Artım əsasən müştərilərə verilmiş kreditlər üzrə faiz gəlirlərinin yüksəlməsi hesabına baş verib. Belə ki, bu gəlirlər 2025-ci ilin ikinci rübündə 423,39 milyon manat olduğu halda, 2026-cı ilin ikinci rübündə 499,11 milyon manata çatıb.
Faiz xərcləri isə 2026-cı ilin ikinci rübündə 219,72 milyon manata yüksəlib. Ötən ilin eyni dövründə bu göstərici 181,83 milyon manat təşkil edib. Nəticədə faiz xərcləri 37,89 milyon manat və ya 20,84 faiz artıb.
Faiz xərclərinin əsas hissəsini bankın müştəri hesabları üzrə faiz xərcləri təşkil edib. Bu istiqamətdə xərclər 138,99 milyon manatdan 177,69 milyon manata yüksəlib.
Qeyri-faiz gəlirləri hesabat dövründə 290,14 milyon manat olub. 2025-ci ilin ikinci rübündə bu göstərici 198,95 milyon manat təşkil edib. Beləliklə, qeyri-faiz gəlirləri 91,19 milyon manat və ya 45,84 faiz artıb.
Eyni zamanda, qeyri-faiz xərcləri 2026-cı ilin ikinci rübündə 316,79 milyon manat təşkil edib. Müqayisə dövründə bu göstərici 284,34 milyon manat olub. Nəticədə qeyri-faiz xərcləri 32,45 milyon manat və ya 11,42 faiz artıb.
2026-cı ilin ikinci rübünün sonuna “ABB”nin aktivləri 15,30 milyard manata çatıb. Bu göstərici 2025-ci ilin ikinci rübünün sonunda 14,05 milyard manat olub. Beləliklə, bankın aktivləri 1,25 milyard manat (düzəliş edildi) və ya 8,95 faiz artıb.
Bankın öhdəlikləri isə 2026-cı ilin ikinci rübünün sonuna 13,07 milyard manat təşkil edib. 2025-ci ilin müvafiq dövrünün sonunda bu göstərici 12,04 milyard manat olub.

ABB завершил второй квартал 2026 года с чистой прибылью в размере 250,56 млн манатов.
Как сообщает Valyuta.az, по сравнению со вторым кварталом 2025 года, когда этот показатель составлял 155,47 млн манатов, чистая прибыль банка увеличилась на 95,08 млн манатов, или 61,16%.
Согласно отчетности, процентные доходы банка во втором квартале 2026 года составили 613,23 млн манатов. За аналогичный период 2025 года они составляли 531,72 млн манатов. Таким образом, показатель вырос на 81,51 млн манатов, или 15,33%.
Основной рост обеспечили доходы по кредитам, выданным клиентам. Если во втором квартале 2025 года они составляли 423,39 млн манатов, то за аналогичный период 2026 года увеличились до 499,11 млн манатов.
Процентные расходы во втором квартале 2026 года достигли 219,72 млн манатов. Годом ранее этот показатель составлял 181,83 млн манатов. Таким образом, расходы выросли на 37,89 млн манатов, или 20,84%.
Основную часть процентных расходов составили расходы по процентам, начисленным на счета клиентов. По этому направлению они увеличились с 138,99 млн манатов до 177,69 млн манатов.
Непроцентные доходы за отчетный период составили 290,14 млн манатов против 198,95 млн манатов годом ранее. Таким образом, показатель вырос на 91,19 млн манатов, или 45,84%.
В то же время непроцентные расходы во втором квартале 2026 года достигли 316,79 млн манатов. За аналогичный период прошлого года они составляли 284,34 млн манатов. В результате показатель увеличился на 32,45 млн манатов, или 11,42%.
По состоянию на конец второго квартала 2026 года активы ABB достигли 15,30 млрд манатов. На конец второго квартала 2025 года они составляли 14,05 млрд манатов. Таким образом, активы банка выросли на 1,26 млрд манатов, или 8,95%.
Обязательства банка на конец второго квартала 2026 года составили 13,07 млрд манатов. На конец аналогичного периода 2025 года этот показатель составлял 12,04 млрд манатов.