"Disney+" platformasında yer alan bəzi film və serialları abunəlik tələb etmədən istifadəçilərin ixtiyarına verməyi nəzərdən keçirir.
Valyuta.az xəbər verir ki, məlumata görə, şirkətin Məhsul və Texnologiya direktoru Adam Smith daxili iclasların birində ödənişsiz məzmun modeli ilə bağlı müzakirələr aparıb. Lakin hazırda hansı film və serialların pulsuz təqdim olunacağı və bu modelin nə vaxt tətbiq ediləcəyi ilə bağlı rəsmi məlumat açıqlanmayıb.
Bildirilir ki, bu addımın əsas səbəblərindən biri reklam dəstəyi ilə fəaliyyət göstərən pulsuz yayım platformalarının sürətlə populyarlaşmasıdır. "YouTube" və "Tubi" kimi platformalar istifadəçilərin izləmə vaxtında daha böyük pay əldə etdikcə, ənənəvi yayım xidmətləri də yeni biznes modelləri üzərində işləməyə başlayıb.
Artan abunəlik haqları fonunda istifadəçilərin reklamlı, lakin ödənişsiz platformalara marağı da artır. "Nielsen" şirkətinin məlumatına görə, "ABŞ"də pulsuz yayım platformaları 2026-cı ilin aprel ayına televiziya izləmə vaxtının 18,7%-ni təşkil edib. Müqayisə üçün bu göstərici 2025-ci ilin aprelində 16,8%, 2024-cü ilin eyni dövründə isə 12,7% olub.
"Disney+" bu modeli tətbiq edəcəyi təqdirdə Netflix və Amazon Prime Video kimi rəqiblərindən fərqlənə bilər. Hazırda Apple TV+ və Paramount+ da abunə olmayan istifadəçilər üçün məhdud sayda məzmunu ödənişsiz təqdim edir.

Disney+ планирует сделать часть фильмов и сериалов бесплатными
Платформа Disney+ рассматривает возможность предоставить пользователям доступ к некоторым фильмам и сериалам без оформления подписки.
Как сообщает Valyuta.az, по имеющейся информации, директор компании по продуктам и технологиям Адам Смит на одном из внутренних совещаний обсуждал модель бесплатного доступа к контенту. Однако пока официально не сообщается, какие именно фильмы и сериалы станут бесплатными и когда может быть запущена эта модель.
Отмечается, что одной из главных причин такого шага является стремительный рост популярности бесплатных стриминговых платформ, работающих за счет рекламы. По мере того как такие сервисы, как YouTube и Tubi, увеличивают свою долю во времени просмотра, традиционные стриминговые платформы также начинают разрабатывать новые бизнес-модели.
На фоне роста стоимости подписок пользователи все чаще проявляют интерес к бесплатным платформам с рекламой. По данным компании Nielsen, в США в апреле 2026 года на бесплатные стриминговые сервисы пришлось 18,7% общего времени просмотра телевидения. Для сравнения, в апреле 2025 года этот показатель составлял 16,8%, а за аналогичный период 2024 года12,7%.
В случае запуска этой модели Disney+ сможет выделиться среди таких конкурентов, как Netflix и Amazon Prime Video. В настоящее время Apple TV+ и Paramount+ также предоставляют пользователям без подписки ограниченное количество контента бесплатно.