1923-cü ildən bəri "Disney" bütün dünya üçün ən yaddaqalan filmlər, obrazlar və təcrübələr yaradır. Bu isə o deməkdir ki, son 100 ildən artıq müddətdə toplanmış çoxsaylı xatirə əşyaları bu gün yaxşı gəlir mənbəyinə çevrilə bilər — əgər onları tapa bilsəniz.
Valyuta.az böyük məbləğə satıla bilən beş klassik "Disney" kolleksiya əşyasını təqdim edir:
1940-cı illərə aid “Fantasia” film posteri
“Fantasia” filmində bir-birindən simvolik səhnə və təsvirlər o qədər çoxdur ki, hansının daha fərqləndiyini demək çətindir. Lakin filmin ilk nümayiş dövrünə aid posterləri nadir olduqları üçün ən çox axtarılan "Disney" xatirə əşyalarındandır.
Belə bir poster tapsanız, “The Gamer” kimi saytların məlumatına görə, onu bir neçə yüz dollardan 8 min dollara qədər qiymətə sata bilərsiniz.
Qara almaz seriyalı VHS kasetlər
Son dörd onillikdə "Disney" pərəstişkarı olmusunuzsa, çox güman ki, sevdiyiniz film və ya televiziya şousunun VHS kasetini almısınız. Kasetin yan hissəsində ağ hərflərlə “The Classics” yazısı olan qara almaz işarəsinin olub-olmadığını yoxlayın.
Əgər belədirsə, onu minlərlə dollara sata bilərsiniz. “The Gamer”in 2024-cü il məlumatına görə, on ədəd Qara Almaz seriyalı "Disney" VHS kasetindən ibarət dəst “eBay” platformasında 41 min dollara satılıb.
Uolt Disneynin Birinci dünya müharibəsi dövrünə aid eskiz dəftəri
Uolt Disneynin şəxsi istifadəsində olmuş hər hansı əşya hərraclarda yüksək qiymətə satılır. Bunlardan biri də onun Birinci dünya müharibəsi zamanı istifadə etdiyi eskiz dəftəridir. Həmin dəftərdə gələcəkdə "Disney" imperiyasına çevriləcək yaradıcılıq ideyalarının ilkin izləri yer alır.
Bu eskiz dəftəri 2020-ci ildə keçirilən hərracda 75 min dollara satılıb.
“Trail of the Unicorn” limuzin heykəlciyi
1996-cı ildə "Disney" tərəfindən satışa çıxarılan bu fiqurda Skruj Makdak, Donald Dak və onların qardaşıoğlanları Hyui, Dyui və Lui uzadılmış limuzində təsvir olunub. Bu kolleksiya əşyası kifayət qədər böyükdür və rəfdə xeyli yer tutur.
“The Gamer” 162 min dollar dəyərində elanla rastlaşıldığını bildirib.
“Uçan fil” attraksionundan “Dumbo” maketi
Yalnız "Disney"i deyil, həm də onun əyləncə parklarını sevənlər üçün attraksionlardan birinə aid “Dumbo” kabinəsi maraqlı kolleksiya əşyası ola bilər. Lakin bu əşya üçün kifayət qədər yüksək məbləğ ödəməyə hazır olmaq lazımdır. “Reuters” agentliyinin məlumatına görə, belə “uçan fil” maketlərindən biri 2018-ci ildə keçirilən hərracda 483 min dollara satılıb.

С момента основания The Walt Disney Company в 1923 году компания создала множество запоминающихся фильмов, персонажей и развлекательных проектов, ставших частью мировой поп-культуры. Это означает, что многочисленные сувениры и коллекционные предметы, накопленные более чем за 100 лет, сегодня могут приносить владельцам значительный доход — если удастся их найти.
Valyuta.az представляет пять классических и редких коллекционных предметов Disney, которые могут стоить тысячи долларов.
Постер фильма «Fantasia» 1940-х годов
В фильме «Fantasia» множество знаковых сцен и визуальных образов, поэтому трудно выделить какой-то один из них. Однако постеры, выпущенные во время первого проката фильма, считаются одними из самых редких и востребованных сувениров Disney.
Если вам удастся найти такой постер, по данным сайта The Gamer, его можно продать от нескольких сотен до 8 тысяч долларов.
VHS-кассеты серии «Black Diamond»
Если вы были поклонником Disney в последние четыре десятилетия, вероятно, у вас была VHS-кассета с любимым фильмом или телешоу. Проверьте боковую часть кассеты: если там есть черный ромб с надписью “The Classics”, это может означать, что перед вами коллекционная версия.
По данным The Gamer, в 2024 году комплект из 10 VHS-кассет серии Black Diamond Disney был продан на платформе eBay за 41 тысячу долларов.
Эскизный блокнот Уолт Дисней времён Первой мировой войны
Любой предмет, принадлежавший лично Уолту Диснею, может быть продан на аукционах за значительную сумму. Один из таких предметов — его эскизный блокнот времён Первая мировая война.
В этом блокноте сохранились ранние творческие идеи, которые впоследствии стали частью огромной империи Disney. В 2020 году на аукционе этот блокнот был продан за 75 тысяч долларов.
Фигурка лимузина «Trail of the Unicorn»
Эта коллекционная фигурка была выпущена компанией Disney в 1996 году. На ней изображены персонажи Скрудж Макдак, Дональд Дак и его племянники — Хьюи, Дьюи и Луи, сидящие в длинном лимузине.
Предмет довольно крупный и занимает много места на полке. По информации The Gamer, одно из объявлений о продаже такой фигурки оценивалось в 162 тысячи долларов.
Модель «Дамбо» из аттракциона «Flying Elephant»
Любителям не только Disney, но и его тематических парков может быть интересна кабина аттракциона с персонажем Дамбо — «летающим слоном».
Однако за такую вещь придется заплатить немалую сумму. По данным агентства Reuters, одна из моделей «летающего слона» была продана на аукционе в 2018 году за 483 тысячи долларов.