İT sahəsində karyeraya başlayan qadınlar öz bilik və bacarıqlarını davamlı inkişaf etdirməli, yeni imkanlardan maksimum yararlanmalıdırlar.
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu Rabitəbankın Təlim və İnkişaf üzrə rəhbəri Nərminə Sultanova "TechSHEroes IV" tədbirində çıxışı zamanı deyib.
O qeyd edib ki, bu sahədə uğur qazanmaq üçün aktiv olmaq və öyrənməkdən çəkinməmək vacibdir: "Ətrafınızda təcrübəsindən faydalana biləcəyiniz insanlardan məsləhət alın, kurslarda, tədbirlərdə və müxtəlif layihələrdə fəal iştirak edin. Bilik və ya təcrübənizin az olduğunu düşünərək özünüzü geri çəkməyin".
Nərminə Sultanova bildirib ki, müasir dövrdə informasiya əldə etmək əvvəlkindən daha asandır:
"Hazırda süni intellekt dövründə yaşayırıq və internet vasitəsilə çox geniş bilik əldə etmək mümkündür. Mövcud imkanlardan istifadə edin, öyrənin və öyrəndiklərinizi praktikada tətbiq edin".
O vurğulayıb ki, ilk uğursuzluqlar insanı ruhdan salmamalıdır: "Bir yerdə alınmırsa, bu o demək deyil ki, başqa yerdə də alınmayacaq. Bir neçə yerə müraciət edib yalnız birindən müsbət cavab almaq tam normaldır. Ola bilər ki, bir şirkət üçün uyğun olmayasınız, amma başqa bir şirkət sizin potensialınızı qiymətləndirsin".
N.Sultanovanın sözlərinə görə, insanın özünə etdiyi investisiya gələcək uğurlarının əsasını təşkil edir: "Müəyyən bir dövr var ki, həmin vaxt özünüzü nə qədər inkişaf etdirsəniz, gələcəkdə bunun nəticəsini görəcəksiniz. Aktiv olun və "bacarmazsan", "alınmaz" kimi fikirlərə əhəmiyyət verməyin".

Женщины, начинающие карьеру в IT-сфере, должны постоянно развивать свои знания и навыки, максимально используя новые возможности.
Об этом на мероприятии «TechSHEroes IV» заявила руководитель отдела обучения и развития Rabitabank Нэрмина Султанова, сообщает Valyuta.az.
Она подчеркнула, что для достижения успеха в этой области важно быть активным и не бояться учиться: «Обращайтесь за советами к людям с опытом, участвуйте в курсах, мероприятиях и различных проектах. Не стоит отступать, считая, что у вас недостаточно знаний или опыта».
Нэрмина Султанова отметила, что в современном мире доступ к информации стал гораздо проще:
«Сейчас мы живём в эпоху искусственного интеллекта, и через интернет можно получить очень широкий спектр знаний. Используйте доступные возможности, учитесь и применяйте полученные знания на практике».
Она акцентировала, что первые неудачи не должны демотивировать человека: «Если что-то не получается в одном месте, это не значит, что не получится в другом. Полностью нормально подать заявки в несколько компаний и получить положительный ответ только от одной. Возможно, вы не подходите одной компании, но другая оценит ваш потенциал».
По словам Н. Султановой, инвестиции в себя являются основой будущих успехов: «Есть определённый период, в течение которого, насколько вы развиваетесь, настолько и увидите результаты в будущем. Будьте активными и не обращайте внимания на мысли вроде "не получится" или "это невозможно"».