"Goldman Sachs" bu ilin əvvəlindən etibarən ümumi dəyəri 1 trilyon dolları ötən qlobal birləşmə və satınalma (M&A) əməliyyatlarında məsləhətçi qismində iştirak edərək yeni rekord müəyyənləşdirib.
Valyuta.az xəbər verir ki, "Dealogic" məlumatlarına əsasən, bu göstəriciyə ilin ilk altı ayı ərzində çatan ilk investisiya bankı məhz Goldman Sachs olub.
Bank bu nəticəni son aylarda iştirak etdiyi iri həcmli əməliyyatlarla əlaqələndirib. Bunlardan biri ötən ay açıqlanan və 67 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilən "Dominion Energy" şirkətinin "NextEra Energy" tərəfindən alınmasıdır. "Goldman Sachs" bu sövdələşmədə maliyyə məsləhətçilərindən biri kimi çıxış edib.
"Goldman Sachs"ın investisiya bankçılığı üzrə komissiya gəlirləri ilin ilk rübündə 48% artaraq 2,8 milyard dollara yüksəlib.
"PwC"nin hesablamalarına görə, qlobal "M&A" bazarının həcmi 2026-cı ildə 4 trilyon dollara çata bilər ki, bu da ötən illə müqayisədə 13% artım deməkdir. Hazırda iri sövdələşmələr qlobal "M&A" bazarının ümumi dəyərinin 48%-ni təşkil edir.
"Fitch Ratings" agentliyinin baş direktoru Mark Narron bildirib ki, "Goldman Sachs" artıq 90 rübdən çoxdur "M&A "məsləhətçiliyi üzrə qlobal liderdir və hazırkı iri sövdələşmə dalğası bankın güclü bazar mövqeyini bir daha təsdiqləyir.

Компания «Goldman Sachs» с начала этого года установила новый рекорд, выступая консультантом при глобальных сделках по слияниям и приобретениям (M&A) с общей стоимостью свыше 1 триллиона долларов.
По данным «Dealogic», именно «Goldman Sachs» стал первым инвестиционным банком, достигшим этого показателя за первые шесть месяцев года.
Банк связывает данный результат с участием в крупных сделках последних месяцев. Одной из таких является приобретение компанией «NextEra Energy» компании «Dominion Energy», оценённое в 67 миллиардов долларов, официально объявленное в прошлом месяце. «Goldman Sachs» выступал одним из финансовых консультантов при этой сделке.
Комиссионные доходы «Goldman Sachs» в сфере инвестиционного банкинга за первый квартал выросли на 48%, достигнув 2,8 миллиарда долларов.
По расчётам «PwC», объём глобального рынка M&A может достигнуть 4 триллионов долларов к 2026 году, что на 13% больше показателей прошлого года. В настоящее время крупные сделки составляют 48% от общей стоимости рынка M&A.
Генеральный директор рейтингового агентства «Fitch Ratings» Марк Наррон отметил, что «Goldman Sachs» на протяжении более 90 кварталов является мировым лидером в консультировании по сделкам M&A, и текущая волна крупных сделок вновь подтверждает сильные позиции банка на рынке.