Böyük Britaniyanın maliyyə naziri Reçel Rivsin (Rachel Reeves) kapital tələbləri ilə bağlı islahatları Londonda keçiriləcək “Mansion House” tədbirində açıqlayacağı gözlənilir.
Valyuta.Az-ın “The Independent”-ə istinadla verdiyi xəbərə görə, tədbirdə İngiltərə Bankının sədri Endryu Beyli (Andrew Bailey) də iştirak edəcək.
Kapital tələbləri bankların mümkün maliyyə risklərinə qarşı saxlamalı olduqları ehtiyat vəsaitini müəyyən edir. Yeni plana əsasən, əsasən ipoteka kreditləri verən aşağı riskli maliyyə qurumları üçün bu tələblər azaldılacaq. Daha riskli fəaliyyətlə məşğul olan investisiya banklarına isə dəyişiklik şamil edilməyəcək.
“Nationwide”ın hesablamasına görə, kapital tələbi 4,3 faizdən 3,75 faizə endirilərsə, təşkilat iqtisadiyyata əlavə 40 milyard funt həcmində ipoteka və biznes krediti yönəldə biləcək.
“Nationwide”ın baş icraçı direktoru Debbi Krosbi (Debbie Crosbie) bildirib ki, bu addım həm iqtisadi artımı dəstəkləyəcək, həm də maliyyə sisteminin dayanıqlığını qoruyacaq.
Ötən il “Nationwide” Böyük Britaniyanın ikinci ən böyük ipoteka krediti təminatçısı olub. Tikinti Cəmiyyətləri Assosiasiyasının məlumatına görə, gələn il ölkənin ipoteka bazarında artımın 89 faizinin bu sektordan gələcəyi gözlənilir.
Şirkət hazırda “Virgin Money” vasitəsilə biznes bankçılığı xidmətləri göstərir. 2027-ci ildən etibarən bu xidmətlərin “Nationwide” brendi altında təqdim olunması planlaşdırılır.
İslahatlar hökumətin iqtisadi artım proqramının tərkib hissəsidir. Bununla yanaşı, hökumət innovativ şirkətlər və startaplar üçün 500 milyon funt vəsait ayırdığını da açıqlayıb.

Ожидается, что министр финансов Великобритании Рейчел Ривз (Rachel Reeves) объявит о реформе требований к капиталу на мероприятии Mansion House в Лондоне.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на The Independent, в мероприятии также примет участие глава Банка Англии Эндрю Бейли (Andrew Bailey).
Требования к капиталу определяют объем резервных средств, которые банки обязаны держать для покрытия возможных финансовых рисков. Согласно новому плану, эти нормативы будут снижены для финансовых организаций с низким уровнем риска, преимущественно специализирующихся на ипотечном кредитовании. При этом изменения не затронут инвестиционные банки, ведущие более рискованную деятельность.
По расчетам Nationwide, если норматив капитала будет снижен с 4,3% до 3,75%, организация сможет направить в экономику дополнительно 40 млрд фунтов стерлингов в виде ипотечных и бизнес-кредитов.
Главный исполнительный директор Nationwide Дебби Кросби (Debbie Crosbie) заявила, что этот шаг позволит одновременно поддержать экономический рост и сохранить устойчивость финансовой системы.
В прошлом году Nationwide стала вторым по величине ипотечным кредитором в Великобритании. По данным Ассоциации строительных обществ, ожидается, что в следующем году на этот сектор придется 89% роста ипотечного рынка страны.
В настоящее время компания предоставляет услуги бизнес-банкинга через Virgin Money. С 2027 года эти услуги планируется оказывать под брендом Nationwide.
Реформы являются частью правительственной программы по стимулированию экономического роста. Наряду с этим власти также объявили о выделении 500 млн фунтов стерлингов для инновационных компаний и стартапов.