ABŞ-ın ən böyük bankı “JPMorgan Chase” (JPM) ölkə bankçılıq tarixində indiyədək qeydə alınmış ən yüksək rüblük mənfəəti açıqlayıb.
Valyuta.Az xəbər verir ki, bank 2025-ci ilin ikinci rübündə xalis mənfəətini ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 41 faiz artıraraq 21,2 milyard dollara çatdırıb. Bu, hər səhmə görə 7,70 dollar mənfəət deməkdir və analitiklərin proqnozlaşdırdığı 5,64 dolları əhəmiyyətli dərəcədə üstələyib. Ümumi xalis gəlir isə ötən ilin eyni dövründəki 45 milyard dollardan 28 faiz artaraq 57 milyard dollara yüksəlib.
“JPMorgan”ın icraçı direktoru Ceymi Daymon (Jamie Dimon) bildirib ki, rekord nəticələr “xüsusilə əlverişli bazar mühiti, yüksək bazar aktivliyi, səmərəli icra, uzun illər ərzində həyata keçirilən investisiyalar və düşünülmüş kapital yerləşdirilməsinin nəticəsidir”.
Onun sözlərinə görə, ABŞ iqtisadiyyatı bu il diqqətəlayiq dayanıqlılıq nümayiş etdirib. Daymon buna süni intellekt sahəsinə yönələn kapital qoyuluşlarını, fiskal stimullaşdırmanı və tənzimləmələrin yumşaldılmasını əsas amillər kimi göstərib.
Bununla yanaşı, o, geosiyasi risklərin artdığına da diqqət çəkib.
“Geosiyasi gərginliklər, müharibələr, davamlı yüksək inflyasiya, böyük qlobal fiskal kəsirlər və aktivlərin yüksək qiymətləndirilməsi də daxil olmaqla bir sıra risklər mövcuddur. Bu amillərin necə nəticələnəcəyini əvvəlcədən proqnozlaşdırmaq mümkün deyil”, – deyə Daymon bildirib.
Bank mənfəətdəki əhəmiyyətli artımı korporativ bölməsinin “Visa” səhmləri üzrə 4,6 milyard dollarlıq xalis gəliri və bəzi səhm investisiyalarından əldə olunan əlavə 1 milyard dollarlıq gəlirlə əlaqələndirib.
Bu birdəfəlik gəlirlər nəzərə alınmasa belə, “JPMorgan”ın 16,9 milyard dollarlıq xalis mənfəəti bazar gözləntilərini əhəmiyyətli dərəcədə üstələyib.
Analitiklərin fikrincə, “JPMorgan”ın nəticələri ABŞ-ın iri bankları üçün növbəti uğurlu maliyyə hesabatı mövsümünün başlanğıcına işarə edir. “Wall Street”də aktivliyin artması, xüsusilə investisiya bankçılığı və ticarət əməliyyatlarının canlanması sektorun maliyyə göstəricilərinə müsbət təsir göstərir.
“Bank of America”, “Citigroup”, “Wells Fargo” və “Goldman Sachs” da maliyyə nəticələrini açıqlayacaq.

Крупнейший банк США JPMorgan Chase (JPM) сообщил о самой высокой квартальной прибыли, когда-либо зафиксированной в истории американского банковского сектора.
Как сообщает Valyuta.az, во втором квартале 2025 года чистая прибыль банка выросла на 41% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и достигла 21,2 млрд долларов. Это соответствует прибыли в размере 7,70 доллара на акцию, что значительно превысило прогноз аналитиков на уровне 5,64 доллара.
Совокупный чистый доход увеличился на 28% — с 45 млрд долларов годом ранее до 57 млрд долларов.
Генеральный директор JPMorgan Джейми Даймон (Jamie Dimon) заявил, что рекордные результаты стали следствием «особенно благоприятной рыночной конъюнктуры, высокой активности на рынках, эффективного исполнения, многолетних инвестиций и продуманного распределения капитала».
По его словам, экономика США в этом году продемонстрировала заметную устойчивость. Среди основных факторов Даймон назвал капитальные вложения в сферу искусственного интеллекта, меры фискального стимулирования и смягчение регулирования.
Вместе с тем он обратил внимание на усиление геополитических рисков.
«Существует целый ряд рисков, включая геополитическую напряженность, войны, сохраняющуюся высокую инфляцию, значительные глобальные бюджетные дефициты и высокую оценку активов. Невозможно заранее предсказать, к каким последствиям приведут эти факторы», — отметил Даймон.
Банк связал существенный рост прибыли с чистым доходом корпоративного подразделения в размере 4,6 млрд долларов от акций Visa, а также с дополнительным доходом в размере 1 млрд долларов от ряда инвестиций в акции.
Даже без учета этих разовых поступлений чистая прибыль JPMorgan составила 16,9 млрд долларов, значительно превысив ожидания рынка.
По мнению аналитиков, результаты JPMorgan свидетельствуют о начале очередного успешного сезона финансовой отчетности для крупнейших банков США. Рост активности на Уолл-стрит, в частности оживление инвестиционно-банковских и торговых операций, оказывает положительное влияние на финансовые показатели сектора.