HSBC iri korporativ iflaslardan sonra yüksək riskli özəl kreditlərin maliyyələşdirilməsini dayandırıb və riskləri azaltmaq məqsədilə bəzi müştərilər üçün kreditləşməni məhdudlaşdırır.
Valyuta.az-ın məlumatına görə, bu barədə "Financial Times" nəşri mənbələrə istinadən yazıb.
Nəşr bildirir ki, HSBC sənayedə risklərin qiymətləndirilməsindəki zəiflikləri üzə çıxaran iri korporativ iflaslardan sonra yüksək riskli özəl kredit fondlarının maliyyələşdirilməsini dayandırıb.
Böyük Britaniyada yerləşən bank yaxın vaxtlarda müştərilərinə bildirib ki, kifayət qədər gəlirlilik təmin etməyən və risk səviyyəsini kompensasiya etməyən özəl kredit fondlarının maliyyələşdirilməsini yeniləməyəcək. Bank bundan sonra diqqətini daha dayanıqlı fondlara yönəldəcək.
Bankdakı mənbənin sözlərinə görə, HSBC özəl kredit sektoruna marağını qoruyur. Bununla belə, risklərə nəzarəti gücləndirmək məqsədilə bəzi müştərilər üçün özəl kredit fondlarına ayrılan maliyyələşdirməni azaldır. Digər bank xidmətləri isə əvvəlki qaydada davam etdirilir.
Bu addım Barclays bankının qəbul etdiyi oxşar qərarlarla üst-üstə düşür. Barclays-in baş icraçı direktoru C.S. Venkatakrişnan (C.S. Venkatakrishnan) apreldə bəzi strukturlaşdırılmış maliyyələşdirmə tərəfdaşları üçün kredit məhdudiyyətləri tətbiq etdiklərini açıqlamışdı.
Hesabatda qeyd olunur ki, bankların bu geri çəkilməsi özəl kredit fondlarını kredit portfellərinin gəlirliliyini qorumaq üçün alternativ maliyyələşmə mənbələri axtarmağa məcbur edir.
Hər iki Britaniya bankı təxminən 2 milyard funt sterlinq həcmində keçid maliyyələşdirilməsi ilə məşğul olan Market Financial Solutions (MFS) şirkətində yaranmış problemlərdən sonra risklərini yenidən qiymətləndirib. Şirkət fırıldaqçılıq iddiaları ilə üzləşib.
Barclays MFS ilə bağlı mümkün itkilər üçün 228 milyon funt sterlinq ehtiyat ayırıb. HSBC isə “Apollo”nun Atlas SP bölməsi vasitəsilə MFS-yə verilmiş kreditlərlə əlaqədar 400 milyon ABŞ dolları məbləğində zərər qeydə alıb.
Bu yenidənqiymətləndirmə prosesi ABŞ-da fəaliyyət göstərən avtomobil krediti şirkəti Tricolor və avtomobil ehtiyat hissələri istehsalçısı First Brands Group-un maliyyə çətinliklərindən sonra bankın kredit portfelinin təhlilinin davamı hesab olunur.
Tənzimləyici qurumlar da bu maliyyə əlaqələri ilə bağlı xəbərdarlıqlarını gücləndiriblər. Avropa Mərkəzi Bankı bildirib ki, maliyyə şokları sistem üzrə yayılaraq güclənə və müxtəlif iştirakçılar arasında ötürülə bilər.
HSBC açıqlamasında qeyd edib ki, bank özəl kredit bazarının bütün seqmentlərində fəaliyyət göstərir və əsas müştəriləri üçün ən yüksək potensiala malik regionlarda qlobal əməliyyatların dəstəklənməsinə üstünlük verir. Barclays isə məsələ ilə bağlı şərh verməkdən imtina edib.
Digər tərəfdən, ABŞ-ın iri maliyyə institutları bu sektorda yeni imkanlar yaradır. May ayında Citigroup“BlackRock”un HPS Investment Partners bölməsi özəl kredit sahəsində strateji tərəfdaşlıq yaradıb.

HSBC после крупных корпоративных банкротств прекратил финансирование высокорисковых частных кредитов и ограничивает кредитование для ряда клиентов с целью снижения рисков.
По данным Valyuta.az, об этом сообщила газета Financial Times со ссылкой на источники.
Издание отмечает, что HSBC приостановил финансирование высокорисковых фондов частного кредитования после крупных корпоративных банкротств, которые выявили слабые места в оценке рисков в отрасли.
Банк, базирующийся в Великобритании, недавно уведомил клиентов, что не будет продлевать финансирование частных кредитных фондов, которые не обеспечивают достаточную доходность и не компенсируют уровень принимаемого риска. В дальнейшем банк сосредоточится на более устойчивых фондах.
По словам источника в банке, HSBC сохраняет интерес к сектору частного кредитования. Вместе с тем, чтобы усилить контроль над рисками, банк сокращает объем финансирования частных кредитных фондов для некоторых клиентов. Другие банковские услуги продолжают предоставляться в прежнем режиме.
Этот шаг совпадает с аналогичными решениями Barclays. Главный исполнительный директор Barclays С. С. Венкатакришнан (C.S. Venkatakrishnan) в апреле сообщил, что банк ввел кредитные ограничения для некоторых партнеров по структурированному финансированию.
В отчете отмечается, что отход банков от этого сегмента вынуждает частные кредитные фонды искать альтернативные источники финансирования, чтобы сохранить доходность кредитных портфелей.
Оба британских банка пересмотрели свои риски после проблем в компании Market Financial Solutions (MFS), занимающейся промежуточным финансированием на сумму около 2 млрд фунтов стерлингов. Компания столкнулась с обвинениями в мошенничестве.
Barclays сформировал резерв в размере 228 млн фунтов стерлингов на возможные убытки, связанные с MFS. HSBC, в свою очередь, зафиксировал убыток в размере 400 млн долларов США по кредитам, выданным MFS через подразделение Atlas SP компании Apollo.
Этот процесс переоценки рассматривается как продолжение анализа кредитного портфеля банка после финансовых трудностей американской автокредитной компании Tricolor и производителя автозапчастей First Brands Group.
Регуляторы также усилили предупреждения в связи с такими финансовыми взаимосвязями. Европейский центральный банк заявил, что финансовые шоки могут распространяться по системе, усиливаться и передаваться между различными участниками рынка.
В заявлении HSBC отмечается, что банк работает во всех сегментах рынка частного кредитования и отдает приоритет поддержке глобальных операций в регионах с наибольшим потенциалом для ключевых клиентов. Barclays отказался комментировать ситуацию.
В то же время крупные финансовые институты США создают новые возможности в этом секторе. В мае Citigroup и подразделение HPS Investment Partners компании BlackRock создали стратегическое партнерство в сфере частного кредитования.