ABŞ-də fəaliyyət göstərən süni intellekt startapı "Bespoke Labs" 40 milyon ABŞ dolları həcmində investisiya cəlb edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, investisiya iki mərhələdən ibarət olub.
Toxum investisiyası raunduna "8VC" rəhbərlik edib. Raundda "Google"un baş alimi Ceff Din (Jeff Dean), "Resolve AI" şirkətinin baş icraçı direktoru Spiros Ksantos, "DevRev"in baş icraçı direktoru Dhirac Pandey və digər investorlar iştirak ediblər.
A seriyası investisiya raunduna isə "Wing VC" rəhbərlik edib. Raundda "Mayfield", "The House Fund", "dbt Labs" şirkətindən Tristan Handy, həmçinin "Anthropic", "OpenAI" və "Meta" ekosisteminin investorları da yer alıblar.
2024-cü ildə Maheş Satiyamurti (Mahesh Sathiamoorthy) və Aleks Dimakis (Alex Dimakis) tərəfindən təsis edilib. "Bespoke Labs" yeni vəsaiti tədqiqat komandasını genişləndirmək, süni intellekt agentləri üçün hazırladığı infrastrukturun miqyasını artırmaq və şirkətin inkişafını sürətləndirmək üçün istifadə edəcəyini açıqlayıb.
Şirkət süni intellekt agentlərinin daha etibarlı işləməsini və mürəkkəb tapşırıqları müstəqil şəkildə yerinə yetirməsini təmin edən təlim və qiymətləndirmə infrastrukturu hazırlayır. Məqsəd süni intellekt modellərini təkcə qısa sorğulara cavab verən sistemlərdən uzunmüddətli planlaşdırma aparan, qərar qəbul edən və real iş proseslərini icra edə bilən agentlərə çevirməkdir.
Qeyd edək ki, "Bespoke Labs"ın platforması agentlərin sınaqdan keçirilməsi üçün xüsusi simulyasiya mühitləri və qiymətləndirmə alətləri təqdim edir. Bu infrastruktur vasitəsilə şirkətlər və süni intellekt laboratoriyaları agentlərin performansını ölçə, çatışmazlıqları müəyyən edə və modelləri daha yüksək dəqiqliklə təkmilləşdirə bilirlər.

Американский стартап в сфере искусственного интеллекта Bespoke Labs привлек 40 млн долларов США инвестиций.
Как сообщает Valyuta.az, финансирование было привлечено в два этапа.
Раунд посевного финансирования (Seed) возглавил фонд 8VC. В нем приняли участие главный научный сотрудник Google Джефф Дин (Jeff Dean), генеральный директор Resolve AI Спирос Ксантос (Spiros Xanthos), генеральный директор DevRev Дхирадж Пандей (Dheeraj Pandey), а также другие инвесторы.
Раунд финансирования Серии А (Series A) возглавил фонд Wing VC. В нем также приняли участие Mayfield, The House Fund, Тристан Хэнди (Tristan Handy) из dbt Labs, а также инвесторы из экосистем Anthropic, OpenAI и Meta.
Компания Bespoke Labs была основана в 2024 году Махешем Сатиамурти (Mahesh Sathiamoorthy) и Алексом Димакисом (Alex Dimakis). Стартап сообщил, что привлеченные средства будут направлены на расширение исследовательской команды, масштабирование инфраструктуры для ИИ-агентов и ускорение дальнейшего развития компании.
Компания разрабатывает инфраструктуру для обучения и оценки агентов искусственного интеллекта, позволяющую сделать их работу более надежной и обеспечить самостоятельное выполнение сложных задач. Цель проекта — превратить модели искусственного интеллекта из систем, отвечающих на краткие запросы, в интеллектуальных агентов, способных осуществлять долгосрочное планирование, принимать решения и выполнять реальные рабочие процессы.
Отмечается, что платформа Bespoke Labs предоставляет специализированные среды моделирования и инструменты оценки для тестирования ИИ-агентов. Благодаря этой инфраструктуре компании и лаборатории, занимающиеся разработкой искусственного интеллекта, могут измерять эффективность работы агентов, выявлять их недостатки и совершенствовать модели с более высокой точностью.