İyun ayının sonunda Nyu-York Fond Birjasında (NYSE) birbaşa listinqə çıxan "Securitize" şirkətinin səhmləri ilk ticarət günündə gördüyü maksimum qiymətlə müqayisədə təxminən 40% dəyər itirib. Şirkətin səhmləri yalnız son ticarət sessiyasında isə 25% ucuzlaşıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu geriləmə, real dünya aktivlərinin (RWA) tokenizasiyasına artan maraq fonunda diqqət çəkir. Belə ki, "Securitize" dünyanın ən böyük aktiv idarəetmə şirkəti "BlackRock"ın tokenləşdirilmiş pul bazarı fondu BUIDL üçün texnoloji infrastruktur təmin edən əsas tərəfdaşlardan biridir.
Rəqəmsal aktivlər üzrə investisiya şirkəti "Arca"nın baş investisiya direktoru Ceff Dorman bildirib ki, səhmlərdəki eniş şirkətin fəaliyyətindəki problemlərlə deyil, "SPAC" (Special Purpose Acquisition Company) - xüsusi təyinatlı satınalma şirkəti -birləşmələrindən sonra müşahidə olunan adi satış təzyiqi ilə bağlıdır.
Onun sözlərinə görə, şirkətin fundamental göstəricilərində ciddi mənfi dəyişiklik görünmür və son dövrdə "SPAC" vasitəsilə birjaya çıxan bir çox kripto yönümlü şirkətin səhmlərində də oxşar enişlər qeydə alınıb.
"SPAC" birləşməsi niyə satış təzyiqi yaradır?
"SPAC" özəl şirkətlərin ənənəvi "IPO" prosesindən keçmədən birjada listinq olunmasına imkan verən mexanizmdir.
Bu modeldə özəl şirkət "SPAC"la birləşərək qısa müddətdə birja şirkətinə çevrilir. Lakin "SPAC" investorlarının əhəmiyyətli hissəsi listinq başa çatan kimi mənfəətlərini reallaşdırmaq məqsədilə səhmlərini satır. Bu isə bazarda güclü satış təzyiqi yaradaraq qiymətlərin enməsinə səbəb olur.
Dorman da hesab edir ki, "Securitize" səhmlərindəki son enişin əsas səbəbi məhz iri səhmdarların mənfəət realizə etməsidir.

Акции партнера BlackRock подешевели на 40% после выхода на NYSE
Акции компании Securitize, вышедшей в конце июня на прямой листинг на Нью-Йоркской фондовой бирже (NYSE), потеряли около 40% по сравнению с максимальной ценой, зафиксированной в первый день торгов. Только в ходе последней торговой сессии бумаги компании подешевели на 25%.
Как сообщает Valyuta.az, это снижение привлекло внимание на фоне растущего интереса к токенизации реальных активов (RWA). Securitize является одним из ключевых партнеров крупнейшей в мире управляющей активами компании BlackRock, обеспечивая технологическую инфраструктуру для ее токенизированного фонда денежного рынка BUIDL.
Главный инвестиционный директор компании по инвестициям в цифровые активы Arca Джефф Дорман заявил, что падение акций связано не с проблемами в деятельности компании, а с обычным давлением продаж, которое наблюдается после слияний со SPAC — компаниями специального назначения для приобретения активов.
По его словам, серьезных негативных изменений в фундаментальных показателях компании не наблюдается. В последнее время аналогичное снижение фиксировалось и в акциях многих криптоориентированных компаний, вышедших на биржу через SPAC.
Почему слияние со SPAC создает давление продаж?
SPAC — это механизм, позволяющий частным компаниям выйти на биржу без прохождения традиционной процедуры IPO.
В рамках этой модели частная компания объединяется со SPAC и в короткие сроки становится публичной. Однако значительная часть инвесторов SPAC продает свои акции сразу после завершения листинга, чтобы зафиксировать прибыль. Это создает сильное давление продаж на рынке и приводит к снижению цен.
Дорман также считает, что основной причиной последнего падения акций Securitize стала именно фиксация прибыли крупными акционерами.