Polşa Mərkəzi Bankı neft bazarındakı şok və zlotının zəifləməsi fonunda inflyasiya proqnozunu yüksəldib. Bununla belə, qurum qiymət artımının müəyyən edilmiş hədəf diapazonunda qalacağını bildirir.
Valyuta.Az xəbər verir ki, Polşa Milli Bankının yeni proqnozuna əsasən, istehlak qiymətləri inflyasiyasının bu il 2,9 faiz təşkil edəcəyi gözlənilir. Göstəricinin 2027-ci ildə 2,7 faizə, 2028-ci ildə isə 2,2 faizə enəcəyi proqnozlaşdırılır. Bu rəqəmlər mart ayında açıqlanan proqnozlarla müqayisədə bir qədər yüksəkdir.
Mərkəzi Bank inflyasiya gözləntilərinin yüksəldilməsini Yaxın Şərqdəki münaqişə ilə əlaqədar neft bazarında yaranan fasilələr və zlotının zəifləməsi ilə izah edib. Milli valyutanın ucuzlaşması xaricdən idxal olunan yanacaq və enerjinin yerli bazardakı qiymətini artırır.
Eyni amillər Polşa iqtisadiyyatının artım proqnozunun da cüzi şəkildə aşağı salınmasına səbəb olub. Bank Yaxın Şərqdəki münaqişənin gələcək inkişafını iqtisadi proqnozlar üçün əsas risk kimi qiymətləndirir.
Polşa Milli Bankı əsas faiz dərəcəsini ardıcıl dördüncü iclasda 3,75 faiz səviyyəsində saxlayıb. Bununla yanaşı, bankın rəhbəri Adam Qlapinski yay mövsümündən sonra faiz dərəcəsinin 0,25 faiz bəndi azaldılmasını təklif edə biləcəyini bildirib. O, digər qərarvericilərin daha ehtiyatlı mövqe tutmasının mümkün olduğunu da qeyd edib.
Mümkün faiz endirimi ilə bağlı açıqlamalar zlotının məzənnəsini və qısamüddətli dövlət istiqrazlarını yenidən investorların diqqət mərkəzinə gətirib.
Faiz dərəcələrinin aşağı salınması adətən zlotı ilə ifadə olunan aktivlərin digər valyutalardakı aktivlərlə müqayisədə gəlirliliyini azaldır. Bu isə milli valyutanın zəifləməsinə səbəb ola bilər.
Zlotının əlavə dəyər itirməsi inflyasiyaya yenidən təzyiq göstərə bilər. Xüsusilə xarici valyuta ilə qiymətləndirilən yanacaq və digər idxal məhsulları daha bahalı hala gələr. Belə vəziyyətdə bazar iştirakçıları gələcək faiz endirimləri ilə bağlı gözləntilərini azalda bilərlər.
Nəticədə uzunmüddətli inflyasiya proqnozları ciddi dəyişməsə belə, Polşanın qısamüddətli istiqrazlarının gəlirliliyi yüksələ bilər.

Центральный банк Польши повысил прогноз по инфляции на фоне потрясений на нефтяном рынке и ослабления курса злотого. При этом регулятор считает, что рост цен останется в пределах установленного целевого диапазона.
Valyuta.az сообщает, что, согласно новому прогнозу Национального банка Польши, инфляция потребительских цен в текущем году составит 2,9%. В 2027 году показатель, как ожидается, снизится до 2,7%, а в 2028 году — до 2,2%. Эти оценки несколько выше прогнозов, опубликованных в марте.
В Центробанке объяснили пересмотр инфляционных ожиданий перебоями на нефтяном рынке, вызванными конфликтом на Ближнем Востоке, а также ослаблением курса злотого. Снижение стоимости национальной валюты повышает внутренние цены на импортируемые топливо и энергоресурсы.
Те же факторы стали причиной незначительного ухудшения прогноза экономического роста Польши. В Национальном банке считают дальнейшее развитие конфликта на Ближнем Востоке одним из ключевых рисков для экономических прогнозов.
Национальный банк Польши на четвертом заседании подряд сохранил ключевую процентную ставку на уровне 3,75%. Вместе с тем глава регулятора Адам Глапиньский заявил, что после окончания летнего сезона может предложить снизить ставку на 0,25 процентного пункта. При этом он отметил, что другие члены руководства банка могут занять более осторожную позицию.
Заявления о возможном снижении процентной ставки вновь привлекли внимание инвесторов к курсу злотого и краткосрочным государственным облигациям.
Снижение процентных ставок, как правило, уменьшает доходность активов, номинированных в злотых, по сравнению с активами в других валютах. Это может привести к дальнейшему ослаблению национальной валюты.
Дополнительное снижение курса злотого способно вновь усилить инфляционное давление. В частности, подорожают топливо и другие импортные товары, цены на которые формируются в иностранной валюте. В такой ситуации участники рынка могут пересмотреть свои ожидания относительно дальнейшего снижения процентных ставок.
В результате, даже если долгосрочные прогнозы по инфляции существенно не изменятся, доходность краткосрочных государственных облигаций Польши может вырасти.