"AccessBank" 2026-cı ilin ikinci rübü üzrə maliyyə hesabatını açıqlayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, bankın dövr üzrə xalis mənfəəti ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 34,18% və ya 7 milyon 157 min manat artaraq 28 milyon 97 min manat olub.
2025-ci ilin eyni dövründə bu göstərici 20 milyon 940 min manat təşkil edib.
Bankın faiz gəlirləri 121 milyon 337 min manatdan 141 milyon 290 min manata yüksələrək 16,45% və ya 19 milyon 953 min manat artıb.
Faiz xərcləri isə 47 milyon 343 min manatdan 56 milyon 352 min manata çataraq 19,03% və ya 9 milyon 9 min manat artıb. Faiz xərclərinin əsas hissəsini depozitlər üzrə faiz xərcləri təşkil edib. Bu istiqamətdə xərclər 42 milyon 490 min manat olub.
Eyni zamanda, qeyri-faiz gəlirləri 8 milyon 37 min manatdan 8 milyon 558 min manata yüksələrək 6,48% və ya 521 min manat, qeyri-faiz xərcləri isə 47 milyon 792 min manatdan 52 milyon 175 min manata qalxaraq 9,17% və ya 4 milyon 383 min manat artıb.
2026-cı il iyunun 30-na bankın aktivləri ötən ilin eyni tarixi ilə müqayisədə 1 milyard 601 milyon 917 min manatdan 1 milyard 785 milyon 111 min manata yüksəlib. Öhdəlikləri isə 1 milyard 399 milyon 82 min manatdan 1 milyard 523 milyon 740 min manata çatıb.

AccessBank опубликовал финансовую отчетность за второй квартал 2026 года.
Как сообщает Valyuta.az, чистая прибыль банка за отчетный период увеличилась по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 34,18%, или 7 млн 157 тыс. манатов, и составила 28 млн 97 тыс. манатов.
Для сравнения, за аналогичный период 2025 года этот показатель составлял 20 млн 940 тыс. манатов.
Процентные доходы банка выросли с 121 млн 337 тыс. манатов до 141 млн 290 тыс. манатов, увеличившись на 16,45%, или 19 млн 953 тыс. манатов.
В то же время процентные расходы увеличились с 47 млн 343 тыс. манатов до 56 млн 352 тыс. манатов, что на 19,03%, или 9 млн 9 тыс. манатов, больше по сравнению с прошлым годом. Основную часть процентных расходов составили расходы по депозитам, достигшие 42 млн 490 тыс. манатов.
Непроцентные доходы также выросли — с 8 млн 37 тыс. манатов до 8 млн 558 тыс. манатов, увеличившись на 6,48%, или 521 тыс. манатов. Непроцентные расходы повысились с 47 млн 792 тыс. манатов до 52 млн 175 тыс. манатов, что на 9,17%, или 4 млн 383 тыс. манатов, больше, чем годом ранее.
По состоянию на 30 июня 2026 года активы банка выросли по сравнению с аналогичной датой прошлого года с 1 млрд 601 млн 917 тыс. манатов до 1 млрд 785 млн 111 тыс. манатов.
Обязательства банка за тот же период увеличились с 1 млрд 399 млн 82 тыс. манатов до 1 млрд 523 млн 740 тыс. манатов.