"Unibank"ın qeyri-faiz xərclərində 27%-lik artım - Hansı ödənişlərin payına düşüb?
“Unibank”ın  2026-cı ilin I rübü üzrə maliyyə hesabatına əsasən, bankın qeyri-faiz xərcləri illik müqayisədə 27,2% artaraq 62 milyon 884 min manata yüksəlib.
Valyuta.az xəbər verir ki, 2025-ci ilin eyni dövründə bu göstərici 49 milyon 458 min manat olub.
Hesabat dövründə qeyri-faiz xərclərinin əsas hissəsini əmək haqqı və digər kompensasiya növləri üzrə xərclər təşkil edib. Bu istiqamətdə xərclər illik müqayisədə 31,7% artaraq 23 milyon 454 min manata çatıb.
Bankın ümumi və inzibati xərcləri 34,2% artımla 13 milyon 916 min manat, amortizasiya xərcləri isə 23,6% artaraq 3 milyon 730 min manat olub.
Digər xərclər üzrə göstərici də yüksələrək 21 milyon 783 min manat təşkil edib ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 19,4% çoxdur.
Maliyyə hesabatı göstərir ki, qeyri-faiz xərclərindəki artım əsasən əməliyyat və personal xərclərinin yüksəlməsi ilə bağlı olub.

Непроцентные расходы Unibank выросли на 27% в I квартале
Согласно финансовой отчетности Unibank за I квартал 2026 года, непроцентные расходы банка в годовом выражении увеличились на 27,2% и достигли 62 млн 884 тыс. манатов.
Как сообщает Valyuta.az, за аналогичный период 2025 года этот показатель составлял 49 млн 458 тыс. манатов.
В отчетном периоде основную часть непроцентных расходов составили затраты на заработную плату и другие виды компенсаций. Расходы по этому направлению в годовом сравнении выросли на 31,7% и достигли 23 млн 454 тыс. манатов.
Общие и административные расходы банка увеличились на 34,2% — до 13 млн 916 тыс. манатов, а амортизационные расходы выросли на 23,6%, составив 3 млн 730 тыс. манатов.
Показатель по прочим расходам также увеличился и составил 21 млн 783 тыс. манатов, что на 19,4% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Финансовая отчетность показывает, что рост непроцентных расходов в основном был связан с увеличением операционных и кадровых затрат.