"Bitcoin"dəki enişi əvvəlcədən bilən analitik: "50 min dollar böyük alış fürsəti olacaq"
"Bitcoin" son bir ayda əsasən üfüqi hərəkət etsə də, "Fundstrat" şirkətinin idarəedici direktoru Şon Farrell (Sean Farrell) hesab edir ki, kriptovalyutalar yenidən risk-gəlirlilik baxımından səhmlərdən daha cəlbedici olmağa başlayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, "CoinAge" nəşrinə danışan Farrell bildirib ki, "Bitcoin" 50 min dollar səviyyəsinə yaxınlaşarsa, bu, uzunmüddətli investorlar üçün böyük alış imkanı olacaq.
"Bitcoin 50 min dolların bir qədər üzərinə düşərsə, ciddi alış edərəm. Bunun investorlar üçün böyük fürsət olacağını düşünürəm", - deyə analitik bildirib.
Farrell orta və uzunmüddətli perspektivdə "Bitcoin"ə nikbin yanaşsa da, qısamüddətli dövr üçün ehtiyatlı mövqe sərgiləyir. Onun sözlərinə görə, faiz artımı gözləntiləri, yüksək real gəlirlər və Yaxın Şərqdəki geosiyasi gərginlik likvidlikdən asılı aktivlərə təzyiq göstərir.
Analitik həmçinin bildirib ki, "Strategy" şirkətinin gələcəkdə "Bitcoin" satmaq məcburiyyətində qala biləcəyi ilə bağlı risk tam aradan qalxmasa da, bir neçə həftə əvvəl gözlənilən nəzarətsiz satış təhlükəsi artıq əhəmiyyətli dərəcədə azalıb.
Farrellin proqnozlarını önəmli edən məqamlardan biri isə onun əvvəlki təxminlərinin böyük ölçüdə doğrulmasıdır. O, 2025-ci ilin dekabrında "Bitcoin"in 60-65 min dollar aralığına enəcəyini proqnozlaşdırdı. Sonradan "Bitcoin" 60 min dollara, "Ethereum" 1 747 dollara, "Solana" isə 67,5 dollara qədər gerilədi. İyulun əvvəlində isə "Bitcoin" 58 min dollardan da aşağı düşərək analitikin proqnozlaşdırdığı intervalın alt sərhədini test edib.

Аналитик, предсказавший падение Bitcoin: «Уровень $50 тысяч станет отличной возможностью для покупки»
Несмотря на то что в течение последнего месяца Bitcoin преимущественно двигался в боковом диапазоне, управляющий директор компании Fundstrat Шон Фаррелл (Sean Farrell) считает, что криптовалюты вновь становятся более привлекательными по соотношению риска и доходности, чем акции.
Как сообщает Valyuta.az, в беседе с изданием CoinAge Фаррелл заявил, что снижение Bitcoin к уровню 50 тыс. долларов может стать серьезной возможностью для долгосрочных инвесторов.
«Если Bitcoin опустится немного выше отметки в 50 тыс. долларов, я совершу крупную покупку. Думаю, это станет большой возможностью для инвесторов», — отметил аналитик.
Хотя Фаррелл сохраняет оптимизм в отношении Bitcoin в средне- и долгосрочной перспективе, в краткосрочном периоде он придерживается осторожной позиции. По его словам, ожидания повышения процентных ставок, высокая реальная доходность и геополитическая напряженность на Ближнем Востоке оказывают давление на активы, зависящие от ликвидности.
Аналитик также отметил, что риск того, что компании Strategy в будущем придется продавать Bitcoin, полностью не исчез. Однако угроза неконтролируемых продаж, которая ожидалась еще несколько недель назад, уже значительно снизилась.
Одной из причин, по которой прогнозы Фаррелла привлекают внимание, является то, что его предыдущие оценки в значительной степени оправдались. В декабре 2025 года он прогнозировал снижение Bitcoin до диапазона 60–65 тыс. долларов.
Впоследствии Bitcoin опустился до 60 тыс. долларов, Ethereum — до 1 747 долларов, а Solana — до 67,5 доллара. В начале июля Bitcoin также снижался ниже 58 тыс. долларов, протестировав нижнюю границу диапазона, ранее обозначенного аналитиком.