Süni intellekt sahəsində fəaliyyət göstərən "Claude" modelinin yaradıcısı "Anthropic" şirkəti "Bitcoin" mədənçiliyi ilə məşğul olan "TeraWulf" ilə uzunmüddətli əməkdaşlığa başlayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, tərəflər arasında 20 illik enerji icarəsi müqaviləsi imzalanıb. Müqaviləyə əsasən, "Anthropic" ABŞ-ın Kentukki ştatında yerləşən və "TeraWulf"a məxsus məlumat mərkəzindən (data center) istifadə edəcək.
Məlumata görə, bu müqavilə "TeraWulf"a qısamüddətli perspektivdə təxminən 19 milyard ABŞ dolları həcmində gəlir qazandıracaq.
Xəbərin açıqlanmasından sonra şirkətin səhmləri birjaöncəsi ticarətdə 16%-dən çox bahalaşıb.
Qeyd edək ki, "TeraWulf" ötən ildən etibarən fəaliyyət istiqamətini mərhələli şəkildə süni intellekt infrastrukturu sahəsinə yönəldib. Şirkət daha əvvəl "Fluidstack" ilə əməkdaşlığa başlamış, həmin layihəyə "Google" zəmanət vermiş və sonradan "TeraWulf"un səhmlərinin bir hissəsini satın alıb.
Bu əməkdaşlıqlar nəticəsində "TeraWulf"un səhmləri ötən ildən bəri 80%-dən çox dəyər qazanıb.
Bundan əlavə, "TeraWulf" 168 meqavat gücündə olan digər məlumat mərkəzinin enerji tutumunun 50%-ni də yenidən Fluidstack şirkətinə ayırıb.
Əvvəllər əsasən nüvə enerjisi hesabına "Bitcoin" mədənçiliyi ilə tanınan "TeraWulf" son bir ildə fəaliyyətini genişləndirərək süni intellekt şirkətləri üçün enerji və məlumat mərkəzi infrastrukturu təminatçısına çevrilmək istiqamətində addımlar atır.

Компания Anthropic, работающая в сфере искусственного интеллекта и являющаяся разработчиком модели Claude, начала долгосрочное сотрудничество с компанией TeraWulf, занимающейся майнингом Bitcoin.
Как сообщает Valyuta.az, стороны подписали 20-летнее соглашение об аренде энергетических мощностей. Согласно договору, Anthropic будет использовать дата-центр, расположенный в американском штате Кентукки и принадлежащий TeraWulf.
По имеющейся информации, это соглашение в краткосрочной перспективе принесет TeraWulf около 19 млрд долларов США дохода.
После публикации новости акции компании на премаркете подорожали более чем на 16%.
Отметим, что с прошлого года TeraWulf поэтапно переориентирует свою деятельность на сферу инфраструктуры для искусственного интеллекта. Ранее компания начала сотрудничество с Fluidstack, гарантом этого проекта выступила Google, которая впоследствии приобрела часть акций TeraWulf.
В результате этих партнерств акции TeraWulf с прошлого года выросли более чем на 80%.
Кроме того, TeraWulf вновь выделила компании Fluidstack 50% энергетической мощности другого дата-центра мощностью 168 мегаватт.
TeraWulf, ранее известная главным образом майнингом Bitcoin за счет использования преимущественно атомной энергии, за последний год расширила свою деятельность и предпринимает шаги по превращению в поставщика энергетической и дата-центровой инфраструктуры для компаний, работающих в сфере искусственного интеллекта.