Qrafik analizləri ilə tanınan məşhur analitik Peter Brandt növbəti dəfə kriptovalyuta bazarı ilə bağlı diqqətçəkən açıqlama verib.
Valyuta.az xəbər verir ki, ilin əvvəlində "Bitcoin"in qiymətinin 58 min dollara qədər geriləyəcəyini proqnozlaşdıran və bu proqnozu özünü doğruldan Brandt, qarşıdakı dövrdə qızılın "Bitcoin"dən daha yüksək gəlir gətirəcəyini düşündüyünü bildirib.
O, "X" sosial şəbəkəsində etdiyi paylaşımda "Bitcoin" və qızılın gələcək perspektivlərini müqayisə edərək, portfelində dəyişiklik etməyi planlaşdırdığını açıqlayıb.
"Bitcoin"lərimin bir hissəsini satıb əldə etdiyim vəsaitlə qızıl almağı düşünürəm. Hesab edirəm ki, qarşıdakı dövrdə qızıl "Bitcoin"dən xeyli yüksək gəlir gətirəcək", - deyə Brandt qeyd edib.
Son aylarda hər iki aktivdə ciddi qiymət enişi müşahidə olunsa da, "Bitcoin" daha böyük itki ilə üzləşib. İyun ayında "Bitcoin"in qiyməti təxminən 20%, qızılın qiyməti isə 11%-dən çox azalıb.
İlin əvvəlindən indiyədək isə "Bitcoin" təxminən 28% dəyər itirdiyi halda, qızılın ucuzlaşması cəmi 4% təşkil edib. Xatırladaq ki, qızıl yanvar ayında güclü yüksəliş nümayiş etdirərək bir unsiya üçün 5600 dollara qədər bahalaşıb. "Bitcoin" isə son tarixi maksimumunu ötən ilin oktyabr ayında 126 min dollar səviyyəsində qeydə alınıb.
Qeyd edək ki, Peter Brandt daha əvvəl "Bitcoin"in qiymətinin 58 min dollara qədər enəcəyini proqnozlaşdırmış və "Bu proqnozum baş tutmasa da, bundan utanmaram" deyib. Ötən həftə "Bitcoin"in qiymətinin 58 min dollara qədər geriləməsi ilə analitikin bu proqnozu öz təsdiqini tapıb.

Питер Брандт: думаю продать часть своих Bitcoin и купить золото
Известный аналитик Питер Брандт, получивший широкую известность благодаря графическому анализу, вновь сделал заметное заявление о рынке криптовалют.
Как сообщает Valyuta.az, Брандт, который в начале года прогнозировал снижение цены Bitcoin до $58 тыс. и чей прогноз оправдался, заявил, что в предстоящий период золото, по его мнению, принесет более высокую доходность, чем Bitcoin.
В публикации в социальной сети X он сравнил дальнейшие перспективы Bitcoin и золота, сообщив, что планирует внести изменения в свой портфель.
«Я думаю продать часть своих Bitcoin и на полученные средства купить золото. Считаю, что в предстоящий период золото принесет значительно более высокую доходность, чем Bitcoin», — отметил Брандт.
Несмотря на то что в последние месяцы оба актива продемонстрировали серьезное снижение цен, Bitcoin столкнулся с более значительными потерями. В июне цена Bitcoin снизилась примерно на 20%, тогда как золото подешевело более чем на 11%.
С начала года Bitcoin потерял около 28% стоимости, в то время как снижение цены золота составило всего 4%. Напомним, что в январе золото продемонстрировало сильный рост, подорожав до $5600 за унцию. Bitcoin же зафиксировал свой последний исторический максимум в октябре прошлого года — на уровне $126 тыс.
Отметим, что ранее Питер Брандт прогнозировал снижение цены Bitcoin до $58 тыс. и заявлял: «Даже если этот прогноз не сбудется, мне не будет за него стыдно». На прошлой неделе, после падения цены Bitcoin до $58 тыс., этот прогноз аналитика подтвердился.