Şikayət indeksində hər ay ilk beşlikdə yer alan bank
Mərkəzi Bankın metodologiyasına görə, şikayət indeksi bankın xidmətlərindən istifadə edən müştərilərin sayı nəzərə alınmaqla hesablanır. İndeks bank üzrə Mərkəzi Banka daxil olan şikayətlərin payının həmin bankın müştərilər üzrə bazar payına nisbəti əsasında formalaşdırılır.
Valyuta.az Azərbaycan Mərkəzi Bankının açıqladığı "Bank müştərilərinin bank xidmətlərindən istifadəsi üzrə şikayət indeksi" məlumatlarına əsasən xəbər verir ki, 2026-cı ilin ilk yarısında (yanvar-iyun ayları) Unibank şikayət indeksində bütün aylarda ilk beşlikdə yer alıb.
Qeyd edək ki, hesablamalarda yalnız Mərkəzi Banka daxil olmuş şifahi, yazılı və vətəndaş qəbulu zamanı qəbul edilən şikayətlər nəzərə alınır. Təkrar şikayətlər, kredit üzrə güzəştlərin verilməsi və ya kredit ayrılması ilə bağlı müraciətlər, eləcə də Mərkəzi Bankın səlahiyyətlərinə aid olmayan digər mövzular hesablamadan kənarda saxlanılır.
Müştərilər üzrə bazar payı cari hesabında 100 manat və daha çox qalığı olan, həmçinin son üç ay ərzində ən azı bir bank əməliyyatı həyata keçirmiş müştərilərin sayı əsasında müəyyən edilir.
Beləliklə, şikayət indeksi bankın bazardakı müştəri sayını nəzərə almaqla, Mərkəzi Banka daxil olan şikayətlərin proporsionallığını əks etdirən göstəricidir.

Шесть месяцев подряд в топ-5: Unibank сохраняет высокие позиции по индексу жалоб
Согласно методологии Центрального банка, индекс жалоб рассчитывается с учетом количества клиентов, пользующихся услугами конкретного банка. Показатель формируется на основе соотношения доли жалоб, поступивших в Центральный банк на данный банк, к его доле на рынке по числу клиентов.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на данные Центрального банка Азербайджана об «Индексе жалоб клиентов на использование банковских услуг», в первой половине 2026 года — с января по июнь — Unibank во все месяцы входил в первую пятерку банков по индексу жалоб.
Отмечается, что при расчетах учитываются только жалобы, поступившие в Центральный банк в устной и письменной форме, а также во время личного приема граждан. Повторные обращения, заявления о предоставлении кредитных льгот или выдаче кредита, а также вопросы, не относящиеся к полномочиям Центрального банка, в расчет не включаются.
Доля банка на рынке по числу клиентов определяется на основе количества лиц, на текущих счетах которых находится 100 манатов и более, а также клиентов, совершивших как минимум одну банковскую операцию за последние три месяца.
Таким образом, индекс жалоб отражает соотношение обращений, поступивших в Центральный банк, с учетом количества клиентов конкретного банка на рынке.