11 yaşlı uşağın təsadüfi səhvi “Popsicle” brendinin yaranmasına necə səbəb oldu?
Bu gün dünyanın ən tanınmış buzlu desert brendlərindən biri olan “Popsicle”ın yaranma hekayəsi planlaşdırılmış ixtiradan deyil, 11 yaşlı bir uşağın təsadüfi səhvindən başlayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, 1905-ci ildə ABŞ-ın Kaliforniya ştatında yaşayan Frenk Epperson (Frank Epperson) toz şəklində qazlı içki qarışığını su ilə stəkanda hazırlayırdı.
Qarışığı qarışdırmaq üçün istifadə etdiyi taxta çubuğu stəkanın içində saxlayan Epperson axşam saatlarında içkini eyvanda unudaraq evə daxil oldu.
Həmin gecə havanın temperaturu kəskin aşağı düşdü və stəkandakı içki tamamilə dondu. Səhər oyanan Frenk Epperson taxta çubuqdan tutaraq donmuş içkini stəkandan çıxardı və dadına baxdı. Beləliklə, çubuq üzərində təqdim olunan ilk buzlu desert təsadüf nəticəsində yarandı. Lakin bu təsadüfi kəşf dərhal biznesə çevrilmədi. Təxminən 18 il sonra, 1923-cü ildə Frenk Epperson məhsulu Kaliforniyadakı əyləncə parklarında satmağa başladı. O, 1924-cü ildə ixtirasına patent aldı.
İlk vaxtlar məhsul “Epsicle” adlanırdı. Bu ad Epperson soyadı ilə ingilis dilində "buz saçağı" mənasını verən icicle sözünün birləşməsindən yaranmışdı.
Sonradan Frenk Eppersonun uşaqları bu deserti "Pop's sicle" ("atamın buzluğu") adlandırmağa başladılar. Məhz bu ifadədən ilhamlanaraq məhsul “Popsicle” adı ilə bazara çıxarıldı.
Artan populyarlığa baxmayaraq, Frenk Epperson maliyyə çətinlikləri səbəbindən məhsulun hüquqlarını “Joe Lowe Company” şirkətinə satdı. Şirkət “Popsicle” brendini ABŞ bazarında geniş yayaraq onu ölkənin ən tanınmış buzlu desert markalarından birinə çevirdi. Hazırda “Popsicle” “Unilever” şirkətinin dondurma portfelinə daxildir və dünyanın müxtəlif ölkələrində satışdadır.
“Popsicle”ın yaranma hekayəsi göstərir ki, bəzən qlobal brendlərin əsası uzun illər planlaşdırılan layihələrdən deyil, gündəlik həyatda baş verən təsadüfi hadisələrdən qoyulur.

Как случайная ошибка 11-летнего ребенка привела к созданию бренда Popsicle
История появления Popsicle, одного из самых известных в мире брендов замороженных десертов, началась не с запланированного изобретения, а со случайной ошибки 11-летнего ребенка.
Как сообщает Valyuta.az, в 1905 году живший в американском штате Калифорния Фрэнк Эпперсон (Frank Epperson) готовил в стакане газированный напиток из порошковой смеси и воды.
Он оставил в стакане деревянную палочку, которой размешивал напиток, а вечером забыл его на веранде и ушел в дом.
В ту ночь температура воздуха резко снизилась, и напиток в стакане полностью замерз. Утром Фрэнк Эпперсон взялся за деревянную палочку, достал замороженный напиток из стакана и попробовал его. Так случайно появился первый замороженный десерт на палочке.
Однако это открытие не сразу превратилось в бизнес. Примерно через 18 лет, в 1923 году, Фрэнк Эпперсон начал продавать продукт в парках развлечений Калифорнии. В 1924 году он получил патент на свое изобретение.
Изначально продукт назывался Epsicle. Название было образовано путем объединения фамилии Эпперсон и английского слова icicle, означающего «сосулька».
Позднее дети Фрэнка Эпперсона стали называть десерт Pop’s sicle — «папина сосулька». Именно это выражение легло в основу названия Popsicle, под которым продукт был выведен на рынок.
Несмотря на растущую популярность, из-за финансовых трудностей Фрэнк Эпперсон продал права на продукт компании Joe Lowe Company. Она широко распространила бренд Popsicle на американском рынке и превратила его в одну из самых известных марок замороженных десертов в стране.
В настоящее время Popsicle входит в портфель мороженого компании Unilever и продается в разных странах мира.
История создания Popsicle показывает, что иногда в основе глобальных брендов лежат не многолетние запланированные проекты, а случайные события из повседневной жизни.