"Azər Türk Bank" 2026-cı ilin ikinci rübünün yekunlarına dair maliyyə hesabatını açıqlayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, bankın dövr üzrə xalis mənfəəti 2025-ci ilin ikinci rübündəki 6 milyon 924 min manatdan 2026-cı ilin ikinci rübündə 10 milyon 276 min manata yüksəlib.
Bu, illik müqayisədə 3 milyon 352 min manat və ya 48,41% artım deməkdir.
Bankın faiz gəlirləri ötən ilin müvafiq dövründəki 66 milyon 164 min manatdan 69 milyon 812 min manata çatıb. Bu göstərici illik müqayisədə 3 milyon 648 min manat və ya 5,51% artıb.
Faiz xərcləri isə 35 milyon 889 min manatdan 37 milyon 857 min manata yüksəlib. Beləliklə, göstərici 1 milyon 968 min manat və ya 5,48% artıb.
Nəticədə bankın xalis faiz gəlirləri 30 milyon 274 min manatdan 31 milyon 954 min manata yüksələrək 1 milyon 680 min manat və ya 5,55% artım göstərib.
Qeyri-faiz gəlirləri 18 milyon 320 min manatdan 22 milyon 658 min manata çatıb ki, bu da 4 milyon 338 min manat və ya 23,68% artım deməkdir. Qeyri-faiz xərcləri isə 36 milyon 727 min manatdan 39 milyon 270 min manata yüksələrək 2 milyon 543 min manat və ya 6,92% artıb.
Bankın aktivləri 2025-ci ilin ikinci rübündəki 1 milyard 918 milyon 414 min manatdan 2026-cı ilin ikinci rübündə 2 milyard 48 milyon 267 min manata yüksəlib. Beləliklə, aktivlər 129 milyon 853 min manat və ya 6,77% artıb.
Öhdəliklər isə 1 milyard 804 milyon 495 min manatdan 1 milyard 919 milyon 816 min manata çatıb. Bu, illik müqayisədə 115 milyon 321 min manat və ya 6,39% artım deməkdir.
Eyni zamanda, bankın biznes kreditləri 295 milyon 814 min manatdan 263 milyon 186 min manata enib. Nəticədə biznes kreditlərinin həcmi 32 milyon 628 min manat və ya 11,03% azalıb.

Azər Türk Bank опубликовал финансовую отчетность по итогам второго квартала 2026 года.
Как сообщает Valyuta.az, чистая прибыль банка выросла с 6 млн 924 тыс. манатов во втором квартале 2025 года до 10 млн 276 тыс. манатов за аналогичный период 2026 года. В годовом выражении показатель увеличился на 3 млн 352 тыс. манатов, или на 48,41%.
Процентные доходы банка выросли с 66 млн 164 тыс. манатов за соответствующий период прошлого года до 69 млн 812 тыс. манатов. Таким образом, рост составил 3 млн 648 тыс. манатов, или 5,51%.
Процентные расходы, напротив, снизились с 38 млн 589 тыс. манатов до 37 млн 857 тыс. манатов. Показатель сократился на 732 тыс. манатов, или на 1,90%.
В результате чистые процентные доходы банка увеличились с 30 млн 274 тыс. манатов до 31 млн 954 тыс. манатов, продемонстрировав рост на 1 млн 680 тыс. манатов, или на 5,55%.
Непроцентные доходы выросли с 18 млн 320 тыс. манатов до 22 млн 658 тыс. манатов, что означает увеличение на 4 млн 338 тыс. манатов, или на 23,68%.
Непроцентные расходы также повысились — с 36 млн 727 тыс. манатов до 39 млн 270 тыс. манатов. Рост составил 2 млн 543 тыс. манатов, или 6,92%.
Активы банка увеличились с 1 млрд 918 млн 414 тыс. манатов во втором квартале 2025 года до 2 млрд 48 млн 267 тыс. манатов во втором квартале 2026 года. Таким образом, показатель вырос на 129 млн 853 тыс. манатов, или на 6,77%.
Обязательства достигли 1 млрд 919 млн 816 тыс. манатов против 1 млрд 804 млн 495 тыс. манатов годом ранее. В годовом выражении рост составил 115 млн 321 тыс. манатов, или 6,39%.
В то же время объем бизнес-кредитов банка снизился с 295 млн 814 тыс. манатов до 263 млн 186 тыс. манатов. Таким образом, показатель сократился на 32 млн 628 тыс. манатов, или на 11,03%.