Rəqəmsallaşma ilə bağlı əsas məsələlərdən biri maliyyə-bank sektorunun dövlət qurumları tərəfindən təqdim edilən məlumatlara pulsuz çıxışının təmin edilməsidir.
Valyuta.az "Apa"ya istinadən xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Mərkəzi Bankı sədrinin müavini Vüsal Xəlilov İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən "Rəqəmsal arxitektura: Proqram idarəetməsi və nəticəəsaslı yanaşma" mövzusunda dəyirmi masada deyib.
O bildirib ki, təkcə 2025-ci ildə Azərbaycan bankları dövlət qurumları tərəfindən təqdim edilən məlumatların əldə olunmasına 23,8 milyon manat vəsait xərcləyib.
Sektor üzrə aparılan sorğular da göstərir ki, bu, rəqəmsallaşmanın qarşısında müəyyən çətinliklər yaradır.
V.Xəlilov əlavə edib ki, region ölkələrində dövlət məlumatlarının müəyyən müddət ərzində maliyyə sektoruna ödənişsiz təqdim edilməsi təcrübəsi mövcuddur. Onun sözlərinə görə, bu məsələ ilə bağlı müzakirələr aparılır və Azərbaycanda da belə bir addımın atılması maliyyə sektorunda rəqəmsallaşmanın daha da sürətlənməsinə töhfə verə bilər.

Одним из ключевых вопросов цифровизации является обеспечение финансово-банковскому сектору бесплатного доступа к данным, предоставляемым государственными структурами.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на APA, об этом заявил заместитель председателя Центрального банка Азербайджана Вюсал Халилов на круглом столе «Цифровая архитектура: программное управление и подход, ориентированный на результат», организованном Центром анализа экономических реформ и коммуникаций.
По его словам, только в 2025 году азербайджанские банки потратили 23,8 млн манатов на получение данных, предоставляемых государственными структурами.
Проведенные в секторе опросы также показывают, что такие расходы создают определенные препятствия для цифровизации.
Вюсал Халилов добавил, что в странах региона существует практика, при которой государственные данные в течение определенного периода предоставляются финансовому сектору бесплатно.
По его словам, данный вопрос уже обсуждается, и внедрение подобного подхода в Азербайджане может способствовать дальнейшему ускорению цифровизации финансового сектора.