ABŞ-ın məlumat mərkəzləri operatoru "Switch" cari ilin dördüncü rübündə keçirilə biləcək ilkin kütləvi səhm təklifi (IPO) üçün investisiya banklarını seçib.
Valyuta.az xəbər verir ki, şirkətin IPO vasitəsilə 10 milyard dollara qədər vəsait cəlb edəcəyi, bazar dəyərinin isə borclar da daxil olmaqla 80 milyard dollara çata biləcəyi bildirilir.
IPO-nun aparıcı anderrayterləri kimi "Goldman Sachs" və "JPMorgan Chase" seçilib. Hazırda təklifin həcmi, keçirilmə vaxtı və yekun dəyərləndirmə ilə bağlı müzakirələr davam edir.
"Switch"in IPO-su son illərdə ABŞ fond bazarında həyata keçirilən ən iri ilkin kütləvi təkliflərdən biri ola bilər. Bu, investorların süni intellekt infrastrukturuna xidmət göstərən şirkətlərə marağının artdığını göstərir.
Məlumata görə, ABŞ-da bu ilin əvvəlindən IPO-lar vasitəsilə 155,5 milyard dollar vəsait cəlb olunub. Bu göstərici 2021-ci ildən bəri ən yüksək səviyyə hesab edilir.
Həmçinin "Switch" süni intellekt hesablamaları üçün tələb olunan enerji təchizatı, soyutma və yüksək sürətli bağlantı imkanları təqdim edən iri məlumat mərkəzləri şəbəkəsini idarə edir. Şirkətin infrastrukturundan bulud xidmətləri provayderləri və müəssisələr yüksək enerji sərf edən GPU klasterlərinin yerləşdirilməsi və AI modellərinin öyrədilməsi üçün istifadə edirlər.
Şirkətin müştəriləri sırasında "Nvidia", "Dell Technologies" və "FedEx" yer alır.
Qeyd edək ki, baş ofisi Las-Veqasda yerləşən "Switch" 2000-ci ildə Rob Roy tərəfindən təsis edilib. Şirkət 2022-ci ildə "DigitalBridge" və "IFM Investors" tərəfindən 11 milyard dollara özəlləşdirilib. 2016-cı ildən etibarən isə bütün məlumat mərkəzlərini bərpa olunan enerji ilə təmin edir.

Американский оператор центров обработки данных Switch выбрал инвестиционные банки для проведения первичного публичного размещения акций (IPO), которое может состояться в четвертом квартале текущего года.
Как сообщает Valyuta.az, компания рассчитывает привлечь до 10 млрд долларов в ходе IPO, а ее рыночная стоимость с учетом долгов может достичь 80 млрд долларов.
Ведущими андеррайтерами размещения выбраны Goldman Sachs и JPMorgan Chase. В настоящее время продолжаются обсуждения объема предложения, сроков проведения IPO и окончательной оценки компании.
IPO компании Switch может стать одним из крупнейших первичных публичных размещений на фондовом рынке США за последние годы. Это свидетельствует о растущем интересе инвесторов к компаниям, обеспечивающим инфраструктуру для искусственного интеллекта.
По имеющимся данным, с начала текущего года в США через IPO было привлечено 155,5 млрд долларов, что является самым высоким показателем с 2021 года.
Switch управляет крупной сетью центров обработки данных, обеспечивающих электроснабжение, системы охлаждения и высокоскоростное подключение, необходимые для вычислений в сфере искусственного интеллекта. Инфраструктура компании используется поставщиками облачных сервисов и корпоративными клиентами для размещения GPU-кластеров с высоким энергопотреблением и обучения моделей искусственного интеллекта.
Среди клиентов компании — Nvidia, Dell Technologies и FedEx.
Отметим, что штаб-квартира Switch находится в Лас-Вегасе. Компания была основана Робом Роем в 2000 году. В 2022 году она была приобретена фондами DigitalBridge и IFM Investors за 11 млрд долларов. С 2016 года все центры обработки данных Switch работают исключительно на возобновляемых источниках энергии.