Azərbaycan kibertəhlükəsizlik sahəsində dünya reytinqində mövqeyini yaxşılaşdıraraq 35-ci yerə yüksəlib.
Valyuta.az "Trend"ə istinadən xəbər verir ki, bunu İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı “Rəqəmsal arxitektura: Proqram idarəetməsi və nəticəəsaslı yanaşma” mövzusunda dəyirmi masada çıxışı zamanı deyib.
Onun sözlərinə görə, hazırda kibercinayətkarlıq artıq “Crime as a Service” (xidmət kimi kibercinayət) modeli ilə inkişaf edir və bu, ölkələrin informasiya təhlükəsizliyini daha da ön plana çıxarır.
V.Qasımlı bildirib ki, Azərbaycan rəqəmsal iqtisadiyyat, süni intellekt və digər istiqamətlər üzrə dünya reytinqlərində hələ orta mövqedədir və bu sahələrdə inkişaf üçün dövlət proqramlarının qəbulunun mühüm töhfə verəcəyinə inanır.
“Bununla belə, informasiya təhlükəsizliyi sahəsində vəziyyət fərqlidir. Azərbaycan kibertəhlükəsizlik üzrə dünya reytinqində 35-ci yerə yüksəlib. Bu da ölkənin informasiya təhlükəsizliyi istiqamətində həyata keçirdiyi siyasətin nəticəsidir”, - deyə o əlavə edib.

Азербайджан улучшил свои позиции в мировом рейтинге кибербезопасности, поднявшись на 35-е место.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Trend, об этом заявил исполнительный директор Центра анализа экономических реформ и коммуникаций (ЦАЭРК) Вюсал Гасымлы во время выступления на круглом столе на тему «Цифровая архитектура: программное управление и подход, ориентированный на результат».
По его словам, в настоящее время киберпреступность развивается уже по модели Crime as a Service — «киберпреступность как услуга», что еще больше повышает значение информационной безопасности для государств.
Вюсал Гасымлы отметил, что Азербайджан пока занимает средние позиции в мировых рейтингах по цифровой экономике, искусственному интеллекту и другим направлениям. Он выразил уверенность, что принятие государственных программ внесет существенный вклад в развитие этих сфер.
«Вместе с тем в области информационной безопасности ситуация иная. Азербайджан поднялся на 35-е место в мировом рейтинге кибербезопасности. Это является результатом политики, проводимой страной в сфере информационной безопасности», — добавил он.