"Expressbank" 2026-cı ilin ikinci rübünü mənfəət artımı ilə başa vurub. Bankın xalis mənfəəti ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 72,12% və ya 3,100 milyon manat artaraq 2025-ci ilin ikinci rübündəki 4,298 milyon manatdan 2026-cı ilin ikinci rübündə 7,397 milyon manata yüksəlib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bankın faiz gəlirləri 2025-ci ilin ikinci rübündə 39,630 milyon manat olduğu halda, 2026-cı ilin ikinci rübündə 45,872 milyon manata çatıb.
Beləliklə, göstərici illik müqayisədə 15,75% və ya 6,242 milyon manat artıb.
Faiz xərcləri isə 2025-ci ilin ikinci rübündə 13,486 milyon manat olduğu halda, 2026-cı ilin ikinci rübündə 16,949 milyon manat təşkil edib. Bu, illik müqayisədə 25,67% və ya 3,462 milyon manat artım deməkdir.
Faiz xərclərindəki artımın əsas hissəsi depozitlər üzrə ödənilən faizlərin hesabına formalaşıb. Belə ki, depozitlər üzrə faiz xərcləri 9,069 milyon manatdan 12,874 milyon manata yüksələrək 41,96% və ya 3,805 milyon manat artıb.
Hesabat dövründə qeyri-faiz gəlirləri 9,271 milyon manatdan 9,178 milyon manata enərək 1,01% və ya 93 min manat azalıb. Qeyri-faiz xərcləri isə 24,830 milyon manatdan 25,319 milyon manata yüksələrək 1,97% və ya 489 min manat artıb.
"Expressbank"ın 2025-ci ilin ikinci rübünün sonunda 13 milyon 093 min manat olan vaxtı keçmiş kreditlər 2026-cı ilin ikinci rübünün sonunda 23 milyon 085 min manata yüksəlib. Bu isə illik müqayisədə 9 milyon 992 min manat və ya 76,31% artım deməkdir.
2026-cı ilin ikinci rübünün sonuna vaxtı keçmiş kreditlərin 8 milyon 506 min manatı istehlak kreditlərinin, 13 milyon 810 min manatı biznes kreditlərinin, 769 min manatı isə daşınmaz əmlak kreditlərinin payına düşüb.

Expressbank завершил второй квартал 2026 года ростом прибыли. Чистая прибыль банка увеличилась по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 72,12%, или на 3,100 млн манатов, — с 4,298 млн манатов во втором квартале 2025 года до 7,397 млн манатов во втором квартале 2026 года.
Как сообщает Valyuta.az, процентные доходы банка выросли с 39,630 млн манатов во втором квартале 2025 года до 45,872 млн манатов во втором квартале 2026 года.
Таким образом, в годовом выражении показатель увеличился на 15,75%, или на 6,242 млн манатов.
Процентные расходы составили 16,949 млн манатов против 13,486 млн манатов во втором квартале 2025 года. Это означает рост на 25,67%, или на 3,462 млн манатов, в годовом выражении.
Основная часть увеличения процентных расходов пришлась на проценты, выплачиваемые по депозитам. Так, процентные расходы по депозитам выросли с 9,069 млн манатов до 12,874 млн манатов, увеличившись на 41,96%, или на 3,805 млн манатов.
За отчетный период непроцентные доходы снизились с 9,271 млн манатов до 9,178 млн манатов, или на 1,01%93 тыс. манатов. Непроцентные расходы, напротив, выросли с 24,830 млн манатов до 25,319 млн манатов, увеличившись на 1,97%, или на 489 тыс. манатов.
Объем просроченных кредитов Expressbank, составлявший на конец второго квартала 2025 года 13,093 млн манатов, к концу второго квартала 2026 года вырос до 23,085 млн манатов. В годовом выражении показатель увеличился на 9,992 млн манатов, или на 76,31%.
По состоянию на конец второго квартала 2026 года из общего объема просроченных кредитов 8,506 млн манатов приходилось на потребительские кредиты, 13,810 млн манатов — на бизнес-кредиты, а 769 тыс. манатов — на кредиты на недвижимость.