Azərbaycanda bu ilin sentyabrından məktəblilərə süni intellekt və kibertəhlükəsizlik dərsləri keçiriləcək.
Valyuta.az "Report"a istinadən xəbər verir ki, bunu Elm və Təhsil Nazirliyinin Təhsil Sisteminin İnformasiyalaşdırılması İdarəsinin rəisi Vüsal Xanlarov Bakıda keçirilən Rəqəmsal arxitektura: Proqram idarəetməsi və nəticəəsaslı yanaşma" mövzusunda dəyirmi masada deyib.
O bildirib ki, hazırda rəqəmsal layihələrin 500 min əhatəni daha da genişləndirilməsi üzərində işlər görülür:
"Amma bunun üçün həm infrastruktur, həm də hazırlıqlı müəllim olmalıdır ki, biz bunları bütün ölkəyə tətbiq edək. Buna baxmayaraq, sentyabrdan, yəni yeni tədris ilindən etibarən beşinci sinifdən başlayaraq süni intellekt mövzularını da daxil etmişik. Eyni zamanda kibertəhlükəsizliklə bağlı beşinci sinifdən başlayaraq onuncu sinifə qədər hər sinifdə müəyyən mövzular tədris olunmağa başlayacaq. Bu istiqamətdə müəllimlərin təlimləri hazırda həyata keçirilir. 300 mindən çox şagird STEM üzrə təhsil alır. Bu istiqamətdə İT və mühəndislik bacarıqların tətbiqini dəstəkləyən bir təlim proqramıdır".
V.Xanlarov qeyd edib ki, ali təhsil müəssisələrində İT ixtisaslarına qəbul sayında kəskin artım var:
"2015-2025-ci illəri müqayisə etsək, biz İT ixtisasların qəbulunda beş dəfədən çox artım müşahidə edirik. Bu da bizi sevindirir və ali təhsil müəssisələrində bu qəbulun artımına dəstəkləyəcək müəllim kontingentinin artırılmasına töhfəsini verir.
Türkiyə, İtaliya və Fransa ilə birgə universitet və ikili diplom proqramları başlanılıb. Bu yaxınlarda çox əlamətdar bir layihə də başlanıb".

С сентября этого года в Азербайджане школьникам начнут преподавать искусственный интеллект и кибербезопасность.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Report, об этом заявил начальник Управления информатизации системы образования Министерства науки и образования Вюсал Ханларов на круглом столе в Баку на тему «Цифровая архитектура: программное управление и подход, ориентированный на результат».
По его словам, в настоящее время ведется работа по дальнейшему расширению охвата цифровых проектов, который составляет 500 тыс. человек.
«Однако для внедрения этих проектов по всей стране необходимы как соответствующая инфраструктура, так и подготовленные учителя. Несмотря на это, с сентября, то есть с нового учебного года, темы по искусственному интеллекту будут включены в программу начиная с пятого класса.
Кроме того, с пятого по десятый класс в каждом классе начнется преподавание отдельных тем, связанных с кибербезопасностью. В настоящее время в этом направлении проводится обучение учителей.
Более 300 тыс. школьников обучаются по программе STEM. Это образовательная программа, направленная на развитие и применение навыков в сфере информационных технологий и инженерии», — отметил он.
Вюсал Ханларов также сообщил о резком росте числа поступающих в высшие учебные заведения на ИТ-специальности.
«Если сравнить показатели 2015 и 2025 годов, то число поступающих на ИТ-специальности увеличилось более чем в пять раз. Это нас радует и способствует расширению преподавательского состава, необходимого для поддержки роста приема в высших учебных заведениях.
Также запущены совместные университетские программы и программы двойных дипломов с Турцией, Италией и Францией. Недавно был дан старт еще одному очень значимому проекту», — добавил он.