Azərbaycanda şagirdlər üçün köməkçi mentor - süni intellekt həlli EduSLM istifadəyə veriləcək.
Valyuta.az "Report"a istinadən xəbər verir ki, bu barədə Elm və Təhsil Nazirliyindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, sistem Elm və Təhsil Nazirliyi ilə Presight G42 şirkəti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində baş tutacaq:
"Bu sistem şagirdlər üçün köməkçi mentor rolunu oynayaraq onların bilik səviyyəsinə uyğun fərdiləşdirilmiş dəstək verəcək. EduSLM dərsliklər üzrə suallara cavab vermək, testlər hazırlamaq, ev tapşırıqlarını yoxlamaq və qiymətləndirmək kimi funksiyaları yerinə yetirir. Eyni zamanda, interaktiv tədris materialları yaradır, şagird nailiyyətlərini analiz edir və tədris prosesinin daha effektiv təşkilinə kömək edir".
Həmçinin qeyd edilib ki, süni intellekt texnologiyaları təhsildə keyfiyyət dəyişikliyi yaradaraq müəllimlərin işini asanlaşdırır, vaxtın daha səmərəli idarəsinə və dərslərin nəticəyönümlü təşkilinə kömək edir:
"Bu texnologiyalar həm də şagirdlər üçün fərdiləşdirilmiş və adaptiv öyrənmə mühiti yaradaraq onların fərdi inkişafına şərait yaradır".
Qeyd edək ki, ötən ayın 29-da Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə Rəqəmsal İnkişaf Şurasının ilk iclası keçirilib. İclasda yeni çağırışlar, xüsusilə kibertəhlükəsizlik və informasiya təhlükəsizliyi sahəsində olan və yaranan risklər müzakirə edilib.

В Азербайджане будет запущено решение EduSLM на основе искусственного интеллекта, которое станет помощником-наставником для школьников.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Report, об этом сообщили в Министерстве науки и образования Азербайджана.
Отмечается, что система будет внедрена в рамках сотрудничества Министерства науки и образования с компанией Presight G42.
«Эта система будет выполнять роль помощника-наставника для школьников и предоставлять им персонализированную поддержку с учетом уровня знаний. EduSLM сможет отвечать на вопросы по учебникам, составлять тесты, проверять и оценивать домашние задания.
Кроме того, система будет создавать интерактивные учебные материалы, анализировать достижения учащихся и способствовать более эффективной организации образовательного процесса», — говорится в сообщении.
В министерстве также подчеркнули, что технологии искусственного интеллекта способны обеспечить качественные изменения в сфере образования, облегчить работу учителей, повысить эффективность управления временем и помочь организовать учебный процесс с ориентацией на результат.
«Эти технологии также создают для школьников персонализированную и адаптивную образовательную среду, способствуя их индивидуальному развитию», — отметили в ведомстве.
Напомним, 29 числа прошлого месяца под председательством первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиевой состоялось первое заседание Совета цифрового развития. На встрече обсуждались новые вызовы, в частности существующие и потенциальные риски в сфере кибербезопасности и информационной безопасности.