Hazırda sistem əhəmiyyətli banklarda əməkdaşların 30%-dək hissəsi rəqəmsal sahədə fəaliyyət göstərir.
Valyuta.az "Apa"ya istinadən xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Mərkəzi Bankı sədrinin müavini Vüsal Xəlilov İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən "Rəqəmsal arxitektura: Proqram idarəetməsi və nəticəəsaslı yanaşma" mövzusunda dəyirmi masada deyib.
Onun sözlərinə görə, maliyyə sektoru rəqəmsal transformasiyaya üç istiqamətdə – yeni texnologiyaların tətbiqi, rəqəmsal xidmətlərin genişləndirilməsi və insan kapitalının inkişafı ilə töhfə verir.
V.Xəlilov bildirib ki, rəqəmsal transformasiyada ən vacib amillərdən biri insan kapitalıdır. Hazırda sistem əhəmiyyətli banklarda əməkdaşların 30%-dək hissəsi proqram təminatı, süni intellekt, məhsul inkişafı və digər rəqəmsal istiqamətlər üzrə çalışır. Bu isə ölkədə formalaşan mühəndislik potensialının maliyyə sektorunda geniş tətbiq olunduğunu göstərir.
Mərkəzi Bank rəsmisi qeyd edib ki, son illərdə rəqəmsal bankçılıqdan istifadə də əhəmiyyətli dərəcədə artıb. Belə ki, 2018-ci ildə köçürmələrin cəmi 20%-i elektron bankçılıq vasitəsilə həyata keçirilirdisə, hazırda bu göstərici 82%-ə yüksəlib. Kartlarla aparılan nağdsız ödənişlərin ümumi kart əməliyyatlarındakı payı isə 17,8%-dən 67,7%-ə çatıb.
Onun sözlərinə görə, Ani Ödəniş Sistemi üzrə əməliyyatların sayı da sürətlə artır. Bu göstərici sistem istifadəyə verilən dövrdə 25 min idisə, hazırda 9,4 milyonu ötüb.
V.Xəlilov əlavə edib ki, süni intellekt həlləri maliyyə sektorunda yeni texnologiya deyil və uzun illərdir kredit skorinqi, risklərin modelləşdirilməsi, eləcə də müştərilərə fərdiləşdirilmiş məhsul təkliflərinin hazırlanması kimi istiqamətlərdə uğurla tətbiq olunur.

В настоящее время до 30% сотрудников системно значимых банков работают в сфере цифровых технологий.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на APA, об этом заявил заместитель председателя Центрального банка Азербайджана Вюсал Халилов на круглом столе «Цифровая архитектура: программное управление и подход, ориентированный на результат», организованном Центром анализа экономических реформ и коммуникаций.
По его словам, финансовый сектор способствует цифровой трансформации по трем ключевым направлениям: внедрение новых технологий, расширение цифровых услуг и развитие человеческого капитала.
Вюсал Халилов отметил, что одним из важнейших факторов цифровой трансформации является человеческий капитал. В настоящее время до 30% сотрудников системно значимых банков работают в сферах разработки программного обеспечения, искусственного интеллекта, развития продуктов и других цифровых направлений. Это свидетельствует о широком применении сформировавшегося в стране инженерного потенциала в финансовом секторе.
Представитель Центрального банка также подчеркнул, что за последние годы значительно выросло использование цифрового банкинга. Если в 2018 году лишь 20% денежных переводов осуществлялось через электронные банковские сервисы, то сейчас этот показатель достиг 82%. Доля безналичных платежей по банковским картам в общем объеме карточных операций увеличилась с 17,8% до 67,7%.
По его словам, стремительно растет и количество операций через Систему мгновенных платежей. Если на момент запуска системы было зарегистрировано 25 тыс. операций, то в настоящее время их число превысило 9,4 млн.
Вюсал Халилов добавил, что решения на основе искусственного интеллекта не являются новой технологией для финансового сектора. Они уже много лет успешно применяются в таких направлениях, как кредитный скоринг, моделирование рисков, а также подготовка персонализированных предложений для клиентов.