"Microsoft" qlobal işçi qüvvəsinin təxminən 2,1%-nə bərabər olan 4 800 əməkdaşını ixtisar edir.
Valyuta.az xəbər verir ki, ixtisarlar əsasən "Xbox" və kommersiya satışları bölmələrini əhatə edir. Təkcə "Xbox"da 1 600 nəfər işini itirib. Şirkət 2027-ci maliyyə ilinin sonunadək "Xbox" bölməsində əlavə 3 200 iş yerini də ixtisar etməyi planlaşdırır.
"Microsoft" bildirib ki, ixtisarlar birbaşa süni intellektin əməkdaşları əvəz etməsi ilə bağlı deyil. Bununla yanaşı, şirkət AI texnologiyalarının iş proseslərini dəyişdirdiyini və yeni bacarıqlara ehtiyacı artırdığını vurğulayıb.
Şirkət eyni zamanda korporativ süni intellekt həllərinə yönəlmiş "Frontier Company" bölməsi üçün 2,5 milyard dollar investisiya yatırır.

Microsoft сокращает 4 800 сотрудников, что составляет около 2,1% ее глобального штата.
Как сообщает Valyuta.az, сокращения в основном затронут подразделения Xbox и коммерческих продаж. Только в Xbox работу потеряли 1 600 человек. Компания также планирует до конца 2027 финансового года сократить еще 3 200 рабочих мест в подразделении Xbox.
В Microsoft заявили, что сокращения напрямую не связаны с заменой сотрудников искусственным интеллектом. Вместе с тем компания подчеркнула, что AI-технологии меняют рабочие процессы и повышают потребность в новых навыках.
Одновременно Microsoft инвестирует 2,5 млрд долларов в подразделение Frontier Company, ориентированное на корпоративные решения в сфере искусственного интеллекта.