İlon Maskın süni intellekt təşəbbüsü olan "xAI" bundan sonra fəaliyyətini "SpaceXAI" adı altında davam etdirəcəyini açıqlayıb. Bununla yanaşı, şirkət yeni loqosunu təqdim edib və "X" platformasındakı rəsmi hesabının adını da "SpaceXAI" olaraq dəyişib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu dəyişiklik İlon Maskın ilin əvvəlində "xAI" şirkətini "SpaceX"in tərkibinə daxil etməsindən sonra gözlənilən son mərhələ hesab olunur.
Şirkət artıq müstəqil brend kimi deyil, "SpaceX"in süni intellekt bölməsi kimi fəaliyyət göstərəcək. Beləliklə, başda "Grok" olmaqla bütün süni intellekt məhsulları "SpaceXAI" brendi altında təqdim ediləcək.
İlon Mask may ayında verdiyi açıqlamada "xAI"ın ayrıca şirkət kimi fəaliyyətinə son veriləcəyini və bütün süni intellekt layihələrinin "SpaceXAI" brendi altında birləşdiriləcəyini bildirmişdi. Son loqo və ad dəyişikliyi ilə bu transformasiya rəsmi şəkildə başa çatıb.
Rebrendinq prosesi "SpaceX"in iyun ayında həyata keçirdiyi ilkin kütləvi səhmlərin yerləşdirilməsindən (IPO) sonra baş verib. Şirkət investorlara təqdimatlarında süni intellekti gələcək inkişafın əsas istiqamətlərindən biri kimi qiymətləndirib və bu sahəyə yatırdığı investisiyaların kosmik və rabitə texnologiyalarına ayrılan vəsaiti üstələdiyini bildirib. Bundan əlavə, "SpaceX" qarşıdakı illərdə kosmos əsaslı süni intellekt məlumat mərkəzləri yaratmağı planlaşdırdığını açıqlayıb.
İlon Maskın son dövrdə atdığı addımlar kosmik texnologiyalar, süni intellekt və sosial media platformalarını vahid korporativ struktur altında birləşdirmək strategiyasının tərkib hissəsi kimi qiymətləndirilir. Fevral ayında tamamlanan satınalma nəticəsində "xAI" "SpaceX"in tərkibinə daxil edilib, "X" platforması və "Grok" da eyni ekosistemin əsas məhsulları sırasına qoşulub.

Компания xAI, являющаяся инициативой Илона Маска в сфере искусственного интеллекта, объявила, что продолжит деятельность под названием SpaceXAI. Одновременно компания представила новый логотип и изменила название своего официального аккаунта на платформе X на SpaceXAI.
Как сообщает Valyuta.az, это изменение считается ожидаемым заключительным этапом после включения xAI в состав SpaceX в начале года.
Теперь компания будет работать не как самостоятельный бренд, а как подразделение SpaceX в сфере искусственного интеллекта. Таким образом, все ИИ-продукты, включая Grok, будут представлены под брендом SpaceXAI.
В мае Илон Маск заявил, что xAI прекратит деятельность в качестве отдельной компании, а все проекты в области искусственного интеллекта будут объединены под брендом SpaceXAI. После последнего изменения логотипа и названия эта трансформация официально завершена.
Процесс ребрендинга состоялся после первичного публичного размещения акций SpaceX (IPO), проведенного в июне. В презентациях для инвесторов компания назвала искусственный интеллект одним из ключевых направлений будущего развития и сообщила, что инвестиции в эту сферу превышают вложения в космические и коммуникационные технологии. Кроме того, SpaceX объявила о планах по созданию в ближайшие годы космических дата-центров для искусственного интеллекта.
Последние шаги Илона Маска рассматриваются как часть стратегии по объединению космических технологий, искусственного интеллекта и социальных медиа-платформ в рамках единой корпоративной структуры. В результате сделки, завершенной в феврале, xAI вошла в состав SpaceX, а платформа X и Grok стали одними из ключевых продуктов этой экосистемы.