Donald Trampın adı ilə bazara çıxarılan "$TRUMP" memkoin layihəsində təxminən 989 min investor maliyyə zərəri ilə üzləşib.
Valyuta.az xəbər verir ki, investorların böyük əksəriyyəti vəsaitlərinin dəyərdən düşdüyünü görərkən, Prezident Donald Tramp bu layihədən əldə etdiyi gəlirin 600 milyon dolları ötdüyünü bəyan edib.
"Nansen" kriptoanalitika platformasının son hesabatına görə, Donald Trampın adı ilə bazara təqdim olunan "$TRUMP" memkoin layihəsi investorlar üçün ciddi maliyyə itkiləri ilə nəticələnib. Blokçeyn məlumatlarını təhlil edən mütəxəssislərin hesablamalarına əsasən, iyunun sonuna olan vəziyyətə görə təxminən 989 min nəfər bu rəqəmsal aktivə yatırdığı vəsaitə görə ciddi zərər çəkib. Bu isə o deməkdir ki, "$TRUMP" tokenini saxlayan hər üç investordan ikisi maliyyə itkisi ilə üzləşib.
Layihənin ilk təqdim olunduğu dövrdə bazarda böyük gözləntilər mövcud idi. "$TRUMP" tokeni ən yüksək həddə çatdığı vaxt 75,35 ABŞ dollarından alınıb-satılırdı və investorlar arasında böyük maraq doğurmuşdu.
Lakin vəziyyət qısa müddətdə dəyişib. Bazar günü tokenin qiyməti 1,69 ABŞ dollarına qədər geriləyib. Beləliklə, kriptovalyuta tarixi maksimum göstəricisi ilə müqayisədə təxminən 98 faiz dəyər itirib.
Donald Tramp öz adını daşıyan bu layihəni 2025-ci ildə keçirilən andiçmə mərasimindən az əvvəl elan etmişdi.
Oxşar vəziyyət Tramp və oğullarının təşəbbüsü olan "World Liberty Financial" platformasının "$WLFI" tokenində də müşahidə olunur. Həmin rəqəmsal aktiv də bazarda ciddi dəyər itkisi yaşayır.
İnvestorların ümumilikdə 3,8 milyard ABŞ dolları həcmində zərərlə üzləşdiyi bildirilir. Buna baxmayaraq, Prezident Donald Trampın maliyyə hesabatlarında fərqli mənzərə əks olunub.
Tramp son maliyyə bəyannaməsində "$TRUMP" memkoin layihəsindən 636 milyon ABŞ dolları gəlir əldə etdiyini bəyan edib. Məlumata görə, o, ötən il kriptovalyuta bazarından ümumilikdə 1,4 milyard ABŞ dolları qazanıb və bu məbləğin əhəmiyyətli hissəsi məhz bu layihənin payına düşür.
Tramp administrasiyası dövründə ABŞ-nin Qiymətli Kağızlar və Birja Komissiyası (SEC) bu tip memkoin layihələrinin qiymətli kağızlar haqqında qanunvericiliyin tənzimləmə dairəsinə daxil edilməyəcəyini açıqlayıb. Bundan əlavə, kriptovalyuta şirkətlərinə qarşı açılmış bəzi məhkəmə işlərinin də səssiz şəkildə bağlandığı bildirilir.
Ağ Ev isə açıqlamalarında Donald Trampın ABŞ-ni qlobal kriptovalyuta və rəqəmsal aktivlər mərkəzinə çevirmək niyyətini dəfələrlə vurğulayıb.

Около 989 тыс. инвесторов столкнулись с финансовыми потерями в мемкоин-проекте $TRUMP, выпущенном на рынок под именем Дональда Трампа.
Как сообщает Valyuta.az, в то время как подавляющее большинство инвесторов наблюдали за обесцениванием своих вложений, президент Дональд Трамп заявил, что его доходы от этого проекта превысили 600 млн долларов.
Согласно последнему отчету криптоаналитической платформы Nansen, мемкоин $TRUMP, представленный на рынке под именем Дональда Трампа, привел к серьезным финансовым потерям для инвесторов. По расчетам специалистов, проанализировавших данные блокчейна, по состоянию на конец июня около 989 тыс. человек понесли значительный ущерб из-за вложений в этот цифровой актив. Это означает, что двое из каждых трех держателей токена $TRUMP столкнулись с убытками.
На этапе запуска проекта на рынке были высокие ожидания. На пике стоимости токен $TRUMP торговался по цене 75,35 доллара США и вызвал большой интерес среди инвесторов.
Однако ситуация быстро изменилась. В воскресенье цена токена снизилась до 1,69 доллара США. Таким образом, криптовалюта потеряла около 98% стоимости по сравнению с историческим максимумом.
Дональд Трамп объявил о запуске этого проекта незадолго до своей инаугурации в 2025 году.
Похожая ситуация наблюдается и с токеном $WLFI платформы World Liberty Financial, инициированной Трампом и его сыновьями. Этот цифровой актив также серьезно теряет в цене.
Сообщается, что совокупные потери инвесторов составили 3,8 млрд долларов США. Несмотря на это, финансовая отчетность президента Дональда Трампа отражает иную картину.
В своей последней финансовой декларации Трамп указал, что получил 636 млн долларов дохода от мемкоин-проекта $TRUMP. По данным отчета, в прошлом году он в целом заработал на криптовалютном рынке 1,4 млрд долларов, и значительная часть этой суммы пришлась именно на данный проект.
В период администрации Трампа Комиссия по ценным бумагам и биржам США (SEC) заявила, что подобные мемкоин-проекты не будут подпадать под регулирование законодательства о ценных бумагах. Кроме того, сообщается, что некоторые судебные дела против криптовалютных компаний были закрыты без широкой огласки.
Белый дом в своих заявлениях неоднократно подчеркивал намерение Дональда Трампа превратить США в глобальный центр криптовалют и цифровых активов.