"Kapital Bank"ın müştərilərə verdiyi kreditlərin həcmi 6 milyard manata yaxınlaşıb
30 iyun 2026-cı il tarixinə "Kapital Bank"ın müştərilərə verdiyi kreditlərin həcmi 5 mlrd. 953,9 mln. manat təşkil edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu, 30 iyun 2025-ci il tarixinə olan 5 mlrd. 371,8 mln. manat göstəricisi ilə müqayisədə 582,1 mln. manat və ya 10,8% çoxdur.
Bankın istehlak kreditləri portfeli bir il əvvəlki 3 mlrd. 48,9 mln. manatdan 3 mlrd. 323,2 mln. manata yüksəlib. Beləliklə, bu istiqamətdə kreditlər 274,3 mln. manat və ya 9,0% artıb.
Biznes kreditləri isə 2025-ci ilin 30 iyun tarixinə qeydə alınmış 1 mlrd. 720,3 mln. manatdan 2 mlrd. 44,6 mln. manata çatıb. İllik müqayisədə 324,3 mln. manat və ya 18,9% artım deməkdir.
Bununla yanaşı, daşınmaz əmlak kreditləri portfeli 602,6 mln. manatdan 586,1 mln. manata enib. Nəticədə, bu kateqoriya üzrə kreditlər 16,5 mln. manat və ya 2,7% azalıb.

По состоянию на 30 июня 2026 года объем кредитов, выданных клиентам Kapital Bank, составил 5 млрд 953,9 млн манатов.
Как сообщает Valyuta.az, это на 582,1 млн манатов, или на 10,8%, больше по сравнению с показателем на 30 июня 2025 года, когда кредитный портфель составлял 5 млрд 371,8 млн манатов.
Портфель потребительских кредитов банка увеличился с 3 млрд 48,9 млн манатов годом ранее до 3 млрд 323,2 млн манатов. Таким образом, объем кредитов по этому направлению вырос на 274,3 млн манатов, или на 9,0%.
Объем бизнес-кредитов вырос с 1 млрд 720,3 млн манатов, зафиксированных по состоянию на 30 июня 2025 года, до 2 млрд 44,6 млн манатов. В годовом выражении рост составил 324,3 млн манатов, или 18,9%.
В то же время портфель кредитов на недвижимость сократился с 602,6 млн до 586,1 млн манатов. В результате объем кредитов в этой категории уменьшился на 16,5 млн манатов, или на 2,7%.