“Bank VTB” 2026-cı ilin ikinci rübünü 5 milyon 825 min manat xalis mənfəətlə başa vurub.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu göstərici 2025-ci ilin ikinci rübündə qeydə alınmış 6 milyon 319 min manat xalis mənfəətlə müqayisədə 7,81% və ya 493 min manat azdır.
Maliyyə hesabatına əsasən, faiz gəlirləri 2025-ci ilin ikinci rübündəki 21 milyon 025 min manatdan 2026-cı ilin eyni dövründə 19 milyon 884 min manata enib. Beləliklə, faiz gəlirləri 5,42% və ya 1 milyon 141 min manat azalıb.
Faiz gəlirlərinin əsas hissəsini müştərilərə verilmiş kreditlər üzrə əldə olunan 17 milyon 896 min manatlıq gəlir təşkil edib.
Hesabat dövründə faiz xərcləri 2025-ci ilin ikinci rübündəki 4 milyon 664 min manatdan 5 milyon 664 min manata yüksəlib. Bu göstərici 21,44% və ya 1 milyon manat artıb.
Qeyri-faiz gəlirləri də azalıb. Bu göstərici 2025-ci ilin ikinci rübündəki 7 milyon 311 min manatdan 6 milyon 168 min manata düşərək 15,62% və ya 1 milyon 142 min manat azalıb.
Eyni zamanda, qeyri-faiz xərcləri 17 milyon 616 min manatdan 15 milyon 728 min manata enib. 2026-cı ilin ikinci rübünün sonuna “Bank VTB”nin aktivləri 336 milyon 851 min manat təşkil edib. Bu, 2025-ci ilin eyni dövründə qeydə alınmış 337 milyon 037 min manat göstəricisi ilə müqayisədə 0,06% və ya 186 min manat azdır.
Hesabat dövrünün sonunda bankın öhdəlikləri 220 min 686 manat olub. Bu göstərici 2025-ci ilin ikinci rübündəki 229 milyon 182 min manatla müqayisədə 3,70% və ya 8 milyon 496 min manat azalıb.

Bank VTB завершил второй квартал 2026 года с чистой прибылью в размере 5 млн 825 тыс. манатов.
Как сообщает Valyuta.az, это на 493 тыс. манатов, или на 7,81%, меньше по сравнению с показателем за второй квартал 2025 года, когда чистая прибыль банка составила 6 млн 319 тыс. манатов.
Согласно финансовой отчетности, процентные доходы банка снизились с 21 млн 25 тыс. манатов во втором квартале 2025 года до 19 млн 884 тыс. манатов за аналогичный период 2026 года. Таким образом, сокращение составило 1 млн 141 тыс. манатов, или 5,42%.
Основная часть процентных доходов пришлась на доходы по кредитам, выданным клиентам, — 17 млн 896 тыс. манатов.
Процентные расходы за отчетный период выросли с 4 млн 664 тыс. манатов во втором квартале 2025 года до 5 млн 664 тыс. манатов во втором квартале 2026 года. Рост составил 1 млн манатов, или 21,44%.
Непроцентные доходы также сократились — с 7 млн 311 тыс. до 6 млн 168 тыс. манатов. Снижение составило 1 млн 143 тыс. манатов, или 15,63%.
В то же время непроцентные расходы уменьшились с 17 млн 616 тыс. до 15 млн 728 тыс. манатов.
По состоянию на конец второго квартала 2026 года активы Bank VTB составили 336 млн 851 тыс. манатов. Это на 186 тыс. манатов, или на 0,06%, меньше по сравнению с аналогичным периодом 2025 года, когда активы банка составляли 337 млн 37 тыс. манатов.
Обязательства банка на конец отчетного периода составили 220 млн 686 тыс. манатов. По сравнению с 229 млн 182 тыс. манатов во втором квартале 2025 года этот показатель снизился на 8 млн 496 тыс. манатов, или на 3,70%.