“Xalq Bank” 2026-cı ilin ikinci rübünü 13 milyon 489 min manat xalis mənfəətlə başa vurub.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu göstərici 2025-ci ilin ikinci rübündə qeydə alınmış 26 milyon 622 min manat xalis mənfəətlə müqayisədə 49,29% və ya 13 milyon 133 min manat azalıb.
Maliyyə hesabatına əsasən, faiz gəlirləri 2025-ci ilin ikinci rübündəki 101 milyon 601 min manatdan 2026-cı ilin eyni dövründə 102 milyon 919 min manata yüksəlib. Beləliklə, faiz gəlirləri 1,29% və ya 1 milyon 318 min manat artıb.
Faiz gəlirlərinin əsas hissəsini müştərilərə verilmiş kreditlər üzrə əldə olunan 78 milyon 013 min manatlıq gəlir təşkil edib.
Hesabat dövründə faiz xərcləri 2025-ci ilin ikinci rübündəki 34 milyon 951 min manatdan 39 milyon 778 min manata yüksəlib. Bu göstərici 13,81% və ya 4 milyon 827 min manat artıb.
Qeyri-faiz gəlirləri isə azalıb. Bu göstərici 2025-ci ilin ikinci rübündəki 26 milyon 414 min manatdan 18 milyon 141 min manata düşərək 31,32% və ya 8 milyon 273 min manat azalıb.
Eyni zamanda, qeyri-faiz xərcləri 49 milyon 959 min manatdan 59 milyon 949 min manata qalxıb. 2026-cı ilin ikinci rübünün sonuna “Xalq Bank”ın aktivləri 2 milyard 832 milyon 273 min manat təşkil edib. Bu, 2025-ci ilin eyni dövründə qeydə alınmış 3 milyard 440 milyon 521 min manat göstəricisi ilə müqayisədə 17,67% və ya 2 milyard 488 milyon manat azdır.
Hesabat dövrünün sonunda bankın öhdəlikləri 2 milyard 308 milyon 693 min manat olub. Bu göstərici 2025-ci ilin ikinci rübündəki 2 milyard 906 milyon 473 min manatla müqayisədə 20,56% və ya 597 milyon 779 min manat azalıb.

Xalq Bank завершил второй квартал 2026 года с чистой прибылью в размере 13 млн 489 тыс. манатов.
Как сообщает Valyuta.az, по сравнению с чистой прибылью в размере 26 млн 622 тыс. манатов, зафиксированной во втором квартале 2025 года, этот показатель снизился на 49,29%, или на 13 млн 133 тыс. манатов.
Согласно финансовой отчетности, процентные доходы банка увеличились со 101 млн 601 тыс. манатов во втором квартале 2025 года до 102 млн 919 тыс. манатов за аналогичный период 2026 года. Таким образом, рост составил 1,29%, или 1 млн 318 тыс. манатов.
Основную часть процентных доходов составили поступления по кредитам, выданным клиентам, — 78 млн 13 тыс. манатов.
За отчетный период процентные расходы выросли с 34 млн 951 тыс. манатов во втором квартале 2025 года до 39 млн 778 тыс. манатов. Увеличение составило 13,81%, или 4 млн 827 тыс. манатов.
В то же время непроцентные доходы сократились. Их объем снизился с 26 млн 414 тыс. манатов во втором квартале 2025 года до 18 млн 141 тыс. манатов, то есть на 31,32%, или на 8 млн 273 тыс. манатов.
Непроцентные расходы, напротив, выросли с 49 млн 959 тыс. манатов до 59 млн 949 тыс. манатов.
По итогам второго квартала 2026 года активы Xalq Bank составили 2 млрд 832 млн 273 тыс. манатов. По сравнению с 3 млрд 440 млн 521 тыс. манатов за аналогичный период 2025 года они сократились на 17,67%, или на 608 млн 248 тыс. манатов.
Обязательства банка на конец отчетного периода составили 2 млрд 308 млн 693 тыс. манатов. По сравнению с 2 млрд 906 млн 473 тыс. манатов во втором квартале 2025 года этот показатель снизился на 20,56%, или на 597 млн 780 тыс. манатов.