Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyi 2025-ci il üzrə haqsız rəqabət hərəkətləri ilə bağlı apardığı araşdırmalar çərçivəsində bir sıra şirkətlər barəsində rəqabət qanunvericiliyinin pozulması əlamətləri üzrə işlər qaldırıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu işlərin bir qismi artıq yekunlaşdırılıb, bəziləri üzrə isə araşdırmalar davam edir. Araşdırmalara cəlb olunan şirkətlər arasında bazarda tanınmış adlar da yer alır.
İşə baxılması yekunlaşan şirkətlər:
Baku Electronics MMC - YOSHIRO əmtəə nişanlı televizorların satışı ilə əlaqədar rəqabət qanunvericiliyinin pozulması əlamətləri üzrə işə baxılması yekunlaşıb.
ABC-Telecom MMC (Kontakt Home)- HOFFMANN əmtəə nişanlı yağla işləyən elektrik qızdırıcılarının satışı ilə bağlı aparılan araşdırma tamamlanıb.
Master Milk MMC və Atena MMC - süd məhsullarının istehsalı və satışı zamanı rəqabət qanunvericiliyinin pozulması əlamətləri üzrə işlər yekunlaşdırılıb.
Araşdırmaları davam edən şirkətlər:
Baku Central Hospital MMC - əmtəə nişanından istifadə ilə bağlı rəqabət qanunvericiliyinin pozulması əlamətləri üzrə işə baxılması hazırda davam edir.
Neomotors MMC - minik avtomobillərinin satışı zamanı bağlanılan müqavilə şərtlərində rəqabət qanunvericiliyinin pozulması əlamətləri üzrə iş icraatdadır.

Государственное агентство по антимонопольному контролю и надзору за потребительским рынком в рамках расследований по фактам недобросовестной конкуренции за 2025 год возбудило ряд дел в отношении компаний по признакам нарушения конкурентного законодательства.
Как сообщает Valyuta.az, по части дел расследования уже завершены, по другим — проверки продолжаются. Среди компаний, попавших под расследование, есть и широко известные на рынке бренды.
Компании, по которым расследования завершены:
Baku Electronics LLC — завершено рассмотрение дела по признакам нарушения конкурентного законодательства в связи с продажей телевизоров под товарным знаком YOSHIRO.
ABC-Telecom LLC (Kontakt Home) — завершено расследование по факту продажи масляных электрических обогревателей под товарным знаком HOFFMANN.
**Master Milk LLC и Atena LLC — завершены дела по признакам нарушения конкурентного законодательства при производстве и реализации молочной продукции.
Компании, по которым расследования продолжаются:
Baku Central Hospital LLC — рассмотрение дела по признакам нарушения конкурентного законодательства, связанным с использованием товарного знака, продолжается.
Neomotors LLC — в производстве находится дело по признакам нарушения конкурентного законодательства в условиях договоров, заключаемых при продаже легковых автомобилей.