"Meta" istifadəçilərin süni intellekt vasitəsilə ictimai "Instagram" hesablarındakı fotoları dəyişdirməsinə imkan verən yeni funksiyanı güclü tənqidlərdən sonra istifadədən çıxarıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, funksiya "Meta Superintelligence Labs" tərəfindən hazırlanmış "Muse Image" adlı yeni süni intellekt şəkil generatoru ilə birlikdə təqdim edilib.
Yeni alət istifadəçilərə istinad etmək istədikləri ictimai Instagram hesabını @ işarəsi ilə qeyd edərək həmin fotolar əsasında yeni şəkillər yaratmağa imkan verirdi. Lakin bu proses zamanı fotoları istifadə olunan hesab sahiblərinə heç bir bildiriş göndərilmirdi. Məhz bu məqam istifadəçilər və məxfilik müdafiəçiləri tərəfindən ciddi tənqid olunub.
"Meta" cümə günü yayımladığı açıqlamada funksiyanın gözlənilən nəticəni vermədiyini etiraf edib.
"Məqsədimiz insanlara faydalı yaradıcı alət təqdim etmək və ictimai məzmunlarının bu şəkildə istifadə olunmasına nəzarət imkanı yaratmaq idi. Lakin istifadəçilərin rəylərini dinlədik və gördük ki, bu funksiya gözləntiləri doğrultmayıb. Buna görə də artıq əlçatan deyil", - şirkət bildirib.
Məlumata görə, funksiyanın ləğvi istifadəçilər, eləcə də məşhurları təmsil edən agentliklər, o cümlədən Creative Artists Agency (CAA) tərəfindən səsləndirilən narahatlıqlardan sonra baş verib.

Компания Meta после волны критики отключила новую функцию, позволявшую пользователям с помощью искусственного интеллекта изменять фотографии из публичных аккаунтов Instagram.
Как сообщает Valyuta.az, функция была представлена вместе с новым генератором изображений на основе искусственного интеллекта Muse Image, разработанным подразделением Meta Superintelligence Labs.
Новый инструмент позволял пользователям создавать изображения на основе фотографий из публичных аккаунтов Instagram, указав нужную страницу с помощью символа @. При этом владельцам аккаунтов, чьи снимки использовались, не направлялось никаких уведомлений. Именно это вызвало серьезную критику со стороны пользователей и защитников конфиденциальности.
В опубликованном в пятницу заявлении Meta признала, что функция не оправдала ожиданий.
«Наша цель заключалась в том, чтобы предоставить людям полезный творческий инструмент и дать им возможность контролировать использование их публичного контента подобным образом. Однако мы прислушались к отзывам пользователей и поняли, что функция не оправдала ожиданий. Поэтому она больше недоступна», — заявили в компании.
По имеющейся информации, решение об отключении функции было принято после опасений, высказанных пользователями, а также агентствами, представляющими интересы знаменитостей, в том числе Creative Artists Agency (CAA).