Qərbə Çin asılılığından xilas olmaq üçün 23,6 trilyon dollar lazımdır -
ABŞ və Avropa üçün kritik texnologiyalar və istehsal sahələrində Çindən asılılığın azaldılması növbəti 25 il ərzində əlavə 23,6 trilyon dollar investisiya tələb edəcək.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə “Financial Times” qəzeti “EY-Parthenon” şirkətinin iqtisadi təhlilinə istinadən məlumat yayıb.
Hesabatın hesablamalarına görə, 2050-ci ilədək ABŞ-a 13,7 trilyon dollar, avrozonaya 9,1 trilyon dollar, Böyük Britaniyaya isə 800 milyard dollar həcmində əlavə investisiya lazım olacaq.
Ekspertlər bildirirlər ki, bu məbləğ Avropa İttifaqı üçün illik büdcənin demək olar ki, iki dəfə artırılması deməkdir. ABŞ üçün isə illik əlavə xərclərin təxminən 550 milyard dollar təşkil edəcəyi proqnozlaşdırılır.
Məruzə müəllifləri qeyd edirlər ki, Çin məhsullarından tam imtina praktiki baxımdan mümkün deyil. Belə ki, Çin dünya üzrə litium və kobalt tədarükünün 60 faizdən çoxuna, qrafit və nadir torpaq metalları bazarının isə təxminən 80 faizinə nəzarət edir.
Bundan başqa, Çin istehsalı olan məhsulların qiyməti əksər hallarda yerli alternativlərdən xeyli, bəzi hallarda isə iki dəfə aşağıdır. Onların yerli istehsalla əvəzlənməsi inflyasiya təzyiqlərini artıracaq.
Təhlilə əsasən, Avropada əsas sənaye sahələrində qiymətlər 1–2,5 faiz arta bilər. Bu isə Avropa Mərkəzi Bankı və İngiltərə Bankının 2 faizlik inflyasiya hədəfini üstələyə bilər.
Ekspertlər həmçinin bildirirlər ki, yeni zavodların və infrastrukturun qurulması ilə yanaşı, kadr hazırlığına və istehsalın avtomatlaşdırılmasına da böyük həcmdə investisiyalar tələb olunacaq.
Hesabat müəlliflərinin fikrincə, ən real ssenari “qismən ayrılma” modelidir. Bu yanaşma çərçivəsində yalnız ən həssas sahələrə məqsədyönlü investisiyalar qoyulması nəzərdə tutulur. Bu isə vergiödəyiciləri və biznes üçün həddindən artıq maliyyə yükünün qarşısını ala bilər.

Сокращение зависимости США и Европы от Китая в критически важных технологиях и производственных отраслях потребует дополнительных инвестиций в размере $23,6 трлн в течение следующих 25 лет.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на газету Financial Times, такие данные приводятся в экономическом анализе компании EY-Parthenon.
Согласно расчетам, до 2050 года США потребуется дополнительно $13,7 трлн, еврозоне — $9,1 трлн, а Великобритании — $800 млрд инвестиций.
Эксперты отмечают, что для Европейского союза это фактически означает почти двукратное увеличение годового бюджета. В случае США дополнительные ежегодные расходы, по прогнозам, составят около $550 млрд.
Авторы доклада подчеркивают, что полный отказ от китайской продукции практически невозможен. Китай контролирует более 60% мировых поставок лития и кобальта, а также около 80% рынка графита и редкоземельных металлов.
Кроме того, китайская продукция в большинстве случаев значительно дешевле местных аналогов, а в отдельных случаях — почти вдвое. Ее замещение внутренним производством усилит инфляционное давление.
Согласно анализу, цены в ключевых промышленных отраслях Европы могут вырасти на 1–2,5%. Это способно привести к превышению целевого уровня инфляции в 2%, установленного Европейским центральным банком и Банком Англии.
Эксперты также отмечают, что значительные инвестиции потребуются не только для строительства новых заводов и инфраструктуры, но и для подготовки кадров и автоматизации производства.
По мнению авторов доклада, наиболее реалистичным сценарием является модель «частичного разъединения». Такой подход предполагает целевые инвестиции исключительно в наиболее уязвимые отрасли, что позволит избежать чрезмерной финансовой нагрузки на налогоплательщиков и бизнес.