ABŞ-ın Nyu-York şəhərində fəaliyyət göstərən süni intellekt startapı "Rilla" işçilərinə ofisə yaxın ərazidə yaşamaları üçün hər il 18 min ABŞ dolları məbləğində mənzil dəstəyi verir.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə şirkətin həmtəsisçisi və baş icraçı direktoru Sebastian Ximenez (Sebastian Jimenez) "Business Insider" nəşrinə müsahibəsində bildirib.
Onun sözlərinə görə, ofisdən təxminən 10 dəqiqəlik velosiped məsafəsində yaşayan əməkdaşlar bu imkandan yararlana bilirlər.
"İnsanların gündəlik həyatındakı maneələri azaltmaq istəyirik ki, onlar diqqətlərini işə daha çox yönəldə bilsinlər", - deyə Ximenez bildirib.
2019-cu ildə yaradılan "Rilla" satış komandaları üçün nitq analitikası (speech analytics) əsasında çalışan süni intellekt həlləri hazırlayır. Şirkət bu ilin əvvəlində Nyu-Yorkun ən bahalı məhəllələrindən biri hesab olunan "Williamsburg" ərazisində yeni ofis açıb. Rəhbərlik hesab edir ki, yüksək kirayə qiymətləri səbəbindən əməkdaşlar daha uzaq ərazilərdə yaşamağa üstünlük verə bilər. Buna görə də şirkət ofisə yaxın yaşayan işçiləri maliyyə baxımından təşviq edir.
Şirkət rəhbərinin sözlərinə görə, "Rilla"da əməkdaşlar adətən gündə 12 saat, həftədə 6 gün çalışırlar. Bu səbəbdən işə gedib-gəlməyə sərf olunan vaxtın azaldılması məhsuldarlıq baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
S.Ximenez bildirib ki, hazırda şirkət əməkdaşlarının təxminən 80 faizi bu mənzil dəstəyindən istifadə edir.
"Rilla" bununla kifayətlənmir. Şirkət işçilərinə gündə üç dəfə ödənişsiz yemək təqdim edir. Bundan əlavə, ofisdə idman zalı, sauna və soyuq su hovuzunun (cold plunge) yaradılması da planlaşdırılır.
Ximenez qeyd edib ki, şirkətin korporativ mədəniyyəti kifayət qədər tələbkardır və bu yanaşma İlon Maskın vaxtilə "Twitter" üçün təsvir etdiyi intensiv iş modeli ilə müqayisə oluna bilər.
O, bu yanaşmanın məşhur psixoloq Mihaly Csikszentmihalyi-nin "Flow: The Psychology of Optimal Experience" kitabından ilham aldığını bildirib.
"Bu kitabın əsas ideyası ondan ibarətdir ki, insan həyatının məqsədlərindən biri mümkün qədər çox vaxtı tam diqqət və məhsuldarlıq vəziyyətində keçirməkdir. Biz də məhz bunu optimallaşdırmağa çalışırıq", - deyə şirkət rəhbəri vurğulayıb.

Американский стартап в сфере искусственного интеллекта Rilla, работающий в Нью-Йорке, ежегодно предоставляет сотрудникам жилищную компенсацию в размере $18 тыс., чтобы они могли жить недалеко от офиса.
Как сообщает Valyuta.az, об этом сооснователь и генеральный директор компании Себастьян Хименес (Sebastian Jimenez) рассказал в интервью изданию Business Insider.
По его словам, воспользоваться этой возможностью могут сотрудники, проживающие примерно в десяти минутах езды на велосипеде от офиса.
«Мы хотим сократить количество повседневных препятствий, чтобы люди могли лучше сосредоточиться на работе», — заявил Хименес.
Основанная в 2019 году компания Rilla разрабатывает решения на базе искусственного интеллекта для отделов продаж, работающие на основе речевой аналитики.
В начале этого года компания открыла новый офис в районе Вильямсберг, который считается одним из самых дорогих в Нью-Йорке. Руководство предполагает, что из-за высокой стоимости аренды сотрудники могут предпочесть жить в более отдаленных районах. Поэтому компания финансово поощряет тех, кто селится рядом с офисом.
По словам главы компании, сотрудники Rilla обычно работают по 12 часов в день шесть дней в неделю. В связи с этим сокращение времени, затрачиваемого на дорогу до работы и обратно, имеет большое значение для повышения производительности.
Хименес сообщил, что в настоящее время этой жилищной поддержкой пользуются около 80% сотрудников компании.
Однако Rilla этим не ограничивается. Компания трижды в день предоставляет сотрудникам бесплатное питание. Кроме того, в офисе планируется оборудовать тренажерный зал, сауну и бассейн с холодной водой.
Хименес отметил, что корпоративная культура компании достаточно требовательна и ее можно сравнить с интенсивной моделью работы, которую Илон Маск в свое время описывал для Twitter.
По его словам, такой подход был вдохновлен книгой известного психолога Михая Чиксентмихайи «Поток: психология оптимального переживания».
«Основная идея этой книги заключается в том, что одна из целей человеческой жизни — проводить как можно больше времени в состоянии полной концентрации и высокой продуктивности. Именно это мы и пытаемся оптимизировать», — подчеркнул глава компании.