Azərbaycanda banklar müştərilərin şəxsi ehtiyaclarının qarşılanması üçün istehlak və ya nağd pul kreditləri təklif edir. Bu kreditlər təhsil, təmir, məişət xərcləri və digər məqsədlərlə yanaşı, səyahət xərclərinin maliyyələşdirilməsi üçün də istifadə oluna bilər.
Banklar nə qədər və neçə faizlə nağd pul krediti verir?
Yay mövsümü və məzuniyyət dövründə səyahətə maraq artdığından, bəzi vətəndaşlar planlaşdırdıqları səfərin xərclərini qarşılamaq və ya ayırdıqları büdcəni artırmaq məqsədilə istehlak kreditlərinə müraciət edirlər.
Bununla yanaşı, bəzi banklar səyahət məqsədi üçün ayrıca kredit məhsulu da təqdim edir. Bu kateqoriyada "Premium Bank" müştərilərinə "Səyahət krediti" təklif edir.
Bankın təqdim etdiyi kreditin maksimal məbləği 20 min manatdır. Kredit 12 ay müddətinə, illik 9,5% dərəcəsi ilə verilir. Kredit üzrə komissiya tutulmur, faktiki illik faiz dərəcəsi (FİFD) isə minimum 9,5 faiz təşkil edir.
Məhsul əməkhaqqı və ya təqaüd alan şəxslər üçün nəzərdə tutulub. Kredit üçün müraciət zamanı şəxsiyyət vəsiqəsi, həmçinin rəsmi gəliri təsdiq edən sənədlər təqdim edilməlidir. Bankın tələblərinə əsasən, müraciət edən şəxsin cari iş yerində minimum 6 aylıq iş stajı olmalı və yaşı ən azı 20 olmalıdır.
Bank bildirir ki, digər banklarda aktiv krediti olan şəxslərin müraciətlərinə də baxıla bilər. Xüsusi hallarda zamin tələb oluna, həmçinin kredit üzrə sığorta təklif edilə bilər.
Qeyd edək ki, kreditin verilməsi ilə bağlı yekun qərar bankın daxili kredit siyasəti çərçivəsində qəbul edilir.

Банки в Азербайджане предлагают потребительские и наличные кредиты для удовлетворения личных потребностей клиентов. Такие займы могут использоваться не только для оплаты обучения, ремонта, бытовых расходов и других целей, но и для финансирования путешествий.
В летний сезон и период отпусков интерес к путешествиям возрастает, поэтому некоторые граждане обращаются за потребительскими кредитами, чтобы покрыть расходы на запланированную поездку или увеличить выделенный на нее бюджет.
Вместе с тем некоторые банки предлагают отдельные кредитные продукты, предназначенные специально для путешествий. В этой категории Premium Bank предоставляет клиентам «Кредит на путешествие».
Максимальная сумма кредита составляет 20 тыс. манатов. Заем выдается сроком на 12 месяцев по годовой ставке 9,5%. Комиссия по кредиту не взимается, а фактическая годовая процентная ставка (ФГПС) составляет минимум 9,5%.
Продукт предназначен для лиц, получающих заработную плату или пенсию. Для подачи заявки необходимо предоставить удостоверение личности, а также документы, подтверждающие официальный доход.
Согласно требованиям банка, заявитель должен иметь не менее шести месяцев стажа на текущем месте работы и быть не моложе 20 лет.
Банк отмечает, что также могут быть рассмотрены заявки лиц, имеющих действующие кредиты в других банках. В отдельных случаях может потребоваться поручитель, кроме того, клиенту может быть предложено страхование кредита.