"Banklar haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun IV fəsli - "Bankların fəaliyyətinə dair tələblər" çərçivəsində yer alan 40-cı maddə bankların aidiyyəti şəxslərlə əməliyyatlarının aparılması qaydalarını müəyyən edir.
Qanuna əsasən, aidiyyəti şəxslər dedikdə banka xüsusi əlaqəsi olan şəxslər nəzərdə tutulur. Bunlara, o cümlədən, bankın mühüm iştirak payına malik səhmdarları, Müşahidə Şurasının və İdarə Heyətinin üzvləri, bankın rəhbər vəzifəli şəxsləri, eləcə də qanunvericiliyə əsasən aidiyyəti şəxs hesab edilən digər fiziki və hüquqi şəxslər daxildir.
Valyuta.az xəbər verir ki, "Banklar haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 40-cı maddəsinə əsasən, aşağıdakı hallarda banklar aidiyyəti şəxslərə kreditlər verə bilməzlər:
40.1.1.aidiyyəti olan şəxslərə verilən kreditin məbləği bankın aktivlərinin 5 faizini və daha çox hissəsini təşkil etdiyi halda, müstəqil auditorun rəyi və səsvermədə iştirak etmək hüququ olan səhmdarların ümumi yığıncağının qərarı olmadıqda;
40.1.1-1. aidiyyəti olan şəxslərə verilən kreditin məbləği bankın aktivlərinin 5 faizədək hissəsini təşkil etdiyi halda, həmin şəxslərə kreditlərin verilməsi barədə qərarın qəbul edilməsi səlahiyyətinin səhmdarların ümumi yığıncağına həvalə edildiyi hallar istisna olmaqla, bankın Müşahidə Şurasının qərarı olmadıqda;
40.1.2.kreditin verilməsi nəticəsində bank tərəfindən həmin hüquqi şəxs üçün verilmiş kreditlərin məcmu miqdarı bankın məcmu kapitalının 10 faizinə bərabər məbləği, fiziki şəxs üçün isə 3 faizinə bərabər məbləği keçdikdə;
40.1.3.kreditin verilməsi nəticəsində bank tərəfindən bütün aidiyyəti şəxslərə verilmiş kreditlərin məcmu miqdarı bankın məcmu kapitalının 20 faizinə bərabər məbləği keçdikdə.
40.2.Aidiyyəti şəxslərə kredit bu Qanunun 40.1-ci maddəsinin tələbləri pozulmaqla verildikdə, həmin kredit dərhal ödənilməlidir. Bankın Müşahidə Şurasının müvafiq qərarın lehinə səs vermişüzvləri bu Qanunun 40.1-ci maddəsinin tələbləri pozulmaqla verildiyi kreditlər üzrə əsas məbləğin, faizlərin və digər ödənişlərin ödənilməsi üçün məsuliyyət daşıyırlar.
40.3.Bankların aidiyyəti şəxslərə digər müştərilərdən fərqli olaraq güzəştli kreditlərin verilməsi və ya güzəştli şərtlərlə digər əməliyyatların aparılması qadağandır.
40.4.Banklara aidiyyəti olan şəxslərlə əqdlərin bağlanılmasının digər qaydaları Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsinin 49-1-ci maddəsi ilə müəyyən olunur.

Статья 40 главы IV Закона Азербайджанской Республики «О банках», регулирующей требования к деятельности банков, определяет порядок совершения операций банков со связанными лицами.
Как сообщает Valyuta.az, согласно законодательству, связанными лицами считаются лица, имеющие особые отношения с банком. К ним, в частности, относятся акционеры, владеющие существенной долей участия в капитале банка, члены Наблюдательного совета и Правления, руководящие должностные лица банка, а также другие физические и юридические лица, признанные связанными в соответствии с законодательством.
Согласно статье 40 Закона Азербайджанской Республики «О банках», банки не вправе предоставлять кредиты связанным лицам в следующих случаях:
40.1.1. Если сумма кредита, предоставляемого связанному лицу, составляет 5% и более от активов банка, при отсутствии заключения независимого аудитора и решения общего собрания акционеров, имеющих право голоса.
40.1.1-1. Если сумма кредита, предоставляемого связанному лицу, составляет до 5% активов банка, при отсутствии решения Наблюдательного совета банка, за исключением случаев, когда полномочие по принятию решения о выдаче таких кредитов отнесено к компетенции общего собрания акционеров.
40.1.2. Если после выдачи кредита совокупный объем кредитов, предоставленных банком соответствующему юридическому лицу, превысит 10% совокупного капитала банка, а физическому лицу — 3% совокупного капитала банка.
40.1.3. Если после выдачи кредита общий объем кредитов, предоставленных всем связанным лицам, превысит 20% совокупного капитала банка.
40.2. Если кредит связанному лицу был выдан с нарушением требований статьи 40.1 настоящего Закона, он подлежит немедленному погашению. Члены Наблюдательного совета банка, проголосовавшие за соответствующее решение, несут ответственность за возврат основной суммы кредита, процентов и иных платежей по кредитам, выданным с нарушением требований статьи 40.1.
40.3. Банкам запрещается предоставлять связанным лицам льготные кредиты либо осуществлять с ними иные операции на более выгодных условиях по сравнению с другими клиентами.
40.4. Иные правила заключения сделок банков со связанными лицами определяются статьей 49-1 Гражданского кодекса Азербайджанской Республики.