Bank sektorunda rəhbər vəzifələrə təyin olunan şəxslər yalnız peşəkar bilik və təcrübəyə deyil, həm də qanunvericiliklə müəyyən edilmiş tələblərə cavab verməlidirlər. Bununla yanaşı, qanun bəzi şəxslərin bankların idarə edilməsində iştirakını qadağan edir, rəhbər vəzifələrə təyin olunanlar üçün isə təhsil, iş stajı və digər meyarlar müəyyənləşdirir.
Valyuta.az xəbər verir ki, "Banklar haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 10-cu maddəsinə əsasən, aşağıdakı şəxslər bankların, onların filiallarının, şöbələrinin və xarici bankların yerli filiallarının inzibatçısı (rəhbər vəzifəli şəxsi) ola bilməzlər:
-maliyyə vəziyyətinin pisləşməsi və prudensial tələblərin pozulması ilə əlaqədar məcburi ləğv edilmiş və ya müflis elan olunmuş bankda ləğvetmə və ya iflas haqqında qərarın qəbul edildiyi tarixdən əvvəlki bir ildən az olmayan müddətdə bankın fəaliyyət strategiyasının müəyyən edilməsi və qərarların qəbul edilməsi proseslərində iştirak etmiş inzibatçılar;
-maliyyə bazarlarına nəzarət orqanının tələbi ilə hər hansı bankın, filialın və ya şöbənin inzibatçısı vəzifəsindən azad edilmiş şəxslər;
-bankın inzibatçısı hüququndan qanunla müəyyən edilmiş qaydada məhrum edilmiş şəxslər;
-bankın digər idarəetmə orqanının (səhmdarların ümumi yığıncağı istisna olmaqla) üzvü olan şəxslər;
-İdarə Heyətinin üzvləri istisna olmaqla, bankda digər vəzifə tutan şəxslər;
-Müşahidə Şurasının üzvü üçün üçdən çox hüquqi şəxsin və ya digər bankın idarəetmə orqanlarının üzvü olan şəxslər;
-bankın İdarə Heyətinin üzvləri, baş mühasibi, daxili audit bölməsinin rəhbəri, filial və şöbə rəhbərləri üçün başqa banklarda və ya digər hüquqi şəxslərdə vəzifə tutan şəxslər;
-bankın digər inzibatçısı ilə qanunda nəzərdə tutulmuş qohumluq münasibətlərində olan şəxslər;
-dövlət hakimiyyəti və ya bələdiyyə orqanlarında qulluq edən şəxslər (qanunvericilikdə nəzərdə tutulan hallar istisna olmaqla).
-Qanunda eyni zamanda banklarda rəhbər vəzifə tutacaq şəxslərin təhsilinə, iş stajına, peşə hazırlığına və bəzi hallarda attestasiyadan keçməsinə dair tələblər də müəyyən edilib.
"Banklar haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 10-cu maddəsinin tam mətni ilə link-ə keçid edərək tanış ola bilərsiniz.

Лица, назначаемые на руководящие должности в банковском секторе, должны соответствовать не только требованиям к профессиональным знаниям и опыту, но и критериям, установленным законодательством. При этом закон запрещает отдельным категориям лиц участвовать в управлении банками, а также определяет требования к образованию, стажу работы и другим показателям для назначаемых на руководящие должности.
Как сообщает Valyuta.az, согласно статье 10 закона Азербайджанской Республики «О банках», администраторами — руководящими должностными лицами банков, их филиалов, отделений и местных филиалов иностранных банков — не могут быть следующие лица:
лица, участвовавшие в определении стратегии деятельности банка и процессе принятия решений в банке, который был принудительно ликвидирован или признан банкротом в связи с ухудшением финансового положения и нарушением пруденциальных требований, в период не менее одного года до даты принятия решения о ликвидации или банкротстве;
лица, освобождённые от должности администратора какого-либо банка, филиала или отделения по требованию органа надзора за финансовыми рынками;
лица, лишённые права быть администратором банка в установленном законом порядке;
лица, являющиеся членами другого органа управления банка, за исключением общего собрания акционеров;
лица, занимающие другие должности в банке, за исключением членов Правления;
лица, которые для должности члена Наблюдательного совета являются членами органов управления более чем трёх юридических лиц или другого банка;
лица, занимающие должности в других банках или иных юридических лицах, — для членов Правления банка, главного бухгалтера, руководителя подразделения внутреннего аудита, руководителей филиалов и отделений;
лица, состоящие с другим администратором банка в родственных отношениях, предусмотренных законом;
лица, проходящие службу в органах государственной власти или муниципальных органах, за исключением случаев, предусмотренных законодательством.
Законом также установлены требования к образованию, стажу работы, профессиональной подготовке и в некоторых случаях прохождению аттестации для лиц, которые будут занимать руководящие должности в банках.
С полным текстом статьи 10 закона Азербайджанской Республики «О банках» можно ознакомиться, перейдя по ссылке.