Alman avtomobil nəhəngi "Volkswagen" strateji portfelinin sadələşdirilməsi çərçivəsində mühərrik və enerji sistemləri istehsal edən törəmə şirkəti "Everllence"in 51 faiz nəzarət paketinin ABŞ mərkəzli özəl investisiya şirkəti "Bain Capital"a satılması barədə razılığa gəlib.
Valyuta.az xəbər verir ki, şirkətin rəsmi açıqlamasına əsasən, 51 faizlik səhm paketinin ötürülməsi və əməliyyatdan sonra üzərinə götürüləcək borclar da daxil olmaqla, müqavilənin ümumi həcmi təxminən 7,4 milyard avro təşkil edir. "Volkswagen" satışdan sonra da "Everllence"in 49 faiz səhmlərini əlində saxlayacaq və orta müddətli perspektivdə strateji tərəfdaşlığını davam etdirəcək.
Əvvəllər "MAN Energy Solutions" adı ilə fəaliyyət göstərən və 2018-ci ildə "Volkswagen" qrupunun tərkibinə daxil edilən "Everllence" dənizçilik, energetika və sənaye sektorları üçün hərəkətverici sistemlər, dekarbonizasiya və səmərəlilik həlləri təqdim edir.
Bildirilib ki, 2026-cı ilin may ayının sonuna olan məlumata görə, "Everllence"in "Volkswagen"in maliyyə balansındakı kitab dəyəri təxminən 3,4 milyard avro olub. Satışın həyata keçirilməsi ilə "Volkswagen" aktivin balans dəyərindən xeyli yüksək məbləğdə vəsait əldə etmiş olacaq.
Yeni tərəfdaşlıq strukturu çərçivəsində "Everllence"in xüsusilə qlobal dənizçilik, məlumat mərkəzləri və enerji sektorlarında böyümə strategiyalarının sürətləndirilməsi nəzərdə tutulur.
Müqavilənin sosial və əməliyyat hissəsində işçilərin qorunmasına yönəlmiş mühüm müddəalar da yer alıb. Razılaşmaya əsasən, "Everllence"in Almaniyadakı mövcud istehsal müəssisələri ən azı 2030-cu ilin sonunadək fəaliyyətini dəyişmədən davam etdirəcək.
Bundan əlavə, həmin müddət ərzində şirkətdə məcburi ixtisarların aparılmayacağı öhdəliyi də götürülüb.

Немецкий автомобильный гигант Volkswagen в рамках упрощения стратегического портфеля договорился о продаже 51% контрольного пакета своей дочерней компании Everllence, производящей двигатели и энергетические системы, американской частной инвестиционной компании Bain Capital.
Valyuta.az сообщает, что, согласно официальному заявлению компании, общий объем сделки, включая передачу 51-процентного пакета акций и обязательства, которые будут приняты после операции, составит около 7,4 млрд евро. После продажи Volkswagen сохранит за собой 49% акций Everllence и продолжит стратегическое партнерство в среднесрочной перспективе.
Компания Everllence, ранее работавшая под названием MAN Energy Solutions и вошедшая в состав группы Volkswagen в 2018 году, предлагает двигательные системы, решения в сфере декарбонизации и повышения эффективности для морского, энергетического и промышленного секторов.
Сообщается, что по состоянию на конец мая 2026 года балансовая стоимость Everllence в финансовой отчетности Volkswagen составляла около 3,4 млрд евро. Благодаря продаже Volkswagen получит за актив сумму, значительно превышающую его балансовую стоимость.
В рамках новой партнерской структуры планируется ускорить стратегию роста Everllence, особенно в глобальном морском секторе, сфере дата-центров и энергетике.
Социальная и операционная части соглашения также включают важные положения, направленные на защиту работников. Согласно договоренности, действующие производственные предприятия Everllence в Германии продолжат работу без изменений как минимум до конца 2030 года.
Кроме того, на этот период компания взяла на себя обязательство не проводить принудительных сокращений персонала.