Qərbi Avropada 2026-cı ilin iyun ayının tarixdə qeydə alınan ən isti iyun ayı olması iqlim dəyişikliyi ilə mübarizəni və təmiz enerji sistemlərinə keçidi daha da aktuallaşdırıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, Ümumdünya Meteorologiya Təşkilatının (WMO) məlumatına görə, ötən ay Qərbi Avropada tarixdə ən isti iyun ayı, qlobal miqyasda isə ikinci ən isti iyun ayı olub. Bu fonunda Avropada karbon emissiyalarının azaldılmasına (dekarbonizasiya) yönəlmiş texnologiyalar hazırlayan startaplara maraq və investisiyalar artıb.
İyulun 15-də təqdim olunması gözlənilən Avropa Komissiyasının Elektrikləşdirmə Fəaliyyət Planının da enerji keçidini sürətləndirməsi gözlənilir. Bu şəraitdə iqlim texnologiyaları sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlər həm ekoloji problemlərin həllinə töhfə verir, həm də uğurlu biznes modelləri qururlar.
Aira (İsveç)
2022-ci ildə Stokholmda yaradılan "Aira" fərdi evlər üçün istilik nasosları və enerji səmərəliliyi həlləri təqdim edir. Şirkət ev təsərrüfatlarının qalıq yanacaqlardan imtina edərək daha təmiz enerji mənbələrinə keçməsini hədəfləyir.
Startap indiyədək beş investisiya raundunda 621 milyon avrodan çox maliyyə cəlb edib. Bunun 150 milyon avrosu 2025-ci ilin avqustunda əldə olunub.
cylib (Almaniya)
"Aaxen" şəhərində fəaliyyət göstərən cylib istifadəsini başa vurmuş litium-ion batareyalarının təkrar emalı texnologiyasını hazırlayır. Şirkət litium, qrafit, nikel və kobalt kimi strateji xammalları bərpa edərək Avropada dövri batareya iqtisadiyyatının formalaşmasına töhfə verir.
Şirkət indiyədək 156,1 milyon avro, o cümlədən 2024-cü ildə 55 milyon avroluq A seriyasında investisiya əldə edib.
Isometric (Böyük Britaniya)
Londonda yerləşən "Isometric" karbonun atmosferdən çıxarılması layihələri üçün elmi əsaslı sertifikatlaşdırma və monitorinq platforması hazırlayıb.
Şirkət könüllü karbon bazarında şəffaflığı artırmağı hədəfləyir və bu günə qədər 56 milyon avro, o cümlədən 2026-cı ilin iyununda 34 milyon avro investisiya cəlb edib.
trawa (Almaniya)
Berlin mərkəzli "trawa" kiçik və orta bizneslər üçün "Energy-as-a-Service" platforması təqdim edir. Sistem bərpa olunan enerji satınalmasını və ağıllı enerji idarəetməsini birləşdirərək müəssisələrin həm xərclərini, həm də karbon emissiyalarını azaltmasına kömək edir.
Startap dörd investisiya raundunda 36,4 milyon avro cəlb edib.
Samara (İspaniya)
Madriddə yaradılan "Samara" fərdi evlər üçün damüstü günəş panelləri və elektrikləşdirmə həlləri təqdim edir.
Şirkət üç investisiya raundunda 18 milyon avro vəsait əldə edib. İlk maliyyələşdirməsini isə fəaliyyətə başladıqdan cəmi altı ay sonra alıb.
Climatiq (Almaniya)
2021-ci ildə yaradılan "Climatiq" bizneslər üçün karbon emissiyalarının hesablanmasına imkan verən API və məlumat platforması hazırlayır.
Şirkət 17 milyon avro investisiya cəlb edib, bunun 10 milyon avrosu 2025-ci ildə baş tutan A seriya raunduna aiddir.
Ostrom (Almaniya)
Berlin əsaslı "Ostrom" rəqəmsal yaşıl enerji təchizatçısıdır. Platforma istehlakçılara elektrik enerjisindən həm ən ucuz, həm də ən ekoloji təmiz saatlarda istifadə etməyə imkan yaradır.
Şirkət ümumilikdə 40 milyon avro, o cümlədən 2025-ci ildə 20 milyon avroluq B seriyasında investisiya əldə edib.
PaperShell (İsveç)
İsveçdə fəaliyyət göstərən "PaperShell" kağız əsaslı kompozit materiallar hazırlayır. Bu materiallar plastik və alüminium kimi karbon tutumlu məhsulları əvəz etmək üçün nəzərdə tutulub.
Şirkət indiyədək 60 milyon avro maliyyələşmə əldə edib. 2026-cı ildə isə İsveçdə yeni istehsal zavodunun tikintisi üçün 40,3 milyon avro investisiya cəlb edib.
Stellaria (Fransa)
2023-cü ildə yaradılan "Stellaria" yeni nəsil əridilmiş duz reaktorları (Molten Salt Reactor) üzərində çalışır.
Şirkətin hazırladığı 200 MVt gücündə reaktorun 20 il yanacaq doldurulmadan işləməsi nəzərdə tutulur. Startap bu günə qədər 23 milyon avro investisiya alıb.
Exergy3 (Böyük Britaniya)
Edinburqda fəaliyyət göstərən "Exergy3" sənaye müəssisələri üçün istilik enerjisinin saxlanması texnologiyası hazırlayır. Həll müəssisələrin qalıq yanacaq istehlakını və karbon emissiyalarını azaltmağa imkan verir.
Şirkət ümumilikdə 22 milyon avro investisiya cəlb edib. Bunun 11,4 milyon avrosu 2026-cı ilin aprelində baş tutan "Seed" investisiya raunduna aiddir.

Июнь 2026 года стал самым жарким июнем за всю историю наблюдений в Западной Европе, что еще больше повысило актуальность борьбы с изменением климата и перехода к системам чистой энергетики.
Как сообщает Valyuta.az, по данным Всемирной метеорологической организации (ВМО), минувший месяц стал самым жарким июнем за всю историю наблюдений в Западной Европе и вторым самым жарким июнем в мире. На этом фоне в Европе растут интерес и инвестиции в стартапы, разрабатывающие технологии, направленные на сокращение выбросов углерода и декарбонизацию экономики.
Ожидается, что План действий Европейской комиссии по электрификации, презентация которого намечена на 15 июля, также ускорит энергетический переход. В этих условиях компании, работающие в сфере климатических технологий, не только способствуют решению экологических проблем, но и создают успешные бизнес-модели.
Aira (Швеция)
Основанная в Стокгольме в 2022 году компания Aira предлагает тепловые насосы и решения в области энергоэффективности для частных домов. Ее цель — помочь домохозяйствам отказаться от ископаемого топлива и перейти на более чистые источники энергии.
На сегодняшний день стартап привлек более 621 млн евро в рамках пяти инвестиционных раундов. Из этой суммы 150 млн евро были получены в августе 2025 года.
cylib (Германия)
Компания cylib, работающая в Ахене, разрабатывает технологию переработки отработанных литий-ионных аккумуляторов. Восстанавливая такие стратегически важные материалы, как литий, графит, никель и кобальт, компания способствует развитию экономики замкнутого цикла в аккумуляторной отрасли Европы.
К настоящему времени компания привлекла 156,1 млн евро инвестиций, включая 55 млн евро в рамках раунда серии A в 2024 году.
Isometric (Великобритания)
Лондонская компания Isometric разработала научно обоснованную платформу для сертификации и мониторинга проектов по удалению углерода из атмосферы.
Компания стремится повысить прозрачность добровольного углеродного рынка и уже привлекла 56 млн евро, из которых 34 млн евро были получены в июне 2026 года.
trawa (Германия)
Берлинская компания trawa предлагает малому и среднему бизнесу платформу по модели Energy-as-a-Service. Система объединяет закупку возобновляемой энергии и интеллектуальное управление энергопотреблением, помогая предприятиям одновременно снижать расходы и выбросы углерода.
За четыре инвестиционных раунда стартап привлек 36,4 млн евро.
Samara (Испания)
Основанная в Мадриде компания Samara предлагает решения по установке солнечных панелей на крышах и электрификации частных домов.
В рамках трех инвестиционных раундов компания привлекла 18 млн евро. Первое финансирование было получено всего через шесть месяцев после начала деятельности.
Climatiq (Германия)
Основанная в 2021 году компания Climatiq разрабатывает API и платформу данных, позволяющие бизнесу рассчитывать объемы выбросов углерода.
Компания привлекла 17 млн евро инвестиций, из которых 10 млн евро были получены в рамках раунда серии A в 2025 году.
Ostrom (Германия)
Берлинская компания Ostrom является цифровым поставщиком «зеленой» электроэнергии. Платформа позволяет потребителям использовать электричество в часы, когда оно одновременно наиболее дешевое и экологически чистое.
В общей сложности компания привлекла 40 млн евро, включая 20 млн евро в рамках раунда серии B в 2025 году.
PaperShell (Швеция)
Шведская компания PaperShell разрабатывает композитные материалы на бумажной основе, предназначенные для замены таких углеродоемких материалов, как пластик и алюминий.
На сегодняшний день компания привлекла 60 млн евро. В 2026 году она также получила 40,3 млн евро на строительство нового производственного предприятия в Швеции.
Stellaria (Франция)
Основанная в 2023 году компания Stellaria занимается разработкой реакторов нового поколения на расплавах солей (Molten Salt Reactor).
Разрабатываемый компанией реактор мощностью 200 МВт рассчитан на работу в течение 20 лет без замены топлива. К настоящему времени стартап привлек 23 млн евро инвестиций.
Exergy3 (Великобритания)
Компания Exergy3, базирующаяся в Эдинбурге, разрабатывает технологию хранения тепловой энергии для промышленных предприятий. Это решение позволяет сокращать потребление ископаемого топлива и снижать выбросы углерода.
Всего компания привлекла 22 млн евро инвестиций. Из этой суммы 11,4 млн евро были получены в рамках посевного (Seed) инвестиционного раунда в апреле 2026 года.