Bank işçisi seçilərkən nələrə diqqət edilir?
"Baza maliyyə təhsili vacibdir. Çünki istənilən vəzifədə hesabatların hazırlanması, təhlillərin aparılması və risklərin qiymətləndirilməsi ilə qarşılaşmaq mümkündür".
Bunu Valyuta.az-a müsahibəsində müxtəlif illərdə “AccessBank” və “Rabitəbank”da İnsan Resursları Departamentinin direktoru vəzifəsində çalışmış Fəzilə Əsgərova deyib:
“Bu baxımdan, elementar riyazi biliklərə malik olmayan şəxsin bank sektorunda uğurlu fəaliyyət göstərməsi kifayət qədər çətindir. Maliyyə təhsili olmasa da, maliyyə yönümlü düşüncə tərzinə və güclü analitik bacarıqlara malik insanlar da var. Bu şəxslər sahədə uğur qazana bilirlər.
Bu gün demək olar ki, bankların 99%-də işə qəbul prosesinin ilkin mərhələsində namizədlər yazılı testlərdən keçirlər. Həmin testlər əsasən namizədin riyazi və məntiqi biliklərini qiymətləndirir. Növbəti mərhələyə isə bu testlərdən uğurla keçən şəxslər dəvət olunur. Onların arasında həm maliyyə ixtisası üzrə ali təhsil almış, həm də fərqli sahələr üzrə təhsil almasına baxmayaraq güclü riyazi biliklərə sahib olan namizədlər olur".
"Bank sektorunda işəgötürənlərin xüsusi diqqət yetirdiyi bir məqam da var. Bank rəhbərləri ilk növbədə bilmək istəyirlər ki, bu şəxsə şirkətin və müştərilərin məlumatlarını etibar etmək olarmı? Yəni namizədin texniki bilikləri, davranışı və şəxsi keyfiyyətləri qiymətləndirilməzdən əvvəl işəgötürən məhz bu suala cavab tapmağa çalışır. Əgər həmin etimad formalaşırsa, namizəd növbəti mərhələyə keçid əldə edir.
Bundan sonra isə texniki biliklərə və şəxsi keyfiyyətlərə diqqət yetirilir. Çünki bu şəxs fərdi deyil, komanda daxilində çalışacaq. Komandada fərqli xarakter və yanaşmalara malik insanlar olur və onların bir-birinə dəstək verməsi vacibdir. Buna görə də güclü ünsiyyət bacarıqlarına malik namizədlərə daha çox üstünlük verilir”, - deyə F. Əsgərova vurğulayıb.

«Базовое финансовое образование важно. Поскольку на любой должности можно столкнуться с подготовкой отчётов, проведением анализа и оценкой рисков».
Об этом в интервью Valyuta.az заявила Фазиля Аскерова, в разные годы занимавшая должность директора департамента по управлению человеческими ресурсами в AccessBank и Rabitabank.
«С этой точки зрения человеку, не обладающему элементарными математическими знаниями, достаточно сложно успешно работать в банковском секторе. При этом есть люди, которые, не имея финансового образования, обладают финансовым мышлением и сильными аналитическими навыками. Такие специалисты могут добиться успеха в этой сфере.
Сегодня практически в 99% банков на начальном этапе процесса трудоустройства кандидаты проходят письменные тесты. Эти тесты в основном оценивают математические и логические знания кандидата. На следующий этап приглашаются те, кто успешно проходит тестирование. Среди них бывают как кандидаты с высшим образованием по финансовым специальностям, так и те, кто получил образование в других сферах, но обладает сильными математическими знаниями.
В банковском секторе есть ещё один момент, которому работодатели уделяют особое внимание. Руководители банков прежде всего хотят понять: можно ли доверить этому человеку информацию компании и клиентов? То есть до оценки технических знаний, поведения и личных качеств кандидата работодатель стремится найти ответ именно на этот вопрос. Если такое доверие формируется, кандидат получает возможность перейти на следующий этап.
После этого внимание уделяется техническим знаниям и личным качествам. Поскольку этот человек будет работать не индивидуально, а в команде. В команде есть люди с разными характерами и подходами, и важно, чтобы они поддерживали друг друга. Поэтому предпочтение чаще отдаётся кандидатам с сильными коммуникативными навыками», — подчеркнула Ф. Аскерова.