Aviasiya sektorunun karbon izini azaltmağı hədəfləyən “Airbus” hidrogen yanacaq elementləri ilə işləyən mühərriklərin hazırlanması üzərində çalışır. Layihə çərçivəsində yerüstü sınaqların 2027-ci ildə başlanması planlaşdırılır. Gələcəkdə isə kommersiya reyslərində fosil yanacaqlardan istifadəyə son qoyulması hədəflənir.
Valyuta.az xəbər verir ki, aviasiya sənayesi qlobal karbon emissiyalarının təxminən 2,5 faizinə görə məsuliyyət daşıdığı üçün ekoloji təzyiqlərin əsas hədəflərindən biridir. Ənənəvi reaktiv mühərriklərin fosil yanacağı ilə işləməsi sektorda köklü dəyişikliklərin zəruriliyini gündəmə gətirir.
Bu məqsədlə “Airbus” uçuş zamanı karbon qazı və azot oksidi emissiyalarını tamamilə aradan qaldırmağı nəzərdə tutan hidrogen yanacaq elementli yeni mühərrik layihəsini həyata keçirməyə hazırlaşır. “Airbus” və “MTU Aero Engines” şirkətlərinin yaradacağı birgə müəssisə vasitəsilə reallaşdırılacaq texnologiya aviasiyada “sıfır emissiya” hədəfinə doğru atılan mühüm addımlardan biri hesab olunur.
Layihə “Airbus”un 2020-ci ildə təqdim etdiyi “ZEROe” proqramının ən mühüm nəticələrindən biri kimi qiymətləndirilir. 2026-cı ilin iyulunda rəsmiləşən strateji tərəfdaşlıq hidrogen yanacaq elementləri ilə işləyən tam elektrikli hərəkətverici sistemin layihələndirilməsi, hazırlanması, sınaqdan keçirilməsi və sertifikatlaşdırılması proseslərini vahid platformada birləşdirəcək.
“Airbus”un kommersiya təyyarələrinin hazırlanması sahəsindəki təcrübəsi “MTU Aero Engines”in mühərrik inteqrasiyası və sertifikatlaşdırma sahəsindəki bilikləri ilə birləşdirilərək aviasiya sektorunda ilk hidrogen əsaslı hərəkətverici sistemin 2027-ci ildən etibarən istifadəyə hazır vəziyyətə gətirilməsi planlaşdırılır.
Bu əməkdaşlıq yalnız yeni mühərrik texnologiyasının inkişafına deyil, həm də Avropanın aviasiya texnologiyaları sahəsində strateji mövqeyinin qorunmasına xidmət edən genişmiqyaslı sənaye təşəbbüsü kimi qiymətləndirilir.
Hidrogenin aviasiya yanacağı kimi tətbiqi avtomobil sənayesində gedən elektrikləşmə prosesindən daha mürəkkəbdir. Batareya texnologiyalarının çəki məhdudiyyətləri səbəbindən iri sərnişin təyyarələri üçün hələ də kifayət qədər səmərəli olmaması hidrogeni ən güclü alternativlərdən birinə çevirir.
Bununla yanaşı, maye hidrogenin təxminən -253 dərəcə Selsidə kriogen çənlərdə saxlanılması mühəndislik baxımından ciddi çətinliklər yaradır. Hidrogenin həcm üzrə enerji sıxlığı ənənəvi aviasiya yanacağı ilə müqayisədə daha aşağı olduğundan, bu texnologiya təyyarələrin konstruksiyasının əhəmiyyətli dərəcədə yenidən işlənməsini tələb edir.
Araşdırmalar göstərir ki, hidrogenin alışqanlığı, sızmaların idarə olunması, material uyğunluğu və qəfil alışma riski aviasiya təhlükəsizliyi standartlarının yenidən formalaşdırılmasını zəruri edir. Xüsusilə, təyyarədaxili sistemlərin sızmalardan etibarlı şəkildə təcrid olunması və çənlərdə yaranan təzyiq dəyişikliklərinin nəzarətdə saxlanılması bu texnologiyanın kommersiya aviasiyasında geniş tətbiqi üçün həllini gözləyən əsas texniki məsələlər sırasındadır.
Bütün bu çətinliklərə baxmayaraq, hidrogenin təmin etdiyi sıfır emissiya üstünlüyü “Airbus”un gələcəyin aviasiyası konsepsiyasının əsas istiqamətlərindən biri hesab olunur və sektorun fosil yanacaqlardan mərhələli şəkildə imtinasını simvolizə edir.

Airbus, стремящийся сократить углеродный след авиационного сектора, работает над созданием двигателей на водородных топливных элементах. Начало наземных испытаний в рамках проекта запланировано на 2027 год. В перспективе компания намерена полностью отказаться от использования ископаемого топлива на коммерческих рейсах.
Как сообщает Valyuta.az, авиационная промышленность является одной из главных целей экологического давления, поскольку на ее долю приходится около 2,5% глобальных выбросов углерода. Использование ископаемого топлива в традиционных реактивных двигателях указывает на необходимость фундаментальных изменений в отрасли.
С этой целью Airbus готовится реализовать проект нового двигателя на водородных топливных элементах, который должен полностью исключить выбросы углекислого газа и оксидов азота во время полета. Технология будет разрабатываться совместным предприятием Airbus и MTU Aero Engines и рассматривается как один из важных шагов на пути к достижению нулевого уровня выбросов в авиации.
Проект считается одним из ключевых результатов программы ZEROe, представленной Airbus в 2020 году. Стратегическое партнерство, официально оформленное в июле 2026 года, объединит на одной платформе процессы проектирования, разработки, испытаний и сертификации полностью электрической силовой установки на водородных топливных элементах.
Опыт Airbus в разработке коммерческих самолетов будет объединен с компетенциями MTU Aero Engines в области интеграции и сертификации двигателей. Планируется, что первая в авиационной отрасли силовая установка на водородной основе будет приведена в состояние готовности к эксплуатации начиная с 2027 года.
Это сотрудничество рассматривается не только как проект по развитию новой двигательной технологии, но и как масштабная промышленная инициатива, направленная на сохранение стратегических позиций Европы в сфере авиационных технологий.
Использование водорода в качестве авиационного топлива является более сложной задачей, чем электрификация автомобильной промышленности. Из-за ограничений, связанных с весом аккумуляторов, батарейные технологии пока недостаточно эффективны для крупных пассажирских самолетов, что делает водород одной из наиболее перспективных альтернатив.
Вместе с тем хранение жидкого водорода в криогенных резервуарах при температуре около минус 253 градусов Цельсия создает серьезные инженерные трудности. Поскольку объемная плотность энергии водорода ниже, чем у традиционного авиационного топлива, внедрение этой технологии потребует существенной переработки конструкции самолетов.
Исследования показывают, что воспламеняемость водорода, контроль утечек, совместимость материалов и риск внезапного возгорания требуют пересмотра стандартов авиационной безопасности. В частности, надежная изоляция бортовых систем от утечек и контроль изменений давления в резервуарах относятся к числу главных технических задач, которые необходимо решить для широкого применения этой технологии в коммерческой авиации.
Несмотря на все сложности, преимущество водорода, связанное с нулевым уровнем выбросов, считается одним из ключевых направлений концепции авиации будущего Airbus и символизирует постепенный отказ отрасли от ископаемого топлива.