İtaliyanın ikinci ən böyük bankı “UniCredit” Almaniyanın ikinci ən böyük bankı “Commerzbank” üzərində nəzarəti ələ keçirməyə daha da yaxınlaşıb. Bankın açıqladığı son nəticələrə əsasən, onun “Commerzbank”dakı ümumi payı 47,59 faizə çatıb. Valyuta.Az-ın verdiyi xəbərə görə, bu isə səsvermə hüquqları baxımından təxminən 49,65 faizlik təsir imkanına bərabərdir.
Nəticə “UniCredit”in könüllü satınalma təklifinin başa çatmasından sonra açıqlanıb. Bankın məlumatına görə, təklif çərçivəsində “Commerzbank” səhmlərinin 17,6 faizi təqdim olunub. Bu göstərici “UniCredit”in əvvəllər sahib olduğu 26,77 faizlik pay və fiziki çatdırılma hüququ verən maliyyə alətləri ilə birlikdə onun ümumi iştirakını 47,59 faizə yüksəldib.
Bununla belə, əməliyyatın tam başa çatması üçün Avropa Mərkəzi Bankı və digər tənzimləyici qurumların təsdiqi tələb olunur. Analitiklərin fikrincə, yekun razılıq prosesi 2027-ci ilə qədər uzana bilər.
“UniCredit”in addımı Almaniyada siyasi və korporativ narazılıq yaradıb. Almaniya hökuməti “Commerzbank”ın mühüm səhmdarlarından biri kimi bankın müstəqilliyinin qorunmasını dəstəkləyir və xarici bank tərəfindən nəzarətin ələ keçirilməsinə qarşı çıxır.
“Commerzbank” rəhbərliyi də bildirib ki, bankın “Momentum 2030” inkişaf strategiyası səhmdarlar üçün müstəqil fəaliyyət şəraitində daha yüksək dəyər yarada bilər. Bank hesab edir ki, “UniCredit”in təklifi bu baxımdan kifayət qədər üstünlük təqdim etmir.
“Commerzbank”ın açıqlamasına görə, satınalma təklifinə müstəqil institusional və fərdi investorların marağı məhdud qalıb. Bank bildirir ki, təqdim edilən səhmlərin böyük hissəsi “UniCredit” ilə əlaqəli tərəflərdən və maliyyə institutlarından gəlib. Müstəqil səhmdarların təqdim etdiyi pay isə 2 faizdən az olub.
Bank həmçinin səhmlərin təqdim olunması mexanizmi və qiymətli kağızların borc verilməsi əməliyyatları ilə bağlı bazarda daha çox şəffaflığa ehtiyac olduğunu vurğulayıb.
Maliyyə bazarı ekspertləri hesab edirlər ki, “UniCredit”in “Commerzbank” üzərində nəzarəti əldə etməsi son illərin Avropadakı ən mühüm bank konsolidasiyalarından biri ola bilər. Proses uğurla yekunlaşarsa, daha sonra “Commerzbank”ın “UniCredit”in Almaniyadakı törəmə bankı HVB ilə inteqrasiyası gündəmə gələ bilər.
Müşahidəçilərin fikrincə, bu hadisə Avropa İttifaqında uzun illərdir müzakirə olunan sərhədlərarası bank birləşmələrinin sürətlənməsi baxımından presedent yarada bilər. Eyni zamanda, Almaniyada strateji maliyyə institutlarının xarici nəzarətə keçməsi ilə bağlı siyasi müzakirələrin daha da kəskinləşəcəyi gözlənilir.

Второй по величине банк Италии UniCredit еще больше приблизился к получению контроля над вторым крупнейшим банком Германии Commerzbank. Согласно последним данным, опубликованным банком, его совокупная доля в Commerzbank достигла 47,59%. Как сообщает Valyuta.az, с точки зрения прав голоса это соответствует примерно 49,65% влияния.
Результаты были обнародованы после завершения добровольного предложения UniCredit о приобретении акций. По данным банка, в рамках предложения было предъявлено 17,6% акций Commerzbank. Вместе с ранее принадлежавшей UniCredit долей в 26,77% и финансовыми инструментами, предусматривающими право на физическую поставку акций, это увеличило его совокупное участие до 47,59%.
Вместе с тем для полного завершения сделки требуется одобрение Европейского центрального банка и других регулирующих органов. По мнению аналитиков, процесс получения окончательных согласований может затянуться до 2027 года.
Шаг UniCredit вызвал политическое и корпоративное недовольство в Германии. Немецкое правительство, являющееся одним из важных акционеров Commerzbank, поддерживает сохранение независимости банка и выступает против установления контроля со стороны иностранного банка.
Руководство Commerzbank также заявило, что стратегия развития Momentum 2030 способна создать более высокую стоимость для акционеров при условии независимой деятельности банка. В Commerzbank считают, что предложение UniCredit в этом отношении не предоставляет достаточных преимуществ.
Согласно заявлению Commerzbank, интерес независимых институциональных и частных инвесторов к предложению о выкупе оказался ограниченным. В банке отмечают, что значительная часть предъявленных акций поступила от связанных с UniCredit сторон и финансовых институтов. Доля, предъявленная независимыми акционерами, составила менее 2%.
Банк также подчеркнул необходимость большей прозрачности на рынке в отношении механизма предъявления акций и операций по предоставлению ценных бумаг в заем.
Эксперты финансового рынка считают, что получение UniCredit контроля над Commerzbank может стать одной из наиболее значимых банковских консолидаций в Европе за последние годы. В случае успешного завершения процесса в дальнейшем на повестку может выйти интеграция Commerzbank с немецким дочерним банком UniCredit — HVB.
По мнению наблюдателей, это событие может создать прецедент для ускорения трансграничных банковских слияний, которые уже много лет обсуждаются в Европейском союзе. Одновременно ожидается, что в Германии усилятся политические дискуссии вокруг перехода стратегически важных финансовых институтов под иностранный контроль.