“Bank Melli İran”ın Bakı filialı 2026-cı ilin yanvar–iyun aylarını 2 milyon 324 min 312,61 manat xalis mənfəətlə başa vurub.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu, 2025-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 900 min 242,95 manat və ya 27,92% azdır.
Bank 2025-ci ilin ilk 6 ayında 3 milyon 224 min 555,56 manat xalis mənfəət əldə etmişdi.
Hesabat dövründə bankın xalis faiz gəlirləri 2 milyon 681 min 115,52 manat təşkil edib.
Bu göstərici ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 153 min 490,92 manat və ya 5,41% azalıb. 2025-ci ilin ilk altı ayında xalis faiz gəlirləri 2 milyon 834 min 606,44 manat olmuşdu.
2026-cı ilin ilk 6 ayının sonuna bankın müştərilərə verdiyi kreditlərin həcmi 2 milyon 402 min 336,32 manata çatıb.
Bu, 2025-ci ilin sonundakı 2 milyon 309 min 311,46 manatla müqayisədə 93 min 024,86 manat və ya 4,03% çoxdur.
Bankın cəmi aktivləri 2026-cı ilin ilk yarısının sonunda 121 milyon 531 min 986,52 manat təşkil edib.
Bu göstərici 2025-ci ilin sonu ilə müqayisədə 1 milyon 240 min 908,78 manat və ya 1,03% artıb.
Ötən ilin sonunda bankın cəmi aktivləri 120 milyon 291 min 077,74 manat idi.
Nağd pul vəsaitləri və digər banklardakı müxbir hesablar üzrə vəsaitlərin həcmi 37 milyon 23 min 051,17 manat olub.
Bu, müqayisə göstəricisi olan 41 milyon 173 min 825,77 manatla müqayisədə 4 milyon 150 min 774,60 manat və ya 10,08% azdır.
2026-cı ilin ilk altı ayının sonunda bankın cəmi öhdəlikləri 65 milyon 855 min 078,28 manat təşkil edib.
Bu göstərici müqayisə edilən dövrdə qeydə alınmış 71 milyon 602 min 287,53 manatla müqayisədə 5 milyon 747 min 209,25 manat və ya 8,03% azalıb.

Бакинский филиал Bank Melli Iran завершил январь–июнь 2026 года с чистой прибылью в размере 2 млн 324 тыс. 312,61 маната.
Как сообщает Valyuta.az, это на 900 тыс. 242,95 маната, или 27,92% меньше, чем за аналогичный период 2025 года.
В первые шесть месяцев 2025 года банк получил 3 млн 224 тыс. 555,56 маната чистой прибыли.
В отчетный период чистый процентный доход банка составил 2 млн 681 тыс. 115,52 маната.
Этот показатель снизился на 153 тыс. 490,92 маната, или 5,41% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В первые шесть месяцев 2025 года чистый процентный доход составлял 2 млн 834 тыс. 606,44 маната.
На конец первого полугодия 2026 года объем кредитов, выданных банком клиентам, достиг 2 млн 402 тыс. 336,32 маната.
Это на 93 тыс. 024,86 маната, или 4,03% больше по сравнению с 2 млн 309 тыс. 311,46 маната на конец 2025 года.
Совокупные активы банка на конец первого полугодия 2026 года составили 121 млн 531 тыс. 986,52 маната.
Этот показатель вырос на 1 млн 240 тыс. 908,78 маната, или 1,03% по сравнению с концом 2025 года.
На конец прошлого года совокупные активы банка составляли 120 млн 291 тыс. 077,74 маната.
Объем наличных средств и средств на корреспондентских счетах в других банках составил 37 млн 23 тыс. 051,17 маната.
Это на 4 млн 150 тыс. 774,60 маната, или 10,08% меньше по сравнению с показателем в 41 млн 173 тыс. 825,77 маната.
На конец первых шести месяцев 2026 года совокупные обязательства банка составили 65 млн 855 тыс. 078,28 маната.
Этот показатель сократился на 5 млн 747 тыс. 209,25 маната, или 8,03% по сравнению с 71 млн 602 тыс. 287,53 маната, зафиксированными в сопоставимом периоде.