Azərbaycanda dövlət xidmətlərinin rəqəmsallaşdırılması və süni intellekt həllərinin tətbiqi istiqamətində mühüm addımlar atılır.
Valyuta.az "Teleqraf"a istinadən xəbər verir ki, bunu rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Rəşad Həsənov Milli Məclisin Xarici müdaxilələrə və hibrid təhdidlərə qarşı müvəqqəti komissiyasının təşkil etdiyi “Rəqəmsal inkişaf, süni intellekt və uşaqların sosial şəbəkə platformalarındakı zərərli təsirlərdən qorunması” mövzusunda keçirilən müzakirələrdə deyib.
Nazir müavini bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin təsdiq etdiyi rəqəmsal inkişaf strategiyası çərçivəsində Rəqəmsal İnkişaf Şurası yaradılıb və artıq ilk iclasını keçirib.
Onun sözlərinə görə, hazırda müxtəlif dövlət qurumlarının informasiya sistemlərinin vahid platformada inteqrasiyası həyata keçirilir ki, bu da dövlət xidmətlərinin daha səmərəli və proaktiv şəkildə göstərilməsinə imkan verəcək.
“Dövlət xidmətlərində süni intellekt həllərinin tətbiqinə başlanılıb. Yaxın gələcəkdə vətəndaşlar xidmətlərdən yalnız mətn deyil, səs vasitəsilə də istifadə edə, suallarını səsləndirərək cavab ala biləcəklər”.

В Азербайджане предпринимаются важные шаги по цифровизации государственных услуг и внедрению решений искусственного интеллекта.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Teleqraf, об этом заявил заместитель министра цифрового развития и транспорта Рашад Гасанов на обсуждениях, организованных временной комиссией Милли Меджлиса по противодействию внешним вмешательствам и гибридным угрозам, на тему «Цифровое развитие, искусственный интеллект и защита детей от вредного воздействия социальных сетей».
Заместитель министра сообщил, что в рамках стратегии цифрового развития, утвержденной Президентом Ильхамом Алиевым, создан Совет по цифровому развитию, который уже провел свое первое заседание.
По его словам, в настоящее время осуществляется интеграция информационных систем различных государственных структур на единой платформе, что позволит оказывать государственные услуги более эффективно и проактивно.
«В государственных услугах началось внедрение решений искусственного интеллекта. В ближайшем будущем граждане смогут пользоваться услугами не только в текстовом формате, но и с помощью голоса — задавать вопросы устно и получать ответы».