ABŞ Federal Ehtiyat Sisteminin (FED) Federal Açıq Bazar Komitəsinin (FOMC) iyun iclasının çərşənbə günü dərc olunan protokolları göstərir ki, qurum daxilində fikir ayrılıqları olsa da, faiz dərəcələrinin 2027-ci ilin ikinci rübünədək azaldılması nəzərdə tutulmur.
Valyuta.az xəbər verir ki, yaxın Şərqdə gərginliyin yenidən artması bazarlarda sentyabr ayına qədər faiz artımı ehtimalını təxminən 70 faizə çatdırıb.
Protokollara əsasən, FOMC ötən ay yekdilliklə əsas faiz dərəcəsini 3,5–3,75 faiz intervalında saxlamaq qərarı verib.
İştirakçılar hesab edirlər ki, növbəti faiz endirimi yalnız 2027-ci ilin ikinci rübündə gündəmə gələ bilər.
ABŞ Prezidenti Donald Tramp çərşənbə günü İranla əldə olunmuş müvəqqəti sülh razılaşmasının artıq qüvvədə olmadığını bildirib. O, ABŞ-nin gecə saatlarında İrana yenidən zərbələr endirə biləcəyini istisna etməyərək, yeni razılaşmanın bağlanmasına da əmin olmadığını deyib.
Bu açıqlamalardan sonra beynəlxalq etalon neft markası olan "Brent Crude"ın qiyməti qısa müddət ərzində yenidən bir barel üçün 80 ABŞ dollarını ötüb.
Geosiyasi gərginlik fond bazarlarında da satış dalğasına səbəb olub. "Dow Jones Industrial Average" indeksi təxminən 570 bənd və ya 1 faiz geriləyib. "S&P 500" indeksi 0,3 faiz, "Nasdaq" isə 0,1 faiz dəyər itirib.
"CME Group"un "FedWatch" alətinin məlumatına görə, sentyabr ayına qədər FED-in faiz dərəcəsini artıracağına dair bazar ehtimalı əvvəlki günkü 62 faizdən 68,8 faizə yüksəlib. Dekabr ayı üçün bu göstərici 85,3 faiz səviyyəsində qiymətləndirilir.
Protokollarda qeyd olunur ki, FED rəsmilərindən bir neçəsi inflyasiya risklərini nəzərə alaraq faiz dərəcələrinin artırılmasının əsaslı ola biləcəyini düşünür. Bununla belə, onlar yekunda faizlərin dəyişdirilmədən saxlanılması qərarını dəstəkləyiblər.
Digər bəzi rəsmilər isə mövcud pul-kredit siyasətini həddindən artıq sərt hesab etsələr də, onlar da faiz dərəcələrinin sabit saxlanılmasına səs veriblər.
Sənəddə bildirilir ki, iclas iştirakçılarının əhəmiyyətli hissəsi ilin sonuna qədər faiz dərəcələrinin hazırkı səviyyədə və ya bir qədər aşağı olacağını gözləyir. Bununla yanaşı, digər qrup ilin sonunadək faiz dərəcələrinin daha yüksək olacağını proqnozlaşdırır.
FED son aylarda yüksək inflyasiyanın davam etməsini faiz siyasəti ilə bağlı əsas risklərdən biri kimi qiymətləndirir. İranla münaqişə fonunda enerji daşıyıcılarının bahalaşması istehlak qiymətlərinə də təsir göstərib.
FED-in üstünlük verdiyi inflyasiya göstəricisi olan əsas şəxsi istehlak xərcləri indeksi (Core PCE) may ayında illik ifadədə 3,4 faizə yüksələrək son üç ilin ən yüksək səviyyəsinə çatıb.
Əsas istehlak qiymətləri indeksi (Core CPI) isə illik 4,2 faiz artıb. Bu dövrdə benzin qiymətləri ötən ilin eyni ayı ilə müqayisədə 59 faiz bahalaşıb.

Опубликованные в среду протоколы июньского заседания Федерального комитета по открытым рынкам (FOMC) Федеральной резервной системы США (ФРС) показывают, что, несмотря на разногласия внутри регулятора, снижение процентных ставок не ожидается до второго квартала 2027 года.
Как сообщает Valyuta.az, новое обострение напряженности на Ближнем Востоке повысило рыночную вероятность повышения ставки к сентябрю примерно до 70%.
Согласно протоколам, в прошлом месяце FOMC единогласно принял решение сохранить базовую процентную ставку в диапазоне 3,5–3,75%.
Участники заседания считают, что следующее снижение ставки может быть рассмотрено только во втором квартале 2027 года.
Президент США Дональд Трамп в среду заявил, что временное соглашение о перемирии с Ираном больше не действует. Он не исключил, что США могут вновь нанести удары по Ирану в ночное время, а также выразил неуверенность в заключении нового соглашения.
После этих заявлений цена международного эталонного сорта нефти Brent Crude на короткое время вновь превысила 80 долларов США за баррель.
Геополитическая напряженность также вызвала волну продаж на фондовых рынках. Индекс Dow Jones Industrial Average снизился примерно на 570 пунктов, или на 1%. Индекс S&P 500 потерял 0,3%, а Nasdaq0,1%.
По данным инструмента FedWatch компании CME Group, рыночная вероятность повышения процентной ставки ФРС к сентябрю выросла с 62% днем ранее до 68,8%. На декабрь этот показатель оценивается на уровне 85,3%.
В протоколах отмечается, что несколько представителей ФРС считают возможное повышение ставок обоснованным с учетом инфляционных рисков. Тем не менее в итоге они поддержали решение оставить ставки без изменений.
Некоторые другие представители регулятора, напротив, считают текущую денежно-кредитную политику чрезмерно жесткой, однако также проголосовали за сохранение процентных ставок на прежнем уровне.
В документе говорится, что значительная часть участников заседания ожидает, что до конца года процентные ставки останутся на текущем уровне или будут немного ниже. В то же время другая группа прогнозирует более высокие ставки к концу года.
В последние месяцы ФРС рассматривает сохраняющуюся высокую инфляцию как один из ключевых рисков для процентной политики. На фоне конфликта с Ираном рост цен на энергоносители также оказал влияние на потребительские цены.
Предпочитаемый ФРС инфляционный показатель — базовый индекс расходов на личное потребление (Core PCE) — в мае вырос в годовом выражении до 3,4%, достигнув максимального уровня за последние три года.
Базовый индекс потребительских цен (Core CPI) увеличился на 4,2% в годовом выражении. В этот период цены на бензин выросли на 59% по сравнению с аналогичным месяцем прошлого года.