OpenAI ABŞ hökumətinin icazəsindən sonra GPT-5.6 modelini geniş istifadəyə açıb. Şirkət həmçinin proqramlaşdırma təcrübəsi olmayan istifadəçilər üçün nəzərdə tutulmuş yeni ChatGPT Work agentini təqdim edib.
Valyuta.Az "The Verge"-ə istinadla xəbər verir ki, OpenAI GPT-5.6 modeli təxminən iki həftə əvvəl tənzimləyici məsələlər səbəbindən yalnız hökumət tərəfindən təsdiqlənmiş təşkilatlar üçün məhdud önizləmə formatında əlçatan idi. İndi isə şirkət Tramp administrasiyasından modelin ictimai istifadəsinə icazə alıb.
Şirkət eyni zamanda yeni süni intellekt agenti – ChatGPT Work-u təqdim edib. Agent ChatGPT ilə Codex-in imkanlarını birləşdirən həll kimi təqdim olunur və proqramlaşdırma biliyi olmayan istifadəçilərə də Codex imkanlarından yararlanmağa şərait yaradır. ChatGPT Work GPT-5.6 model ailəsinə daxil olan Sol, Terra və Luna modellərinə əsaslanır. OpenAI-nin bloqunda bildirilib ki, agent istifadəçinin seçdiyi tətbiqlərdən, fayllardan və iş proseslərindən kontekst toplayaraq sənədlər, cədvəllər, təqdimatlar və veb tətbiqlər hazırlaya bilir. Vahid plaqin kataloqu isə ChatGPT-ni Slack, Gmail, Google Drive, təqvimlər və CRM sistemləri kimi alətlərlə əlaqələndirir.
Mac və Windows istifadəçiləri, o cümlədən ChatGPT-nin pulsuz versiyasından istifadə edənlər, ChatGPT masaüstü tətbiqi vasitəsilə dərhal ChatGPT Work və GPT-5.6-dan istifadə edə bilərlər. Mobil və veb platformalarda isə xidmət əvvəlcə Pro, Enterprise və Edu istifadəçiləri üçün əlçatan olacaq, daha sonra isə Plus və Business istifadəçilərinə "növbəti bir neçə gün ərzində" təqdim ediləcək. OpenAI yayımın qlobal miqyasda başladığını və xidmətin mərhələli şəkildə bütün istifadəçilər üçün əlçatan olacağını bildirib.
OpenAI və Anthropic, eləcə də “Google” və “Apple” kimi texnologiya şirkətləri gündəlik istifadə üçün daha faydalı süni intellekt agentləri hazırlamaq istiqamətində rəqabət aparırlar. Xüsusilə açıq mənbəli OpenClaw agentinin populyarlıq qazanmasından sonra bu sahədə tədqiqatlar daha da sürətlənib. Bununla belə, geniş istifadəçi auditoriyası üçün ideal süni intellekt agenti hələ tam formalaşmayıb.
OpenAI ümid edir ki, yeni məhsulu Anthropic-in Claude Cowork agenti ilə birbaşa rəqabət apararaq şirkətin bu istiqamətdə mövqeyini gücləndirəcək.
Şirkət GPT-5.6 model ailəsinin ən güclü modeli olan Sol-a böyük ümid bəsləyir. OpenAI hesab edir ki, bu model proqramlaşdırma, kibertəhlükəsizlik, elm və kompüterdən istifadə sahələrində yeni intellekt və məhsuldarlıq standartı müəyyən edəcək. Bundan əlavə, şirkət modeli rəqiblərinin analoji həlləri ilə müqayisədə daha münasib qiymətə təqdim etdiyini bildirir. OpenAI bunu süni intellekt sənayesində artan maliyyə təzyiqləri və inkişaf xərclərinin müştərilərə ötürülməsi fonunda mühüm üstünlük kimi qiymətləndirir.

OpenAI после разрешения правительства США открыла широкий доступ к модели GPT-5.6. Компания также представила нового агента ChatGPT Work, предназначенного для пользователей без опыта программирования.
Valyuta.Az сообщает со ссылкой на The Verge, что около двух недель назад модель OpenAI GPT-5.6 из-за регуляторных вопросов была доступна только в формате ограниченного предварительного просмотра для организаций, одобренных правительством. Теперь компания получила разрешение администрации Трампа на публичное использование модели.
Компания также представила нового ИИ-агента — ChatGPT Work. Он позиционируется как решение, объединяющее возможности ChatGPT и Codex, и позволяет пользователям без знаний программирования пользоваться функциями Codex. ChatGPT Work основан на моделях Sol, Terra и Luna, входящих в семейство GPT-5.6. В блоге OpenAI отмечается, что агент, собирая контекст из выбранных пользователем приложений, файлов и рабочих процессов, способен создавать документы, таблицы, презентации и веб-приложения. Единый каталог плагинов связывает ChatGPT с такими инструментами, как Slack, Gmail, Google Drive, календари и CRM-системы.
Пользователи Mac и Windows, включая тех, кто использует бесплатную версию ChatGPT, через настольное приложение ChatGPT могут сразу получить доступ к ChatGPT Work и GPT-5.6. На мобильных и веб-платформах сервис сначала будет доступен пользователям Pro, Enterprise и Edu, а затем — пользователям Plus и Business «в течение следующих нескольких дней». OpenAI заявила, что развертывание уже началось в глобальном масштабе, а сервис будет поэтапно доступен всем пользователям.
OpenAI и Anthropic, а также такие технологические компании, как Google и Apple, конкурируют в разработке более полезных ИИ-агентов для повседневного использования. Исследования в этой сфере особенно ускорились после того, как популярность начал набирать агент с открытым исходным кодом OpenClaw. Вместе с тем идеальный ИИ-агент для широкой пользовательской аудитории пока окончательно не сформировался.
OpenAI рассчитывает, что новый продукт, напрямую конкурируя с агентом Claude Cowork от Anthropic, укрепит позиции компании в этом направлении.
Компания возлагает большие надежды на Sol — самую мощную модель семейства GPT-5.6. OpenAI считает, что эта модель задаст новый стандарт интеллекта и продуктивности в программировании, кибербезопасности, науке и работе с компьютером. Кроме того, компания заявляет, что предлагает модель по более доступной цене по сравнению с аналогичными решениями конкурентов. OpenAI рассматривает это как важное преимущество на фоне растущего финансового давления в индустрии ИИ и переноса расходов на разработку на клиентов.